Kreuziger zářil a vyhrál rakouské peklo v horách!

25. 8. 2017, 20:58

Pět a půl tisíce nastoupaných metrů, trasa dlouhá 217 kilometrů přes čtyři alpské průsmyky. Start i cíl v rakouském Söldenu. To byl brutální první ročník závodu PRO Ötztaler 5500 zařazeného do kategorie 1.1 UCI. A na jeho konci? Obrovská česká radost! Vyhrál ho totiž ROMAN KREUZIGER!

romanprostax

Jednatřicetiletý cyklista slavil svoje první vítězství v dresu stáje Orica-Scott a celkově 13. mezi profesionály. Tím posledním pro něj do dneška byl triumf na loňském mistrovství republiky.

Do cíle PRO Ötztaler 5500 přijel sám s náskokem 43 sekund před svým vrstevníkem Simonem Špilakem (Kaťuša-Alpecin), s nímž se o nejvyšší příčky rval už jako junior. Jen pro zajímavost, když Kreuziger získal v roce 2004 ve Veroně titul juniorského mistra světa, Špilak byl třetí.

Dnes předvedl český cyklista heroický výkon. Přitom pořádně nevěděl, co od sebe může očekávat. Po Tour skoro měsíc nezávodil a týden byl úplně bez kola. Posledním jeho startem byla 29. července Clásica Ciclista San Sebastian.

Na mezinárodní scéně triumfoval před dneškem naposledy před dvěma lety, kdy vyhrál etapu na závodě USA Pro Challenge v USA.

Kreuziger zavelel k rozhodujícímu nástupu pod vrcholem posledního stoupání, kdy setřásl Špilaka a nahoře na něj měl náskok 20 sekund. Ve sjezdu do Söldenu dokázal náskok ještě zvýšit a slavil velké vítězství.

Skvělý výkon českých závodníků podtrhl 6. místem Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice).

„Jsem opravdu šťastný. Je to mé první vítězství v sezóně a na tenhle moment jsem čekal. Tým vyhrával a předváděl výborné výkony po celý rok a já cítil, že přijde i moje chvíle,“ prohlásil Kreuziger.

„Bylo důležité, že jsme v úniku měli Rubena (Plazu). V posledním kopci jsem mluvil s Damienem (Howsonem) a řekl jsem mu, že se cítím dobře. On okamžitě rozjel perfektní tempo,“ popisoval klíčové momenty český závodník Oriky.

„Závěrečný sjezd byl skoro tak těžký, jako ty kopce, protože mě začaly chytat křeče. Ale dokázal jsem se přes to dostat a naštěstí jsem to udržel do cíle. Za všechno patří velký dík týmu. Cítil jsem se výborně a doufám, že tyhle výkony budou pokračovat ve zbytku sezóny,“ dodal Kreuziger.