Bárta útočil na belgické klasice, ale vyhrál Boeckmans

4. 3. 2015, 18:41

Jan Bárta (Bora-Argon 18) i Petr Vakoč (Etixx-Quick Step), dva čeští cyklisté na startu belgické klasiky Le Samyn, byli v závodě hodně vidět. Vakoč dlouho pracoval na špici pelotonu ve prospěch týmových lídrů, Bárta jel v závěru závodu v úniku osmičlenné skupiny, ale do cíle to nevydrželo. Z vítězství se radoval Belgičan Kris Boeckmans (Lotto-Soudal).

Kris Boeckmans vyhrává Le Samyn před Giannim Meersmanem.

Pro oba české cyklisty šlo o první belgickou klasiku v sezóně, předtím absolvovali etapák Kolem Algarve. Bárta byl nakonec klasifikován na 36. místě (+24), Vakoč skončil 75. (+4:21), když poslední kilometry už vypustil poté, co si splnil úkoly.

„Věděl jsem, že už mám odpracováno a dojel jsem si do cíle vlastním tempem. Nakonec mě překvapilo, že jsem byl 75., čekal jsem to horší. Ale asi jsme to dost roztrhali, do cíle dojelo jen 93 závodníků z asi 200,“ řekl na svém webu Vakoč.

Od pátku ho čeká závod Tři dny v západních Flandrech složený z prologu a dvou etap, které mají podobný charakter jako Le Samyn. „Týmová taktika se určí podle toho, kdo zajede nejlépe prolog. Ale jede opět Gianni Meersman, který by mohl jet na celkové pořadí, nicméně i já bych rád zajel slušný výsledek,“ prozradil Petr.

Bárta dnes atakoval spolu s dalšími šesti závodníky zhruba 20 km před cílem, ale peloton jim moc velký náskok nepovolil. I díky práci Vakoče a Wisniowského na čele byli uprchlíci sjeti po dalších deseti kilometrech.

Klíčový moment závodu přišel 2,6 km před cílem, kdy peloton zabočil na úzký 700 metrů dlouhý závěrečný po kostkách. Výborně tam najeli závodníci Etixx-Quick Step. Dopředu vlezl dvoumetrový Vandenbergh a jel takové tempo, že na čele vydrželo jen osm lidí.

Pro Etixx to vypadalo hodně slibně, protože tam měl spurtéra Meersmana a další dva lidi, jenže rybník jim vypálilo Lotto-Soudal, konkrétně Boeckmans, jenž zaskočil Meersmana brzkým nástupem a nepatrný náskok ve spurtu udržel. Osmadvacetiletý vítěz, který už letos ovládl etapu na Etoile de Bessèges a celkově skončil třetí, dnes vybojoval jeden z největších úspěchů kariéry.

Na Le Samyn už byl dvakrát druhý (2012 a 2013). Teď se dočkal vítězství. „V těch minulých letech jsem na tom byl stejně dobře, jen mi chybělo potřebné štěstí. Dnes jsem začal spurtovat 200 metrů před páskou a nechal jsem Gianniho za sebou. Jeho kolega tam udělal trochu chybu a já toho využil,“ řekl šťastný vítěz.

Čeští cyklisté byli ve středu v akci i v Chorvatsku na jednorázovce Trofej Umag. Ale díru do světa tam neudělali. Prvenství vybojoval Slovinec Marko Kump (Adria Mobil), Francouz Alexis Guerin z českého týmu AWT-GreenWay skončil 21. v čase vítěze. Z Čechů byl nejlepší Tomáš Koudela (Tufo Prostějov). Obsadil 59. místo se ztrátou 26 vteřin.