SuperCycling.cz

Lutych slaví kulatiny, Kreuzigera podpoří i Rogers

26. 4. 2014, 20:37

Nejstarší závod WorldTour, slavná klasika Lutych-Bastogne-Lutych, slaví v neděli své sté narozeniny. První ročník se sice konal už v roce 1892, ale pak se jich několik z nejrůznějších důvodů neuskutečnilo a zítra se jede posté. Na startu bude i Roman Kreuziger v dresu stáje Tinkoff-Saxo. Je to pro něj jeden z vrcholů sezóny. Premiéru si odbyde další Čech František Paďour v barvách Net-App Endura.

Roman Kreuziger diskutuje během tréninku na Lutych s Karstenem Kroonem.

Roman Kreuziger diskutuje během tréninku na Lutych s Karstenem Kroonem.

Jde o závod, který zpravidla vyhrávají nejlepší vrchaři, vždyť během 263 kilometrů nastoupají 4000 metrů. Na všechny čeká 11 hlavních kopců a na 100. kilometru v Bastogne v rámci výročí coby zpestření sprinterská prémie o 5000 eur.

Největší favorité? V první řadě rozjetý Valverde, vítěz závodu z let 2006 a 2008. Byl čtvrtý na Amstelu, ve středu vyhrál Valonský šíp. A Lutych patří mezi jeho nejoblíbenější závody. „Je to závod náročný na kondici se všemi těmi kopci. A člověk musí mít dost zkušeností, aby ho vyhrál,“ prohlásil lídr Movistaru.

liege 2

Chvíle klidu v týmovém voze.

Prvenství z loňska obhajuje Dan Martin (Garmin-Sharp), který se v dobrém světle ukázal na Valonském šípu, kde skončil hned za Valverdem. K dalším favoritům patří Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step), Philippe Gilbert (BMC), Joaquim Rodríguez a Dani Moreno (Kaťuša), Vincenzo Nibali (Astana) a v neposlední řadě také Roman Kreuziger.

Na Lutychu byl v roce 2011 čtvrtý a tento závod si stanovil jako jeden z osobních cílů pro první část sezóny. Formu ukázal osmou příčkou na Valonském šípu, Lutych mu však vyhovuje víc. „Nechci se spokojit s osmým místem, to by bylo málo,“ vyhlásil lídr stáje Tinkoff-Saxo.

Přítomnost Rogerse mi hodně pomůže. Má spoustu zkušeností a při jízdě v pelotonu mi neustále dodává sebevědomí. Roman Kreuziger o tom, proč chtěl Australana už na Lutych.

Se stájovými kolegy si v tréninku projeli všechny klíčové úseky, k dispozici bude mít silný tým včetně zkušeného Rogerse, který byl v týdnu omilostněn UCI a už v neděli naskočí do kolotoče závodů.

„Chtěl jsem, aby byl v týmu už na Lutych. Sice byl dlouho mimo závody, ale trénoval tvrdě. Mít ho v týmu je strašně důležité. Jeho přítomnost mi hodně pomůže. Má spoustu zkušeností a při jízdě v pelotonu mi neustále dodává sebevědomí,“ řekl Kreuziger.

Sportovní ředitel Tinkoff-Saxo Philippe Mauduit prozradil před startem: „Naším hlavním cílem je pokusit se pomoci Romanovi k vítězství, což je náš sen.“

Kromě Kreuzigera a Rogerse jedou Lutych za Tinkoff-Saxo ještě Chris Anker Sörensen, Karsten Kroon, Rory Sutherland, Bruno Pires, Edward Beltran a Michael Valgren.

Hlavní kopce závodu:

70. km – Côte de La Roche-en-Ardenne – 2,8 km, 6,2 %

123. km – Côte de Saint-Roch – 1 km, 11 %

167. km – Côte de Wanne – 2,7 km, 7,3 %

173,5. km – Côte de Stockeu – 1 km, 12,2 %

179. km – Côte de la Haute-Levée – 3,6 km, 5,7 %

201. km – Col de Vecquee – 3,1 km, 6,9 %

197,5. km – Côte du Maquisard – 2,5 km, 5 %

218,5. km – Côte de La Redoute – 2 km, 8,8 %

231,5. km – Côte des Forges 0,7 km, 9,2 %

243,5. km – Côte de la Rouche-aux-Faucons 1,5 km, 9,9 %

257,5. km – Côte de Saint-Nicolas – 1,2 km, 8,6 %

A takhle vypadal závěr loňského ročníku:

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.