SuperCycling.cz

Kittel věří, že si všechno špatné vybral. Bude žít jako mnich?

5. 12. 2018, 07:20

Sezónu, kterou by nejradši vymazal z hlavy, má za sebou Marcel Kittel. Hvězda německého sprintera měla naplno zářit i po přestupu do stáje Kaťuša-Alpecin, ale v roce 2018 to byl jen stín téhle mašiny na vítězství. Vyhrál totiž jen dvě etapy na Tirrenu.

barkoupcin

„Snad už mám to horší období za sebou. Věřím, že rok 2019 bude úplně jiný a vyhlížím ho s optimismem,“ řekl Kittel v obsáhlém rozhovoru pro cyclingnews.

V Kaťuše měl být po přestupu z Quick-Stepu jednou z největších hvězd a týmu měl přinést očekávaná vítězství. Ale ve spurtech to vázlo, Kittel nebyl schopen bojovat s nejlepšími o vítězství. Ztratil rychlost i agresivitu v boji o pozice.

Na Tour de France skončil v první etapě třetí za Gaviriou a Saganem, ale to bylo vše. Po 11. etapě odstoupil, když přijel, stejně jako řada dalších sprinterů, po limitu. První půlka sezóny tak byla pro jeho zaměstnavatele obrovským zklamáním. Údajně i kvůli chování Kittela.

barkopcin23

Už to došlo tak daleko, že vybouchl sportovní ředitel Dimitrij Konyšev. „Zaplatili jsme mu obrovské peníze, ale on se zajímá jen o sebe. Je to egoista,“ řekl v rozhovoru pro L'Equipe. Dokonce se spekulovalo, že se Kittel snažil dohodnout na předčasném ukončení kontraktu kvůli špatným vztahům v týmu. K tomu nakonec nedošlo.

V srpnu se snažil získat ztracené sebevědomí na BinckBank Tour, kde byl jednou druhý, ale spíš vzhlížel k následnému závodu Kolem Německa. Jenže tam odstoupil už po druhé etapě. Podstoupil nejrůznější vyšetření, která však nic závažného neodhalila. Ale dohodl se s týmem, že v září předčasně ukončí sezónu a začne se chystat na tu novou.

„Prostě to nebyl rok, jaký bych si přál já i tým. Něco tam chybělo. Po Tour jsem se cítil úplně prázdný. Když jsem si zpětně dělal analýzu některých věcí, možná jsem nějaké drobnosti udělal špatně a byl jsem víc unavený. Ale už se nic vrátit nedá,“ přiznal Kittel.

„Jsem rád, že mi tým dovolil skončit sezónu dřív, abych měl dost času na stoprocentní zotavení. Dal jsem si dlouhou pauzu a začal jsem trénovat až v průběhu října. Cítím se čerstvější a věřím, že se to v nové sezóně projeví. Snažil jsem se najít větší prostor na odpočinek a regeneraci. Jsem optimista. Vždycky jsem byl psychicky silný a to mě pokaždé dokázalo vrátit zpátky,“ dodal.

barkopcin455

„Když se něco nedaří podle představ, člověk pořád přemýšlí nad příčinami. Když jste profesionální sportovec, nesmíte řešit moc věcí okolo. Člověk v podstatě musí žít jako mnich a soustředit se jen na trénink, závody a odpočinek. Tak to je,“ tvrdí 30letý rodák z Arnstadtu.

„Bavil jsem se o tom s řadou sportovců. Je to vždycky o tvrdě dřině, závodech, cestování, mediálních povinnostech. Kromě toho má každý i svůj osobní život. Musíte se obrazně řečeno zavřít do nějaké krabičky a zapomenout na všechno ostatní, co se děje kolem vás,“ míní Kittel.

„Třeba v atletice trvají některé ty disciplíny pár minut nebo dokonce vteřin. A jsou atleti, kteří si po olympiádě klidně dají půlroční pauzu. To je v našem sportu nemožné. Cyklistika vždycky byla, je a bude, hodně tvrdá. Pokaždé tam máte nějakou Grand Tour, někteří i dvě. Dokončíme ji a po pěti dnech znovu závodíme. To je bláznivé, ale zároveň bychom na to neměli zapomínat, když někdo selže nebo se trápí,“ dodal Kittel.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.