SuperCycling.cz

Stannard vyškolil borce z Etixxu a obhájil vítězství

28. 2. 2015, 17:36

Tým Etixx-Quick Step musel hned v první belgické klasice roku spolknout hořkou pilulku. Ačkoliv měl ve vedoucí čtyřčlenné skupině 70. ročníku závodu Omloop Het Nieuwsblad trojnásobné zastoupení, nedokázal ho přetavit ve vítězství. To obhájil po fantastickém výkonu Brit Ian Stannard ze Sky.

Radost Iana Stannarda.

Radost Iana Stannarda.

Ve velmi dobrém světle se prezentoval i Zdeněk Štybar, který nebyl mezi trojkou závodníků Etixx-Quick Step ve skupince uprchlíků, ale jel v trojici za ní spolu s Belgičany Vanmarckem (LottoNL-Jumbo) a van Avermaetem (BMC).

Štybar jim logicky nestřídal, aby nepomáhal sjíždět kolegy z týmu. Skupinka s ním si udržovala neustále odstup 20-30 vteřin, ale na vedoucí čtveřici se dotáhnout nedokázala. Když pak v závěru Vanmarcke a van Avermaet spurtovali o 5. místo, český cyklista se do tohoto boje solidárně nezapojil a skončil sedmý.

Ve vedoucí čtveřici jeli tři závodníci Etixx-Quick Step: Terpstra, Boonen, Vandenbergh a s nimi dokázal 43 km před cílem odjet jen Stannard. Tempo udával především dvoumetrový Belgičan Vandenbergh a bylo jasné, že o prvenství by měli zabojovat díky týmové přesile Boonen s Terpstrou.

Boonen to taky jako první zkusil 4,5 km před cílem. A vypadalo to, že jeho nástup bude rozhodující. Terpstra ani Vandenbergh nešlapali, ale světe div se, Stannard to sám dokázal sjet.

A co víc, necelé 3 km před cílem ještě nastoupil a dojel ho jen Terpstra, Boonen díky předchozímu neúspěšnému ataku už se silami nestačil. Nizozemec šel do spurtu z první pozice, Stannard si počkal a v posledních metrech se přes Terpstru po pravé straně dostal.

bedna omlopu

„Je krásné tenhle závod vyhrát podruhé,“ přiznal Stannard. „Hlavně jsem rád, že jsem se po loňských problémech zase dokázal takhle vrátil,“ narážel na zlomeninu obratle po pádu na klasice Gent-Wevelgem, která ho vyřadila na více než čtyři měsíce.

„Když jsem tam byl sám proti třem, bylo mi jasné, že udělají vše pro to, aby mě vyšachovali. Jako tým tenhle závod deset let nevyhráli a vítězství na něm třeba chybí ve výčtu úspěchů Boonena. Museli jet tvrdě, protože zezadu útočili Vanmarcke a van Avermaet. Já mohl jen jet za nimi, hrát trochu poker a užívat si to,“ prozradil vítěz.

„Když nastoupil Boonen, říkal jsem si: Co tady dělám? Věděl jsem, že ho musím sjet a pak zkusit zaútočit. Šlo to všechno dobře, a když přišla moje šance, perfektně jsem ji využil. Etixx-Quick Step mě dovezl skoro do cíle a já musel závodit jen poslední čtyři kilometry,“ dodal s úsměvem Brit.

Belgická stáj tak totálně promarnila skvěle rozjetý závod a nepochopitelně prohospodařila početní převahu ve vedoucí skupině. Ty tři, co jeli vpředu, pochvala od šéfů týmu určitě nečeká...

„Závěr jsme pokazili,“ nehledal výmluvy Tom Boonen. „Když jsem nastoupil, byl jsem přesvědčený, že je to ta pravá chvíle. Jenže Stannard se celou dobu jen vezl za námi a pošetřil nejvíc sil. Ale byl neskutečně silný a dojel mě. Asi jsme v tu chvíli měli zůstat víc v klidu a soustředit se na sprint v početní převaze, ale poslední hodinu jsme jeli totální hranu a rozhodl momentální instinkt. Nastoupil Niki, pak Stannard a došlo jen na spurt dvojice,“ přiznal Tom Boonen.

„Zariskovali jsme, nečekali jsme na sprint a bohužel to nevyšlo. Ale to je cyklistika. Gratuluji Stannardovi, který jel skvěle takticky, a jeho reakce na naše nástupy byly famózní. I v tom sprintu byl hodně silný,“ pochválil vítěze Boonen.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    1. 3. 2015, 14:49 (před 6 roky)

    Souhlas. Etixx to měl nechat na sprint, Terpstra s Boonenem by ho museli udolat.

  • Radek Pokorný
    28. 2. 2015, 23:36 (před 6 roky)

    No jezdci Etixxu měli Stannardovi nastupovat jeden po druhém dokud ho definitivně neodpářou, drtivý nástup tam byl však jenom jeden. Bohužel ale neměli síly. Stannard byl sice v nevýhodě proti trojnásobné přesile ale zase měl tu výhodu že se nemusí starat o tempo skupiny. Byl nejčerstvější a proto vyhrál.