SuperCycling.cz

Královská etapa pro van Garderena, vede de Clercq

26. 3. 2015, 18:19

Americký cyklista stáje BMC Tejay van Garderen vyhrál královskou etapu závodu Kolem Katalánska s cílem na vrcholu La Molina v nadmořské výšce 1725. Přijel tam sám o tři vteřiny před Richiem Portem (Sky), třetí byl Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Vítěz etapy Tejay van Garderen.

Vítěz etapy Tejay van Garderen.

Dnešek byl černým dnem pro dosavadního lídra Pierra Rollanda z Europcaru. Přestože do etapy vjížděl s dobrým náskokem 2:14 min. na nejlepšího z favoritů Pozzoviva, vedení neudržel. Přijel 41. a ztratil 5:14 min.

Novým lídrem se stal Belgičan Bart de Clercq (Lotto Soudal). Jeden z trojice mužů, jejichž únik vydržel hned v úvodní etapě až do cíle. Vítěz této etapy Paterski ztratil žlutý dres včera, Rolland o něj přišel den poté.

De Clercq má nyní v celkovém pořadí náskok 21 vteřin, ale za ním jsou seřazeni Porte, Pozzovivo, D. Martin a Contador. Všichni čtyři jsou naskládáni do sedmi vteřin. A hned zítra to tihle čtyři na de Clercqa určitě zkusí, protože těsně před cílem je kopec druhé kategorie. A v neděli další těžká etapa.

Vítěz etapy van Garderen ve středu kvůli pádu hodně ztratil a před dneškem figuroval až na 104. místě s mankem přes 18 minut, tudíž nikoho z favoritů příliš nevzrušoval. V cílovém stoupání dlouhém 5,3 km nejdřív atakoval Kiryjenka ze Sky, k němuž se přidal van Garderen.

 A když za nimi po nějaké době nastoupil Contador, dokázal se ho udržet jen Atapuma. Kiryjenka proto skoro zastavil a počkal na Porteho, který si vybral slabší chvilku, ale Bělorus odvedl skvělou práci a australského lídra dotáhl až ke Contadorovi. Porte se z toho otřepal a na posledních metrech byl dokonce schopen Španělovi z Tinkoff-Saxo o pár vteřin ujet.

Van Garderen vybojoval své první WorldTour vítězství vloni, shodou okolností v královské etapě Kolem Katalánska, která se jela ve sněhu a mlze. Dnes si připsal druhý triumf WT a opět v královské etapě stejného závodu, tehdy v dojezdu na Vallter 2000.

„Moc dobře jsem si na to vzpomněl. Na tomhle závodě to vždycky mívám nahoru, dolů. Včera jsem bohužel spadl, ale naštěstí se mi nic vážného nestalo. O to větší jsem měl motivaci dnes. Změnil jsem ze dne na den taktiku a soustředil jsem se jen na tuhle etapu. To byl jediný cíl a jsem šťastný, že to vyšlo,“ řekl van Garderen.

Etapa očima Petra Vakoče

Myslím, že jako tým jsme dnes odvedli skvělou práci, a i když Rigo Urán v závěru trošičku ztratil, můžeme být spokojeni. Já jsem měl za úkol tahat už zkraje etapy spolu s Alaphilippem a de la Cruzem. Chtěli jsme to udělat pro všechny těžké. Začali jsme jet tempo už ve druhém kopci po nějakých 60 kilometrech, pak se přidala Astana. Před tím nejdelším stoupáním jsem zase tahal. V tom samotném kopci začal jet tým Sky. Já už jsem vysadil a dokončil etapu v klidu. Závod teď vede de Clercq, ale udržet to nemusí. Už zítra je náročná etapa a ta nedělní může ještě všechno změnit, protože je tam těžký kopec, který se jede snad osmkrát. Ještě se to může přeskupit a my uděláme vše pro to, abychom Urána posunuli víc dopředu.

Hluboko v poli poražených skončil Chris Froome. Britský lídr Sky už včera nebyl ve své kůži a dnes to zabalil definitivně, když přijel do cíle v početném grupettu s mankem skoro 28 minut. V něm byli i tři Češi: Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) i Josef Černý a Jan Hirt z CCC Sprandi Polkowice. Leopold König (Sky) rovněž hodně ztratil, v cíli měl manko 20:50 min.

„Takový to poježděníčko a pocit, že si každou chvíli nazvracíš do úst, máš pěnu u pusy a do očí se ti vyčerpáním derou slzy. Jak rád zažívám pocit porážky, abych se mohl zpátky odrazit ode dna k výšinám,“ napsal König večer na Facebook.

cesi 4 tape

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    27. 3. 2015, 06:31 (před 6 roky)

    Zatím je to takové divné. Froome je po té nemoci očividně ještě daleko od formy, Contadorovi ještě malý kousek chybí, ale přesto zaslouží obdiv. Porte mohl děkovat Kirjyjenkovi, jinak tam zůstal a Contadora neměl šanci dojet. Leo zatím velké zklamání...

  • Radek Pokorný
    26. 3. 2015, 23:15 (před 6 roky)

    Chriss Froome překvapení, ale opačným směrem. Po první etapě se mluvilo hlavně o Rollandovi jenže dres lídra závodu drží někdo jiný z pondělního úniku, ale asi o něj taky přijde. Contador ještě na tom výkonostně není nejlépe ale i tak je skvělý. Leovi to dnes v královské etapě nesedlo, na svých stránkách mluvil o vyčerpání a porážce. Tak příště...