Král Nibali zaskočil sprintery a vyhrál San Remo

17. 3. 2018, 21:20

Vyhrál Giro, Tour i Vueltu. Z klasik dvakrát Lombardii. Ale že by Vincenzo Nibali jednou stanul na nejvyšším stupni pro vítěze Milán-San Remo, to byl spíš tajný sen. Excelentní vrchaři totiž tenhle závod moc často nevyhrávají, ale Žralok z Messiny vypálil dnes všem sprinterům rybník.

bauitovyhrau

„Nemám slov,“ říkal do televizních kamer krátce poté, co projel cílem s náskokem několika desítek metrů před skupinou s řadou sprinterů i loňským vítězem Michalem Kwiatkowským. Druhou příčku nakonec vybojoval Caleb Ewan z Mitchelton-Scott, třetí byl předloňský vítěz závodu Arnaud Démare (FDJ).

bauiatakujee

Nibali zaútočil na Poggiu, posledním kopci bezmála 300 km dlouhého závodu. Asi 7 km před cílem šel z čelní skupiny dopředu za Kristsem Neilandsem (Israel Cycling Academy). Mladý Lotyš brzy odpadl, ale Nibali se řítil dopředu. Měl náskok nějakých 12 vteřin a ve sjezdu dolů nebyl oproti skupině za ním rozhodně v nevýhodě. Ba naopak.

Ostřílený borec z týmu Bahrain Merida potvrdil své excelentní sjezdařské schopnosti a patnáctiminutové sólo dotáhl do cíle. „Jediná taktika byla jet pořád doraz. Nejhorší moment přišel dva kilometry před cílem, ale ani jednou jsem se neotočil dozadu. Poprvé až 100 metrů před cílem. A mohl jsem si to užít. Už jsem věděl, že vyhraju,“ prozradil Nibali.

bauistihackaaa

Stal se prvním Italem po 12 letech, který Primaveru vyhrál. Předtím se to podařilo Filippo Pozzatovi v roce 2006. Byl na startu i dnes, svou 15. účast na prvním Monumentu sezóny proměnil v 52. místo.

Nibali si ráno před závodem na dobrý výsledek věřil. „Na to, abyste vyhráli tento závod, musíte mít perfektní den. Cítil jsem sílu, tak jsem zaútočil. Byla to moje jediná šance. Je to zázračné vítězství, protože nejsem sprinter a tenhle závod většinou vyhrávají oni,“ říkal dojatý Nibali.

baujistrofeji

Necelých 10 km před cílem došlo v čelní skupině k pádu, jehož hlavním aktérem byl smolař sezóny Mark Cavendish. San Remo je se zlomeným žebrem po pádu z Tirrena, přesto s nejlepšími vydržel do finále.

Ovšem pak udělal školáckou chybu, když trefil umělou překážku na ostrůvku uprostřed silnice a šel přes řídítka. Hrozivě vyhlížející pád podle vyjádření týmu Dimension Data naštěstí přestál bez vážnějšího zranění.

Nibaliho nástup všichni favorité podcenili. Včetně Petera Sagana. „Myslel jsem si, že Nibaliho chytíme a bude se spurtovat. Ale on byl velmi silný a udržel to až do cíle. Blahopřeju mu, to vítězství si zasloužil,“ pochválil Nibaliho slovenský cyklista týmu Bora-Hansgrohe.