Fuglsang se na Lutychu dočkal životního vítězství

28. 4. 2019, 20:43

Jakob Fuglsang zažívá letos dost životní sezónu a dnes byl po zásluze odměněn životním vítězstvím. Díky úspěšnému ataku 15 km před cílem vyhrál tenhle 34letý Dán z Astany Lutych-Bastogne-Lutych, nejstarší cyklistickou klasiku, konkrétně její 105. ročník.

jakoptonakop

Další dvě místa ne pódiu si trochu překvapivě rozebrali jezdci Bora-Hansgrohe. Druhý skončil Davide Formolo, třetí Maximilian Schachmann.

Klíčový moment závodu, který provázel déšť i chladné počasí, přišel v posledním kopci Côte de la Roche-aux-Faucons. To atakoval Fuglsang a další favorité nestačili. Udrželi se ho jen Formolo a Woods, ale i oni brzy odpadli.

Fuglsang si rychle vypracoval náskok a mířil vstříc životnímu vítězství. Ale taky měl šílenou kliku. V levotočivé zatáčce necelých 5 km před cílem mu podjelo zadní kolo a jen díky svým technickým dovednostem a bleskové reakci neskončil na mokré vozovce na zemi. „To bylo opravdu bláznivé. Se štěstím jsem dokázal dostat kolo pod kontrolu,“ přiznal.

Pak už tolik nebláznil, ale s klidem si dojel pro prvenství. Zasloužené.

Byl třetí na Amstelu, druhý na Valonském šípu a teď vystoupil na nejvyšší stupeň při čtvrtém klasikářském monumentu sezóny. „Tenhle týden je jako z říše snů a zakončil jsem ho tím nejlepším způsobem. Je to fantazie a největší vítězství mojí kariéry,“ prohlásil dánský cyklista.

„Tým mě pod poslední kopec dovezl na skvělé pozici a já jim to chtěl oplatit vítězstvím. Řekl jsem si, že je cíl na tom kopci. Dal jsem do toho úplně všechno. Věděl jsem, že jestli můžu někde vyhrát závod, pak je to právě tohle místo,“ popisoval Fuglsang, který si teď dá krátkou pauzu a začne se chystat na druhou polovinu sezóny.

kubamatrophy

Pro Astanu vybojoval už 23. vítězství sezóny. Sám slavil jubilejní 20. vítězství kariéry a bylo to stylové. „Dlouho jsem o tom snil,“ přiznal. Letos už vyhrál etapák Kolem Andalusie, byl třetí na Tirrenu (vyhrál tam jednu etapu) a čtvrtý na Baskicku, z klasik přidal ještě druhou příčku na Strade Bianche. Ten nejlepší výsledek přišel dnes!

Valverde odstoupil,

Češi do cíle dojeli

Čtyřnásobný vítěz Lutychu, Španěl Alejandro Valverde z Movistaru, nebyl na letošním ročníku schopen bojovat s nejlepšími a 100 km před cílem, když ztratil v dešti kontakt, odstoupil. Zřejmě šlo i o následky pádu v tréninku tři dny před závodem, kdy si bolestivě narazil kostrč.

Roman Kreuziger (Dimension Data) šel do závodu pořádně potlučený po pádu z Valonského šípu, ale celkem podle očekávání nebyl schopen bojovat o nejvyšší příčky. Přesto ukázal srdce bojovníka a do cíle dorazil na 79. místě s mankem přes 13 minut. Josef Černý (CCC) obsadil 88. pozici, Petr Vakoč (Deceuninck-Quick Step) byl 94. Oba ztratili 17:39 min.