SuperCycling.cz

Jak porazit Sagana na MSR pohledem wattů

21. 3. 2017, 07:18

„Nemůžu uvěřit, že jsem porazil Sagana,“ jásal v sobotu po neuvěřitelném závěru letošního ročníku Milano – San Remo polský vítěz Michal Kwiatkowski. Pojďme se na jeho triumf podívat řečí čísel.

spurtkeeee

MSR je sedmihodinový, 290km dlouhý závod a na cestě k rozhodujícím stoupáním Cipressa a Poggio stojí pouze 500 m passo Turchino uprostřed závodu. V jeho nejprudším závěru bylo třeba na 6 minut přišlápnout na 320 W, nicméně úvodních 220 km absolvoval Kwiatkowski a ostatní favorité zcela v poklidu (průměr 114 tepů, normalizovaný výkon hluboko pod 200W).

Vše podstatné se odehrálo až v posledních desítkách kilometrů, kde peloton výrazně zrychlil a doslova letěl k cíli. Závěrečná hodina a půl závodu se tak i přes stoupání Poggio a Cipressa odehrála těžko představitelným průměrem 48km/h (!).

podanirukysagakwiato

Toto tempo odrovnalo už v prvním kopci spoustu sprinterů, včetně Marka Cavendishe, nikoliv však Petra Sagana. To pravé peklo začalo 27 km před cílem stoupáním Cipressa. Pro Kwiatkowského to znamenalo 10ti minutový interval o tepech 180, normovaných wattech 450 W a rychlostní průměr 34km/h. To vše samozřejmě v závětří týmové podpory ve 4% kopci!

Saganův útok přišel až na závěrečném stoupání Poggio. Jedná se o 6ti minutové stoupání, které jezdci absolvovali běžnému člověku naprosto nepochopitelným průměrem 37km/h (!!!). Saganův nástup z tohoto tempa kilometr před vrcholem Poggio překvapil všechny kromě  Kwiatkowského a Alaphilippa.

akporazitsagu24

Kwiatkowski na Saganův nástup reaguje zrychlením ze 400 W na 934 W a spolu s Alaphilippem se mu daří dostat do háku. Sagan nyní s oběma jezdci v závěsu uhání před šokovaným pelotonem směrem k cíli.

Závěr už znáte. Aby Kwiatkowski znaveného Sagana v závěrečné 100 m rovince zdolal, musel ji zvládnout průměrem 1085 W. Svoje maximální watty dosáhl už krátce po zahájení spurtu - 1220 W.

watkekwiatke

Fenomén Sagan provedl vše perfektně, ale v jednom se přepočítal. Domníval se, že i přes svůj útok na Poggio a dlouhých 6 km na špici s duem Kwiatkowski - Alaphilippe v závěsu, budou jeho spurtérské dispozice stále dostatečné. Jeho odvaha, sebedůvěra a zároveň pohoda je však naprosto odzbrojující.

I on je pouze člověk a jeho wattové dispozice nejsou bezedné.

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDWEAPONRY.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.