SuperCycling.cz

Gerrans je novým lídrem, Vakoč mírně ztratil

21. 1. 2016, 14:14

Simon Gerrans z týmu Orica-GreenEDGE oblékl v Austrálii po třetí etapě dres lídra Tour Down Under, když ovládl závěrečný spurt vedoucí skupinky. Petr Vakoč, který je lídrem stáje Etixx-Quick Step, přijel do cíle ve druhé skupince na 28. místě se ztrátou 22 vteřin.

Simon Gerrans (vpravo) vyhrává spurt 3. etapy Tour Down Under.

Simon Gerrans (vpravo) vyhrává spurt 3. etapy Tour Down Under.

Klíčový moment etapy, které se znovu jela za velkého vedra, přišel podle očekávání ve stoupání na kopec Corkscrew, jehož vrchol byl 5 km před cílem. Aktivitou hýřil především Richie Porte (BMC), který několika nástupy roztrhal vedoucí skupinu. Za ním se udrželo jen pár lidí. Třeba vítěz etapy Gerrans si jel svým tempem, ale nakonec se dopředu dotáhl.

koaly na scen

V nejprudší části kopce atakoval překvapivě Kanaďan Michael Woods (Cannondale) a Kolumbijec Sergio Henao (Sky). Na vrcholu měli pár stovek metrů k dobru, ale ve sjezdu se skupina znovu sjela. Došlo na spurt. Gerrans ho začal hodně zezadu, ale protáhl se po levé straně a na pásce byl o pár centimetrů před krajanem Rohanem Dennisem (BMC) díky hození kola dopředu.

„Vyhrát etapu a jít do vedení, co víc jsme si mohli přát,“ řekl Gerrans, který si ve středu vybral pořádnou porci smůly, když se v závěru etapy zapletl do hromadného pádu. Dnes si vše vynahradil. „Ale bylo to opravdu o fous,“ přiznal.

gero je v lidre

„Pro mě bylo docela těžké přejet Corkscrew v tempu, které nasadili ti nejlepší vrchaři. Věděl jsem, že musím jet podle sebe. Tým mě pod kopec dovezl v perfektní pozici, patří jim velký dík,“ dodal trojnásobný vítěz Tour Down Under.

Překvapivě dobře se držel další Australan Jay McCarthy (Tinkoff), který jel v dresu lídra. Ač nepatří mezi vrchaře, přijel v první skupině a ve stoupání na Corkscrew ještě zkoušel atakovat. Ve spurtu skončil čtvrtý a přišel o bonusové vteřiny, které posunuly do čela průběžné klasifikace Gerranse. V australském minisouboji teď McCarthy ztrácí 3 vteřiny, Dennis 5. Vakočovi patří 26. místo (+37 s).

mckadty tda

„Na sprint už mi trochu chyběly síly, ale i tak jsem spokojen. Jsem druhý celkově, mám zelený dres pro nejlepšího mladého závodníka. Navíc ještě nejsme u konce. V sobotu se jede těžká etapa na Willunga Hill a třeba se můžu vrátit zpátky do čela,“ řekl Jay McCarthy.

V Argentině vede nečekaně Koning

Souběžně probíhající závod Tour de San Luis v Argentině nově vede 25letý Nizozemec Peter Koning z australské formace Drapac, který vyhrál 3. etapu po úniku, když z uprchlíků vydržel na čele sám.

Peloton ho sice stahoval, přesto přijel do cíle s náskokem 1:37 min. Spurt hlavního pole ovládl Kolumbijec Fernando Gaviria (Etixx-Quick Step), ale dres lídra musel přepustit hrdinovi dne Koningovi. Ten teď vede o 6 vteřin.

vitz holand komnoin

V etapě čekal na peloton jedno stoupání druhé kategorie s vrcholem 11 km před cílem. „Na začátku kopce jsem měl náskok skoro čtyř minut. Můj sportovní ředitel mi řekl, že když nahoře budu mít aspoň minutu, mám šanci tu etapu vyhrát. Držel jsem tempo, a když mi oznámili, že jsem měl nahoře dvě minuty náskok, věděl jsem, že vyhraju,“ popsal nizozemský závodník.

„Nejsem žádný vrchař, takže bude obtížné ten dres držet dál,“ přiznal Koning. V další těžké etapě na mě špičkoví vrchaři jako Quintana asi pár minut najedou, ale budu si dres lídra užívat, dokud to půjde,“ dodal.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.