SuperCycling.cz

Král Roubaix Hayman půjde po kocovině do práce

22. 1. 2019, 06:33

Ve čtyřiceti letech napsal Mathew Hayman poslední kapitolu své aktivní kariéry. A kde jinde, než v rodné Austrálii. Na Tour Down Under, při své jedenácté účasti. Vítěz Paříž-Roubaix z roku 2016 pověsí kolo na hřebík, ale dál zůstane věrný barvám Mitchelton-Scott. Po krátkém volnu naskočí do realizačního týmu.

gendase

„Jaký bude můj první den bez kola? Asi budu ležet s kocovinou,“ řekl novinářům s úsměvem po poslední etapě závodu Tour Down Under.

Měl během ní hodně smíšené pocity. Bylo jasné, že až do finále s nejlepšími nevydrží a ani neměl v plánu se vygumovat. Snažil se pomoci lídrovi svého týmu Darylu Impeymu a chtěl si to užít. Už při etapě přijímal od řady závodníků v pelotonu gratulace, fanoušci podél trati vyvolávali jeho jméno.

„Když jsme poprvé jeli Willungu, byla tam celá moje rodina. Nic mi neřekli, netušil jsem, že budou zrovna tady. Bylo to hodně emotivní a měl jsem velikou radost,“ prozradil.

geseszastany

Jeho profesionální kariéra začala už v roce 2000. V týmu Rabobank. Ale už předtím tři roky jezdil za farmu této nizozemské stáje. Věděl, že za velkou cyklistickou musí do Evropy, a tak následoval svého bratra, rovněž cyklistu, a našel angažmá v Nizozemsku. Pomohl mu k tomu titul juniorského vicemistra světa v časovce z roku 1996.

V Rabobanku jeho vývoj pečlivě sledovali a když v roce 2000 dostal profesionální smlouvu, hned ho poslali na Roubaix. A ve 21 letech ho dokončil. Na 65. místě. Ve výsledkové listině byl předposlední klasifikovaný, ale spousta dalších závodníků v závodě poznamenaném silným větrem nedokončila.

Tenhle závod se mu stál nakonec osudným. Jel ho celkem 17krát a jen jednou nedokončil. Jeho rok na Pekle severu přišel až na sklonku kariéry. Psal se 10. duben 2016, a kdybyste si na něj tenkrát vsadili, určitě by to vyneslo balík. Skloňovala se jména Boonen, Cancellara, Sagan, Boasson Hagen, Štybar, Terpstra, Vanmarcke a další. Ale s Haymanem nepočítal nikdo.

Ne že by Roubaix neuměl, ale při pádu na Omloop Het Nieuwsblad 27. února téhož roku si zlomil ruku. Zmeškal všechny klasiky a před Roubaix poprvé závodil až víkend před ním. „Proto jsem absolutně v šoku,“ říkal po finále na velodromu v Roubaix, kde těsně přespurtoval Toma Boonena. Třetí dojel Ian Stannard ze Sky.

vyhravabe ten hayman

„Je to můj oblíbený závod a vždycky jsem snil o tom, že ho jednou vyhraju. Ale že to přijde zrovna teď...,“ soukal ze sebe před necelými třemi lety dojatý Hayman. Vybojoval teprve druhé profesionální vítězství kariéry! To první přišlo v roce 2011 na jednorázovce Paříž-Bourges.

Svůj konec oznámil už vloni, takže se s ním počítalo, ale jak se poslední závod blížil, emoce stoupaly. „Nemáte na vybranou, jednou to přijít musí. Myslím, že to byl ideální způsob, jak se rozloučit,“ přiznal Hayman po skončení Tour Down Under. „Během etapy mi hlavou prolétla celá kariéra,“ prozradil.

Jaký byl jeho recept na úspěch? „Vždycky jsem závodil tvrdě a agresivně, ale pořád fér. Snažil jsem se být celou dobu profesionál,“ řekl australský cyklista.

kajmann

Teď ho čeká další výzva v podobě nové role v týmu. Nebyla blíže specifikována, Mitchelton-Scott pouze oznámil, že bude mít širší záběr jako člen realizačního týmu.

„Je to na jednu stranu smutné, protože nikdo nechce vidět takového závodníka končit. Ale na druhou stranu budou jeho zkušenosti nesmírně cenné pro celý náš tým, jehož bude dál důležitým článkem. Začne to fungovat během několika týdnů,“ uvedl sportovní ředitel australské stáje Matt White.

Třeba si ho teď aspoň o trochu víc užije rodina. S manželkou Kym (bývalou australskou profesionálkou Shirleyovou), mají sedmiletého syna a malá dvojčata, která se narodila v roce 2017.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.