SuperCycling.cz

Legenda odchází. Basso cítí, že nastal ten správný čas

6. 10. 2015, 22:46

Říkali mu Ivan Hrozný. Dvakrát stanul na nejvyšším stupni pro krále Gira (2006, 2010) a Itálie mu ležela u nohou. Svého času excelentní vrchař i časovkář Ivan Basso však zažil i stinné stránky. Za účast v dopingové aféře kolem španělského doktora Fuentese vyfasoval dvouletý distanc a letos v létě mu při Tour diagnostikovali rakovinu varlete.

basso-konec-1

Díky tomu, že se podařilo nádor odhalit včas, okamžitá operace odvrátila nebezpečí. Basso dokonce zvládl za svými kolegy z Tinkoff-Saxo dorazit do pařížského cíle. Všichni ho objímali, protože věděli, že je z nejhoršího venku.

Basso podstoupil operaci 15. července a 17. srpna už byl zpátky na kole. Zhruba po dalším měsíci lékaři konstatovali, že je stoprocentně zdráv a rakovina v jeho těle nezanechala žádné stopy.

V týmu měl podepsáno ještě na příští rok a i když by ho zmíněné trable podle lékařů v budoucnu při návratu do kolotoče závodů nijak nelimitovaly, rozhodl se, že už žádné příště nebude. Ivan Basso ukončil kariéru. Před svými 38. narozeniny, které bude slavit v listopadu.

„Každý sportovec ví, že jeho světlo nemůže zářit úplně jasně po celou kariéru. V nějaké fázi začne trochu pohasínat. Dobrý sportovec by měl takovou chvíli poznat a skončit,“ řekl Basso.

basso konec 2

„Na kole jezdím 30 let a byla to nádherná doba. Jsem šťastný, že jsem tohle dobrodružství mohl absolvovat. Teď sice jedna kapitola končí, ale další začíná. Jsem rád, že u cyklistiky zůstanu, navíc ve stejném týmu,“ prohlásil Basso, jehož konkrétní roli chce tým Tinkoff-Saxo oznámit v příštích dnech.

Basso si uvědomuje, že poslední roky už neměl zdaleka takovou výkonnost, jako v dobách své největší slávy. „Chtěl jsem být pro ten tým přínosem a ne přítěží. Mohl jsem klidně ještě rok závodit, ale nechtěl jsem zradit svoje fanoušky. V závodech už bych nebyl konkurenceschopný, spíš by to bylo trápení. Když adrenalin nahradí strach, pak je čas na změnu,“ přiznal sebekriticky italský cyklista.

Teď má před sebou nové výzvy. „Jsem opravdu rád, že mi tým umožnil pokračovat ve stejném prostředí. Těším se na práci blízko týmového managementu, sportovních ředitelů i závodníků,“ dodal Basso.

Ivan Basso

Narozen: 26. 11. 1977  v Gallarate

Týmy: 1998: Asics-GGA, 1999: Riso Scotti, 2000: Amica Chips - Tacconi Sport, 2001-2003: Fassa Bortolo, 2004-2006: CSC, 2007: Discovery Channel, 2009-2012: Liquigas, 2013-2014: Cannondale, 2015: Tinkoff-Saxo. Od 30. 4. 2007 do 24. 10. 2008 byl suspendován

Největší úspěchy: vítěz Giro d´Italia (2006, 2010), 3. v roce 2010, celkem 6 vyhraných etap. 2. na Tour de France 2005, 1 vyhraná etapa na Tour. Vítěz Kolem Dánska 2005, Critérium International 2006, Giro del Trentino (2009), 4. na Vueltě 2009. Účastník 20 Grand Tours. Celkem 24 profesionálních vítězství

Stav: ženatý, 4 děti

basso konec 3

Očima Romana Kreuzigera, týmového kolegy z Liquigasu a Tinkoff-Saxo

Ivan byl vždycky naprostý profesionál a příkladem pro nás mladší závodníky. Co jsem ho poznal, byl hodně precizní na každý detail, ale člověk zjišťuje, že k tomu s přibývajícími roky postupně dochází taky.

Byl to perfekcionista ve všech věcech a jeden z těch, který kolu dával maximum 365 dní v roce. I v zimě, když jen trénoval, už přemýšlel o tom, co bude, jaké závody ho čekají.

Byl to obrovský profesionál i v jídle, tréninku. On byl vždycky ten typ, před kterým museli během volna s trochou nadsázky kolo zamykat, protože měl strach odpočívat, aby něco nezameškal.

Vždycky měl takový ten tah na bránu lídra. V Liquigasu byl kapitánem, v Tinkoff-Saxo už ne, ale pořád šlo o jednoho ze závodníků, jehož přítomnost byla hodně cítit díky obrovským zkušenostem. Byl k ruce Contadorovi, který mu hodně věřil a díky němu měl třeba na Grand Tours více klidu.

Ivan se vždycky snažil, abychom hlavně na těch Grand Tours co nejlíp fungovali jako tým. Nebo na soustředěních. Věděl, že je to dlouhé, tak se snažil držet partu, aby byla pohodová atmosféra a všichni se mohli soustředit na svou práci. Určitě je hodně kamarádský, ale nemůžu říct, že bychom se spolu nějak extra stýkali třeba i mimo kolo. Přece jen je o pár let starší.

To, že se chystá skončit, jsme nějak tušili a určitě to nebylo rozhodnutí ze dne na den, když to oznámil na prezentaci Gira. Je dobře, že budu u nás v týmu dál pokračovat, jen ještě nikdo z nás netuší, v jaké funkci to bude.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.