SuperCycling.cz

Jak vyhrát Flandry řečí wattů a čísel

7. 4. 2016, 21:09

V neděli nám startuje další z klasikářských monumentů, legendární Paříž-Roubaix, ale vraťme se ještě k triumfálnímu vítězství slovenského mistra světa Petera Sagana na stém ročníku Kolem Flander prostřednictvím čísel a wattů.

saganjede-flanderen

Sagan věděl, že ve výjezdech jsou všichni podobně silní a určitě si dají moc dobrý pozor, aby byli vpředu... A v závodech kalibru Kolem Flander člověk musí odjet na výkonnost nebo vytasit něco překvapivého.

Výsledek už znáte, pojďme se podívat na pár zajímavých (nejen) wattových údajů. Na pomoc si vezměme wattmetr Alexandera Kristoffa, který vyhrál spurt skupiny pronásledovatelů a skončil čtvrtý, 49 vteřin za vítězným Saganem.

Jeho data se nám budou hodit, neboť Sagan je pouze o pár kilo lehčí než Kristoff. Údaje z wattmetru Kristoffa tedy hodně napoví o Saganově triumfální jízdě a předvedené výkonnosti.

flanjedna

Jak je z profilu závodu patrné - prvních 100km je pouze „přiblížením se do arény“. Peloton však první stovku zvládnul nečekaně rychle (průměrem 45km/h za 2:20 hod!).

Kristoff pro udržení se v balíku potřeboval normovaných 273 W, což je sice ještě zvládnutelné závodní tempo hobíka, ovšem průměrné tepy Kristoffa 127 bpm jsou o nějakých 20-30 tepů níže, než by vykazoval hobík, tedy hluboko v aerobním tukovém pásmu (hobík už by měl v sobě zřejmě několikátý gel).

Druhá, zábavnější půle závodu přes 18 bergů, trvala bezmála 4 hodiny. Rychlostní průměr při ní „klesl“ na 40km/h a normovaný výkon Kristoffa udává neskutečných 343 W. Tohle tempo vydrží špičkový hobík zhruba hodinu.

Tohle už je opravdové závodní peklo, při kterém průměrné tepy Kristoffa letí o 25 výše a ve výjezdech se často blíží až na hodnotu 180.

Pozorného fanouška asi napadá, jak to Alexander dělá, že je v neděli tak čerstvý a při síle, když ještě ve čtvrtek před Flandry usiloval o vítězství na závodě De  Panne-Koksijde v dvojetapě typu: ráno etapa 111 km, odpoledne časovka na 11 km, kde mu celkové vítězství uniká o pár sekund a celou časovku jede tedy „na krev“.

Těžko soudit. Každopádně na Flandrech závěrečný Kwaremont, kde už naplno zuří souboj Sagan – Cancellara, dává za 6:03/425W/177bpm. Přesto Sagan všem ujíždí výkonem okolo 500W...

flandv

Finále závodu tvořil Kwaremont+Paterberg (viz. obrázek) a závěrečných 12,5km „cílové roviny“- dohromady zhruba ½ hodiny v maximálním nasazení. Kristoff absolvoval závěrečnou rovinu ve skupině pronásledovatelů rychlostí 50,1km/h (!) za 14:58 normovaným výkonem 350W. 

Jako závěrečný bonbónek se podívejme na záznam sprintu Kristoffa o 4 místo. Na posledních pár kilometrech je z jeho wattmetru vidět, že z maličko povadlého tempa (315 W) musel Alexander zachytit dva velmi nepříjemné nástupy, o které se zřejmě pokoušeli ti, kteří věděli, že spurt skupiny vyhrát nemohou.

flaantii

První asi 1,5 km před cílem, kde Kristoff akceleruje až na 1239 W a celých 500 m jede doraz vysoko nad 500 W, druhý, méně nebezpečný, kde zhruba 800 m před cílem krátce zrychluje na 1000 W. Třetí pak je už závěrečný spurt, kde mu na cílové dvoustovce stačí 1130 W, aby tento spurt vyhrál a dojel na 4. místě.

Tolik letošní Flandry. Uvidíme, co vymyslí Sagan, Cancellara, Kristoff a další v neděli na Roubaix.

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDWEAPONRY.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.