SuperCycling.cz

Degenkolb zaskočil v nejtěžší etapě favority a vede

6. 2. 2015, 16:25

Ani Alejandro Valverde, ani Philippe Gilbert, ale John Degenkolb! Německý spurtér stáje Giant-Alpecin se stal překvapivým vítězem královské etapy závodu Dubai Tour s cílem na krátké, ale prudké stojce na přehradě Hata. A zároveň vysvlékl Marka Cavendishe z modrého dresu lídra závodu.

John Degenkolb v cíli nejtěžší etapy.

John Degenkolb v cíli nejtěžší etapy.

O vítězi rozhodovaly až poslední metry stoupání, které mělo v jedné pasáži 17%. Degenkolb se zvedl 170 metrů před cílem a nikdo nebyl schopen jeho brutální nástup zachytit. Dvojice Movistaru Valverde a Lobato projela o dvě vteřiny za německým vítězem, stejně jako čtyři další závodníci.

„Byl to skvělý den pro mě i celý tým. Finále bylo strašně těžké. Člověk musel v rámci možností pošetřit co nejvíc sil na závěr. Tým to takticky zvládl skvěle, přivezli mě tam na výborné pozici,“ přiznal Degenkolb. „O vítězství jsme se pokoušeli už v předchozích dnech, ale chybělo více štěstí. Dnes se nám to povedlo a cílem je teď vyhrát závod celkově. Ale ještě nic není hotové, musíme zajet perfektní etapu,“ dodal německý cyklista.

Cavendish se držel víc než statečně. Skončil sedmnáctý se ztrátou 10 vteřin a přijel ve skupince, kde byl mj. Rodríguez. Degenkolb před etapou ztrácel 16 vteřin, ale pobral desetisekundový bonus za vítězství a teď vede o čtyři vteřiny právě před Cavendishem.

kopec dvojke

Tomu opět hodně pomáhal Petr Vakoč. Pracoval hned od začátku etapy a v závěru už mohl zvolnit. Byl klasifikován na 71. místě (+5:47 min.), průběžně je 65. (+5:57).

A jak viděl Petr dnešní nejtěžší etapu, která peloton zavedla do hor Hajar Mountains a měřila 205 km? „Vsadili jsme vše na jednu kartu. Hlavním cílem bylo dovézt Cava pod závěrečnou stojku v co nejlepší pozici,“ prozradil Vakoč.

„Poměrně dlouho trvalo, než odjela skupina, a když se tak stalo, já z našeho týmu začal tahat jako první. Skoro celé jsme to táhli my, až na nějakém 90. kilometru se přidal Movistar a sjížděli jsme únik ve dvou,“ popisoval český cyklista.

„V nejtěžším stoupání asi 40 kilometrů před cílem jsme všichni zůstali s Cavem a ztrátu 90 vteřin jsme sjížděli na následujících patnácti kilometrech, kdy se poctivě točil celý tým. V závěrečných kilometrech už to bylo na Cavovi a ostatních, kteří s ním měli zůstat co nejdéle. A vyšlo to více méně podle plánu,“ hodnotil Petr.

Zítra je v poslední den závodu na programu rovinatá etapa, která měří 128 kilometrů. Je téměř jisté, že dojde na hromadný spurt a tým Etixx-Quick Step udělá vše pro to, aby Cavendish vyhrál a porval se o celkové vítězství. „Chci se pokusit tu etapu vyhrát a budu doufat, že to bude stačit,“ uvedl Mark Cavendish.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.