SuperCycling.cz

HRDINA SAGAN! Patřil mu stý ročník Flander!

3. 4. 2016, 20:25

Peter Sagan zlomil před týdnem na Gent-Wevelgem sérii druhých míst a slavil první vítězství v dresu mistra světa. Dnes předvedl další parádu na ještě větším cyklistickém festivalu: stém ročníku Kolem Flander. Po heroickém výkonu slovenský bombarďák stáje Tinkoff vyhrál a slavil vůbec první triumf na některém z klasikářských monumentů!

sagan-flanderen-cil-betini

Klíčový moment závodu přišel zhruba 14 km před cílem na posledním kopci Patterberg, kde nastoupil z vedoucí skupiny Sagan a nahoře měl 15 vteřin na Cancellaru s Vanmarckem. Skupina se Štybarem, Kristoffem a dalšími ztrácela 40 sekund.

Sagan si pak střihl závěrečnou časovku po rovině korunovanou sladkou odměnou v podobě vítězství. Cancellara s Vanmarckem ho nesjeli a už před projetím cílem závodu dlouhého 255,9 km mohl Sagan slavit.

„Jsem strašně šťastný. Byl to šíleně těžký závod. Je těžké spolupracovat s ostatními kluky, protože se mnou většinou nikdo pracovat nechce. Takže ideální scénář je všechny urvat,“ prozradil s úsměvem Sagan.

sagan flanderen trofej

„Bylo to těžké od začátku do konce. Celý den jsme jeli na plný plyn a já mě měl po sto kilometrech celkem problém, protože jsem musel měnit obě kola. Kromě toho tam byla spousta pádů a já můžu jen poděkovat týmu, jak skvěle mě chránil,“ líčil Sagan.

Vítězství věnoval dvěma belgickým cyklistům, Antoineovi Demoitiému a Daanu Myngheerovi, kteří minulý týden zemřeli při tragických událostech na Gent-Wevelgem resp. Critérium International.

„Byly to strašně smutné chvíle a myslel jsem na ně. Vítězství je pro ně a taky pro mého stájového kolegu Macieje Bodnara, který při tréninku na Flandry spadl a čeká ho nucená pauza. Držím mu palce a věřím, že bude zase brzy zpátky s námi,“ uvedl slovenský šampión.

sagan na pet

Zklamáním skončily Fladry pro Etixx-Quick Step, který znovu vyšel naprázdno a dál čeká na velké klasikářské vítězství v roce 2016. Jediné letos vybojoval Niki Terpstra v závodě Le Samyn, který ale v hierarchii jarních klasik patří mezi nejméně prestižní.

„Byl to asi nejtvrdší a taky nejhezčí závod, jaký jsem kdy jel,“ řekl Zdeněk Štybar. „Bohužel, konečný výsledek zase není to, co bychom chtěli, ale je to prostě sport. Dokázali jsme závod udělat těžký díky všem klukům z týmu. Byli fantastičtí,“ dodal český cyklista.

can a sag bed fl

Fabian Cancellara potvrdil výbornou jarní formu a druhé místo nakonec bral, přestože ve své poslední sezóně tajně pomýšlel na vítězství na oblíbeném závodě. „Druhý není první a historii to nemění. Ale i tak je být druhý na Flandrech pořád velká věc. Celý den pro mě byl hodně emocionální. Snil jsem o vítězství, ovšem Sagan je zasloužený vítěz. Byl prostě lepší. My jsme dobře spolupracovali se Sepem, snažili jsme se to sjet, ale nešlo to. Nejsem Superman,“ přiznal Cancellara.

Van Avermaet si zlomil klíční kost

Stý ročník Kolem Flander poznamenala řada pádů. Do jednoho z nich se 100 km před cílem zapletl jeden z favoritů Greg van Avermaet z BMC. Musel odstoupit, vyšetření v nemocnici prokázalo zlomenou klíční kost na pravé ruce. „Samozřejmě by člověk rád pokračoval, ale se zlomeninou to opravdu nejde,“ řekl zklamaný van Avermaet, který se na zemi ocitl hned se čtyřmi kolegy z týmu.

Jisté je, že přijde o Paříž-Roubaix. „Je to pro mě veliké zklamání, protože Flandry a Roubaix jsou pro mě nejdůležitější závody roku. Ale nedá se nic dělat. Doufám, že se vrátím silnější,“ dodal belgický cyklista.

Po pádech skončily Flandry i pro další adepty na čelní umístění. Odstoupit museli např. Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) nebo Arnaud Démare (FDJ).

ad chouni

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.