SuperCycling.cz

Manolo Saiz se vrací do světa cyklistiky

4. 10. 2014, 12:12

Španělský cyklistický mág Manolo Saiz se vrací. Kdysi jeden z nejmocnějších bafuňářů v profipelotonu, který byl v roce 2006 obviněn v dopingové kauze Operace Puerto a posléze očištěn, ohlásil návrat.

Manolo Saiz na snímku z loňského roku.

Manolo Saiz na snímku z loňského roku.

Zanedlouho 55letý Španěl byl představen jako jeden z členů realizačního týmu amatérské baskické stáje U23 s názvem Baqué-Campos. Saiz bude ředitelem pro sport a měl by týmu pomoci hlavně na závodech mimo Španělsko. Rovněž bude shánět sponzory, aby splnil finanční nároky UCI a zaregistroval kontinentální tým. Uzávěrka pro registraci je 1. prosince.

Saiz byl v souvislosti s Operací Purto zatčen, uvězněn, ale nakonec byl usvědčen pouze z  ohrožení zdraví. Tvrdší antidopingové zákony, které byly poté přijaty, nemohly být aplikovány na starší případy.

Ï když byl nakonec vloni španělským soudem zcela očištěn, dlouhá léta žil v ústraní.  Doma v regionu Cantabria řídil restauraci, měl rovněž firmu, která zajišťovala jídlo na rauty a svatby, údajně spolupracoval i s vedením fotbalového klubu Racing Santander.

Očima René Andrleho

Pod Manolo Saizem jsem ve španělských týmech působil pět let do roku 2005. Vzpomínám na něj jen v dobrém. Vždycky byl férový, a co slíbil, to splnil. Měl rád disciplínu. Jeho návrat bude pro cyklistiku přínosem. Je to člověk, který tenhle sport miluje, velký odborník. Pokud budou v cyklistice působit takhle zkušení a zapálení lidé, bude to jen dobře.

V létě loňského roku poprvé oznámil svůj plán na návrat do cyklistiky, který se teď stal realitou. „Španělská cyklistika potřebuje změnu. Nutně potřebujeme sponzory. Není přece možné, aby Baskicko, nejdůležitější základna španělské cyklistiky, nemělo svůj tým,“ prohlásil Saiz, který působil mj. ve stájích ONCE, Liberty Seguros či Astana.

„Že španělské cyklistice něco chybí, to jsme mohli vidět i na mistrovství světa. Nemám rád závody posledních dvou kilometrů a způsob, jakým se teď často jezdí. Dřív to bylo v podání Španělska hodně týmové, teď je to o jednom závodníkovi. Předtím to byla otázka kvality, teď je to jen estetika. To ničí práci týmu,“ kritizoval Saiz.

Že je španělský profipeloton v krizi, dokazuje počet týmů. Na nejvyšší úrovni figuruje pouze Movistar, ve druhé divizi je Caja Rural. Saiz má velké plány a obklopil se řadou bývalých profesionálů.

V týmu s ním budou působit mj. David Etxebarria, Mikel Pradera, Roberto Laiseka nebo Marino Lejarreta. „Máme nějaké vize do budoucna, ale musíme jít krok po kroku,“ prozradil Saiz, který je ve Španělsku stále velmi populární osobou.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.