SuperCycling.cz

Cavendish doufá, že ho na San Remu virus nezbrzdí

20. 3. 2015, 07:00

Mark Cavendish už ví, jaké to je vyhrát Milán-San Remo, jednu z nejprestižnějších klasik v sezóně. Tradiční Primvaeru ovládl v necelých 24 letech v roce 2009, kdy oblékal dres týmu Columbia-HTC. 

cav-san-reme-3

Téměř 300 km dlouhý závod jel v dosavadní kariéře šestkrát, ale na triumf z roku 2009 zatím navázat nedokázal. Od té doby skončil nejlépe vloni pátý. I letos je pro něj Milán-San Remo vrcholem jarní části sezóny.

Má výtečnou formu, v roce 2015 slavil už šest vítězství včetně celkového triumfu na závodě Dubai Tour. Ovládl jednorázovku Clasica de Almeria i Kurrne-Brusel-Kuurne. Hned po triumfu na této belgické klasice odletěl s Markem Renshawem na charitativní akci jednoho z týmových partnerů do Jihoafrické republiky, konkrétně vinařskou společnost Klein Constantia, kterou vlastní Zdeněk Bakala, majitel stáje Etixx-Quick Step. Absolvoval tam i masový závod Cape Town Cycle Tour.

cav san remo 09

Mark Cavendish při vítězství na Milán-San Remo 2009. Ve spurtu poráží Heinricha Hausslera.

Jenže v JAR dostal střevní chřipku a virus ho zlobil ještě po návratu do Evropy, kde ho čekal další start na etapáku Tirreno-Adriatico. Ten chtěl jet i kvůli přípravě na San Remo. Za normálních okolností by asi v některé z rovinatých etap bojoval o prvenství, ale nepodařilo se.

V první sprinterské etapě mu spadl v samém závěru řetěz a zavinil pád, v 6. etapě nestačil za deště tempu stáje Tinkoff-Saxo v jednom z kopců a i když na něj čekali týmoví kolegové, zpátky už ho dotáhnout nedokázali. A na městských okruzích je sportovní ředitel Brian Holm stáhl ze závodu. Den před koncem. „Bylo vidět, že Cav není od startu ve své kůži a nechtěli jsme riskovat, že by se v tom dešti nějako nachladil,“ vysvětlil Holm.

Teď Cavendishe čeká v neděli porce 293 kilometrů. Spolu s ním pojedou 106. ročník Milán-San Remo ještě Zdeněk Štybar, Michal Golas, Michal Kwiatkowski, Mark Renshaw, Fabio Sabatini, Stijn Vandenbergh a Julien Vermote.

cavke san reme 2

„Uvidíme, jak se budu cítit. Letošní Tirreno bylo hodně těžké hlavně kvůli počasí. Ale snad jsem v rámci možností stihl zregenerovat,“ řekl Cavendish. Když se na Tirrenu jela závěrečná časovka, trénoval se Štybarem, Renshawem a Sabatinim v Casabianca di Fermo a poté se přesunuli do Castrocaro Terme, kde absolvují závěrečnou přípravu před nedělní klasikou.

Letos bude mít extra motivaci, protože se cíl závodu vrací poprvé od roku 2007 na tradiční místo Via Roma v centru přímořského města. „O tomhle dojezdu jsem snil už jako děcko,“ uvedl Cavendish.

„Když jsem se díval v televizi, říkal jsem si, že tohle je přesně to místo, kde bych jednou chtěl vyhrát. Protože všechna největší vítězství tohoto závodu byla na Via Roma,“ přiznal. Právě na Via Roma slavil například všech svých sedm titulů legendární Eddy Merckx.

savn san reme 2

Když Cavendish vyrůstal na ostrově Man, Milán-San Remo si nikdy nenechal v televizi ujít. „Už nevím, jaký ročník jsem viděl poprvé, ale ten závod mi přirostl k srdci. Jsem schopen vyjmenovat všechny vítěze za poslední roky,“ prozradil.

Britský spurtér však příliš netuší, jak na tom v neděli bude. „Uvidíme, co moje kondice, ale tenhle závod je pro mě vždy velkou výzvou. Na začátku sezónu je to cíl pro některé sprintery, kteří si San Remo oblíbí. Ale nejde o klasický sprinterský závod. I když končí sprintem, rozhodně není jednoduchý. Ten, kdo v závěru spurtuje, si tu šanci musel tvrdě vybojovat na předchozích 300 kilometrech,“ dodal Cavendish.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    20. 3. 2015, 22:27 (před 6 roky)

    Kromě Cavendishe jsou dalšími lídry Štybar a Kwiatkowski, tak uvidíme.

  • Radek Pokorný
    20. 3. 2015, 20:05 (před 6 roky)

    Ne že bych mu to nepřál ale šanci vyhrát tuhle klasiku bude mít Cavendish poměrně malou, záleží jak mu to sedne ale favoritů na vítězství je tam docela dost. Etixx je však nejsilnější a když jsem viděl soupisku tak dobrá polovina závodníků tohoto týmu má velké předpoklady vyhrát.