Landa vystrčil růžky. Poprvé vyhrál v dresu Sky

5. 4. 2016, 22:15

Novým lídrem závodu Kolem Baskicka je Mikel Landa. Vyhrál druhou etapu s přetěžkým dojezdem na tříkilometrovou stěnu Alto de Garrastatxu, která měla místy sklon až 21 procent. Šestadvacetiletý Bask tak slavil svůj první triumf v dresu Sky. A před blížícím se Girem ukázal formu.

lanmda-se-raduje-ze-bude

Těsně za ním přijel do cíle Nizozemec Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo), úspěch týmu Sky podtrhl třetím místem Kolumbijec Sergio Henao. Jak si vedli největší favorité? Alberto Contador (Tinkoff) ztratil na 5. místě 11 vteřin, Nairo Quintana (Movistar) ještě o 4 více.

Roman Kreuziger odvedl velké penzum práce ve prospěch lídra týmu Contadora a cílový kopec už jel svým tempem. Ztratil 2:10 min. „Chceme se pokusit, aby Alberto závod vyhrál a všichni mu k tomu musíme co nejvíc pomoci. Osobní ambice půjdou stranou,“ řekl český cyklista už před startem závodu.

Kopec má kousek od domova

Vítěz etapy zářil štěstím. „Ani v těch nejdivočejších snech by mě nenapadlo, že bych dnes mohl vyhrát. Ale měl jsem velkou motivaci. Cílový kopec je velmi blízko mého domu, nějakých patnáct kilometrů odtud bydlím. Takže to stoupání dokonale znám. To mi strašně pomohlo,“ prozradil Landa. „A nahrálo mi i chladné počasí a déšť v první části etapy,“ přiznal.

landa strikaaa

V sezóně 2016 přitom skoro nezávodil. Jediným etapovým závodem pro něj byl podnik Coppi e Bartali, kde skončil jedenáctý. Jeho start do sezóny zpozdily blíže nespecifikované zdravotní problémy, ale teď ukázal, že je dobře připraven a jeho pozice lídra týmu Sky na Giru by neměla být ohrožena.

Naopak ohrožena je podle všeho samotná účast na Giru jeho českého parťáka Leopolda Königa, jehož stále limitují problémy s kolenem, a už dva měsíce nezávodil.

Landa si i přes vítězství nedělá v závodě Kolem Baskicka přehnané ambice. „Uvidíme den po dni. Naším lídrem je tady Sergio Henao, který má přece jen v nohách víc závodů než já a je na tom opravdu dobře,“ prozradil.