Gilbert ovládl počtvrté Amstel Gold Race!

16. 4. 2017, 18:44

Fenomenálním způsobem vyhrál Belgičan Philippe Gilbert 52. ročník klasiky Amstel Gold Race. Cyklista stáje Quick-Step Floors porazil v dlouhém spurtu Poláka Michala Kwiatkowského (Sky), s nímž necelých 7 km před cílem odjeli z vedoucí skupiny.

gilboamstelhorniii

Čtyřiatřicetiletý Gilbert tak slavil už své čtvrté vítězství na Amstelu. Více jich má jen Nizozemec Jan Raas, jenž triumfoval v 70. a 80. letech pětkrát.

„Byl to hodně těžký den. Atakovali jsme na Kruisbergu a do cíle to bylo ještě dost daleko,“ připomněl Gilbert jeden z klíčových momentů závodu.

Spolu s ním vyrazili dopředu 40 km před cílem ještě Nathan Haas (Dimension Data), Ion Izaguirre (Bahrain-Merida), Sergio Henao (Sky), Michael Albasini (Orica-Scott) a Jose Joauin Rojas (Movistar). Kwiatkowski tam zaváhal, ale po několikakilometrovém úsilí se na čelo dotáhl.

Další klíčový moment přišel na posledním stoupání dne Bemelerbergu. Nejdřív to zkusil Kwiatkowski, pak dvakrát atakoval Gilbert a několika nástupy zbytek skupiny zlomili. Dál pokračovali na čele ve dvojici.

„V té skupině si zasloužil každý vyhrát. Skvěle jsme spolupracovali, nikdo nejel vypočítavě. V posledním kopci jsem viděl, že řada kluků už je na limitu. Já byl taky, ale věděl jsem, že když v sobě najdu jedno nebo dvě procenta, udělají rozdíl,“ přiznal Gilbert.

Spolu s Kwiatkowskim tak mířili ve dvou do cíle. „Řekl jsem mu, že pojedeme oba do posledního kilometru a pak si to rozdáme na férovku. To byla nejlepší dohoda, jakou jsme mohli udělat,“ prozradil zkušený Belgičan.

Oba spolupracovali a bylo jasné, že si to rozdají o prvenství, i když se jim pak pronásledovatelé přiblížili. Polský vítěz letošního Milán-San Remo se vyvezl za Gilbertem, v jednu chvíli ho očividně zaskočil a vyrazil dopředu.

Belgičan, který před dvěma týdny vyhrál Flandry, se však nezlomil, pomalu Kwiatkowského stahoval a v cílové rovince se přes něj přehnal. Ještě se dokonce stihl na Poláka otočit a v cíli na zvedl čtyři prsty na znamení počtu svých vítězství.

„Docela mě překvapil, ale foukal protivítr, takže jsem nepanikařil. Viděl jsem, jak se k němu stále více přibližuji a vyšlo to perfektně,“ popsal vítěz, který si pak na pódiu „střihl“ na ex dva malé Amstely na oslavu :-)

Kreuziger spadl, Vakoče vyřadil defekt

Čtveřice Čechů ve startovní listině neměla dobrý den. Nejhůř dopadl vítěz Amstelu z roku 2013 Roman Kreuziger (Orica-Scott), který 31 km před cílem spadl spolu s kamarádem a někdejším stájovým kolegou z Astany Enricem Gasparottem (Bahrain-Merida). Bolestivě se zvedal ze země, a i když pak sedl na kolo a závod dokončil, na nejlepší to pochopitelně nestačilo.

Velkou smůlu měl i Petr Vakoč (Quick-Step Floors). Když se lámal chleba na Kruisbergu, jel hodně vpředu, ale přišel defekt a bylo po nadějích. „Zklamání z defektu v opravdu špatném okamžiku se obrátilo v čirou radost, když Philippe Gilbert proťal cílovou čáru na prvním místě,“ napsal Vakoč po závodě na Twitter.

Jeho stájový kolega Zdeněk Štybar ani František Sisr (CCC Sprandi Polkowice) do cíle 261 km dlouhého závodu nedojeli.