SuperCycling.cz

Giro, Tour, olympiáda, Vuelta a další vrcholy

14. 3. 2016, 16:23

Cyklisté již z plných sil začali šlapat do pedálů silničních závodů letošního roku. Z českých jmen se na startu již objevili například Roman Kreuziger v barvách ruské stáje Tinkoff, Zdeněk Štybar s Petrem Vakočem z Etixx-Quick Step, Leopold König (Sky) nebo Jan Bárta v dresu BORA-Argon 18. 

k-sracce-co

Necelé dva měsíce zbývají do startu první Grand Tour sezóny: 6. května se celý cyklistický svět zbarví do růžova během Giro d’Italia. Z Čechů tam bude asi jan Leopold König, který ho má za první vrchol sezóny a určitě bude chtít vylepšit loňské výborné 6. místo.

I letos bude boj o růžový trikot sponzorovaný největší italskou elektrárenskou společností Enel velmi tuhý. Kdo doveze růžový dres do cíle, se dozvíme 29. května, kdy peloton dorazí do Milána.

Vzhledem k více než měsíční přestávce před další významnou událostí nabízí zkrácení dlouhé chvíle jiná událost světového kalibru. Malý ostrov Man ležící v Irském moři totiž hostí jednu z nejprestižnějších pravidelných motocyklových událostí v Evropě, kterou je Isle of Man Tourist Trophy.

Svou popularitu si získal zejména netradičním pojetím závodní tratě, která místo obvyklého uzavřeného okruhu leží na silnicích, které jsou ve zbývající části roku volně přístupné. Tato forma přibližuje závodění běžným lidem a stejně jako u cyklistiky dává prostor pro jízdu na stejných silnicích i amatérům a fanouškům.

Několik kategorií závodních motocyklů doplní také tradiční sajdkáry, které dávají tomuto podniku tu pravou atmosféru. Celý maraton tréninkových jízd začíná 28. května, přičemž ostré závodění naváže od 3. června a vyvrcholí o týden později závodem sajdkár na 3 kola a následně nejprestižnějším šestikolovým závodem seniorů, konaným tradičně pod taktovkou giganta internetové zábavy PokerStars se sídlem právě na tomto ostrově.

Návrat k té nejvyšší cyklistice pak hned 2. července potěší změna barevného vysílání do žlutých tónů. Více než tři týdny červencového programu tradičně zaujme v jednadvaceti etapách Tour de France. Loňský ročník si podmanil Christopher Froome závodíci za tým Sky a i letos zbrojí na Tour. Ovšem soupeře bude mít více než zdatné: Contador, Quintana, možná Nibali a další vlčáci.

chrissssss

Letošní start bude z Mont-Saint-Michel v Normandii, kde zpod kláštera vyrazí závodníci k pláži Utah, známé díky vylodění spojeneckých vojsk během druhé světové války. Po více než třech a půl tisících kilometrech 103. ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu vypijí závodníci na pařížské Champs-Élysées šampaňské na poctu nového vítěze.

Letos by měla být hojná česká účast: Roman Kreuziger, velmi pravděpodobně i Zdeněk Štybar a Petr Vakoč, Jan Bárta a otázkou je, zda na Tour v rámci přípravy na olympiádu pojede i Leopold König.

Po Tour bude cyklistický svět s napětím sledovat olympiádu v Riu okořeněnou startem těch nejlepších vrchařů včetně českého kvarteta, jehož složení ještě není definitivně jisté. Tradičně poslední Grand Tour sezóny je Vuelta startující 20. srpna.

Než se však těchto velkých událostí cyklistický svět dočká, üž teď se můžeme těšit na klasikářské monumenty. První se jede v sobotu: 107. ročník Milán-San Remo!

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.