Kaňkovský druhý na Visegrádské 4 na Slovensku

25. 4. 2016, 06:13

O pomyslnou galusku prohrál Alois Kaňkovský závěrečný spurt druhého UCI závodu Visegrádské 4, který se jel ve slovenském Čunovu. Nestačil pouze na Ukrajince Kulyka, ale přesto vybojoval nejlepší český výsledek z úvodních dvou dílů seriálu v Maďarsku a na Slovensku.

kaNour-cunovoii

„Závěr závodu se mi nepovedl úplně podle představ a mrzí mě, že jsem si lépe nepohlídal koncovku. Celý den se jelo v zimě a za silného větru, což nejsou moje nejoblíbenější podmínky. V závěru jsme bojovali proti ukrajinsko-polské přesile, takže to druhé místo beru,“ řekl Alois Kaňkovský.

Druhý závod Visegrádské 4 odstartoval v Čunovu, tedy takřka na okraji Bratislavy u Dunaje. Podél něho se také jelo prvních 40 km, které peloton absolvoval po větru rychlostí 60 km/h. Silný vítr však na prvním okruhu u Gabčíkova nadělil startovní pole a na čele v té chvíli zůstali pouze kompletní týmy ukrajinského Kolss BDC a polského Wibatechu a s nimi Kaňkovský. Poté co peloton znovu nabral vítr do zad, tak se povedlo spojit celé pole dohromady.

V druhém okruhu nastala ta samá situace, nicméně Aloise Kaňkovského již doplnili také Vojtěch Hačecký a Tomáš Bucháček. Tentokrát však již hlavní pole odjetou skupinu na druhém okruhu nestáhlo a ta bojovala o svůj náskok na závěrečných 40 km, které se jely zpět podél Dunaje do Čunova a tedy proti silnému větru.

kaour 2 cunovo

Závodníci úspěšnou spoluprací náskok uhájili, když z týmu Whirlpool Author se o tempo starali především Bucháček a Hačecký, kteří šetřili Kaňkovského do závěru. Ten nakonec o pozici do cílového spurtu bojoval již 2 km před cílem a sprint nakonec prohrál o pomyslnou galusku s Ukrajincem Kulykem z BDC Kolss.

Ve velmi dobré světle se prezentovali i závodníci SKC Tufo Prostějov, jejich polský cyklista Adrian Teklinski dospurtoval na pátém, Luděk Lichnovský pak na devátém místě. Elitní desítku uzavřel Bucháček.

V Maďarsku Bucháček pátý, Koudela sedmý

Právě Tomáš Bucháček byl pro změnu nejlepším Čechem na sobotním úvodním závodě Visegrádské 4 v Maďarsku, když skončil pátý. Vítězství vybojoval Slovák Marek Čanecký z rakouského týmu Amplatz BMC.

Po startu v Budapešti čekalo na něco málo přes stovku závodníku 172 km, z nichž se převážná část odvíjela po zcela rovinatém profilu. Z českých týmů se na start postavili závodníci týmů Whirlpool-Author, SKC TUFO Prostějov, CK Příbram-FANY Gastroservis, Favoritu Brno a Dukly Praha.

Jelo se směrem na Győr, cíl byl na vrcholku opatství v městečku Pannonhalma a tam se také rozhodovalo, neboť v závěru čekaly na závodníky tři asi 5km dlouhé okruhy na velice úzké, místy kostkované silnici a především krátké, místy až 15% příkré stoupání na vrcholku opatství.

Těsně před nájezdem na závěrečné okruhy rozjel tempo Whirlpool-Author, tak aby pro své lídry připravil ideální pozici pro závěr závodu. Hlavní pole se ihned nadělilo, na špici se vytvořila skupinka sedmi závodníků, v níž nechyběli Tomáš Bucháček (Whirlpool-Author) a Tomáš Koudela (SKC TUFO Prostějov).

Ve spurtu první skupiny zbylo nejvíce sil Markovi Čaneckému, Bucháček skončil pátý a Koudela sedmý. Z druhé skupiny byl nejrychlejší na osmém místě spurtující Matěj Zahálka (SKC TUFO Prostějov), body bral ještě na devátém místě Jiří Šorm (Whirlpool-Author).

Seriál závodů Visegrádské 4 bude mít nyní tři týdny pauzu a poté vyvrcholí těžkými závody v kopcích 14. 5. (polská Jelenia Góra) a poté 15. 5. v Náchodě.