SuperCycling.cz

Rodríguez zajel skvěle časovku a vyhrál Kolem Baskicka

11. 4. 2015, 20:11

Joaquim Rodríguez vyhrál při své jedenácté účasti poprvé v kariéře závod Kolem Baskicka. Pětatřicetiletý borec ze stáje Kaťuša zajel výborně závěrečnou časovku do kopce, v níž nestačil jen na vítězného Nizozemce Toma Dumoulina (Giant-Alpecin). 

Druhý Sergio Henao, vítěz Joaquim Rodríguez a třetí Ion Izagirre (zleva).

Druhý Sergio Henao, vítěz Joaquim Rodríguez a třetí Ion Izagirre (zleva).

Dosavadní lídr Sergio Henao (Sky) vedení neudržel. Časovku sice zajel na hranici svých možností, ale na Rodrígueze ztratil na čtvrtém místě 13 vteřin a v celkovém pořadí spadl na druhou příčku.

„Jsem strašně šťastný. Po roce bez vítězství mám najednou tři během čtyř dnů,“ rozplýval se Rodríguez, který kromě celkového triumfu vyhrál i dvě etapy. „Překvapil mě dobrý výkon v té časovce. Nedíval jsem se na ní jako na časovku, ale bral jsem to jako atak v normální etapě. V tom sjezdu jsem trochu riskoval a do kopce jsem dal úplně všechno. Jel jsem na svém limitu, ale vyšlo to skvěle,“ řekl šťastný vítěz závodu.

Vakoč se šetřil na klasiky

Časovka měřila 18,3 km a její závěr byl do prudkého kopce, což nahrávalo elitním vrchařům. „Vlastně to ani nebyla časovka: jen sjezd dolů a kopec nahoru,“ řekl Supercycling.cz český cyklista Petr Vakoč z týmu Etixx-Quick Step, který jel časovku volně a obsadil 93. místo se ztrátou 4:13 min.

purito jede casovku basko

Joaquim Rodríguez při časovce.

„Asi poprvé v životě jsem jel časovku takhle klidně. Ale bylo to po dohodě s týmem, abych pošetřil síly na klasiky. Od nás to dnes jeli naplno jen Kwiato a Tony Martin,“ prozradil Vakoč. Oba elitní časovkáři stáje Etixx-Quick Step jeli celou dobu na časovkářských kozách, zatímco většina favoritů na druhou půlku měnila kolo.

„Kluci to tak chtěli, tým to nechal na nich. Řešili to i s trenérem. Ale ve finále to asi šťastné rozhodnutí nebylo,“ přiznal Vakoč. „My ostatní z týmu jsme si ani kozy nebrali, celé jsme to jeli na normálním kole. Už o nic nešlo,“ dodal.

Už ve středu na Brabantský šíp

Pro tým Etixx-Quick Step nedopadl 55. ročník Kolem Baskicka úplně podle představ, protože polský lídr Michal Kwiatkowski skončil až osmý. Petr Vakoč byl jako druhý nejlepší z belgické stáje na 28. místě. „Mysleli jsme výš. Minimálně na top 5, spíš na pódium. Chtěli jsme i vyhrát etapu, což se taky nepovedlo. Ale Kwiatek se dostává do formy a na ardenské klasiky už bude super,“ řekl Vakoč.

vako forka baske konec

Petr Vakoč

On sám má teď před sebou nabitý program s velkými starty. „Už ve středu jedu Brabantský šíp, pak Amstel, Valonský šíp a Lutych,“ prozradil. „Na Brabantském šípu bych mohl mít volnou ruku a rád bych jel na výsledek. Na těch dalších bude lídrem Kwiatek a já bych mu měl co nejvíc pomáhat,“ uvedl Vakoč, který se zítra vrací na skok domů, vychutná si u televize Paříž-Roubaix a už v úterý cestuje do Belgie.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.