Hromadný pád v Argentině: skončili Gaviria i Contreras

23. 1. 2016, 10:00

Závod Tour de San Luis, konkrétně jeho 5. etapu, která měla být poklidnou a skončit hromadným spurtem, poznamenal hromadný pád 30 kilometrů před cílem. Zapletlo se do něj skoro 50 cyklistů a pro některé z nich závod kvůli zraněním předčasně skončil.

Fernando Gaviria ani Rodrigo Contreras už v závodě nepokračují.

Nejhůře dopadly kolumbijské hvězdičky Etixx-Quick Step Fernando Gaviria a Rodrigo Contreras. Vítěz jedné z etap Gaviria, který ve spurtu pomýšlel na další triumf, musel po dojetí do cíle do nemocnice, kde rentgen odhalil zlomeninu vřetenní kosti v levé ruce. Contrerasovi, jenž byl průběžně třetí a vedl kategorii U23, zase museli tržnou ránu na pravém koleni sešít 15 stehy. Pro oba závod předčasně skončil.

Etixx si vůbec vybral černý den, protože kromě nich skončili na zemi ještě Maximiliano Richeze a Stijn Vandenbergh. Ti však vyvázli jen s odřeninami a budou pokračovat. K pádu došlo hned na čele pelotonu, kdy šli na zem první dva závodníci.

„Bylo to v momentě, kdy už se začalo jet naplno, protože náskok uprchlíků byl kolem tři minuty,“ prozradil sportovní ředitel Etixx-Quick Step Davide Bramati. „Pak nám do vysílačky řekli, že došlo k velkému pádu a ať tam přijedeme,“ popsal.

Do cíle nakonec většina lidí dojela, ale únik už zlikvidován nebyl. Z trojice argentinských uprchlíků se z etapového vítězství radoval Tivani, peloton přivedl do cíle se ztrátou 1:34 min. Viviani.

Maloriho si nechali v nemocnici

V hromadném pádu skončili na zemi ještě např. Nairo Quintana, jeho bratr Dayer nebo argentinský lídr závodu Eduardo Sepúlveda. Daleko hůře však dopadl Quintanův stájový kolega z Movistaru Adriano Malori, který pád zavinil poté, co najel předním kolem do díry na silnici. Spadl na hlavu, zlomil si klíční kost a byl odvezen do nemocnice, kde zůstane na pozorování další dva dny.

Na zemi skončili také Andrew Talansky nebo Michele Scarponi. Posledně jmenovaný přijel do cíle se ztrátou dvanáct a půl minuty.

„Pořádně jsem si natloukl obě kolena,“ přiznal po etapě lídr závodu Sepúlveda. Spadl celkem dvakrát, po druhém pádu musel měnit kolo. „Doufám, že se z toho přes noc nějak vyspím,“ dodal argentinský závodník před královskou etapou s cílem na kopci v nadmořské výšce 2140 metrů.