SuperCycling.cz

Felline zaskočil Matthewse, Vakoč je v Baskicku desátý

7. 4. 2015, 21:49

Pětadvacetiletý Ital Fabio Felline z týmu Trek Factory Racing slavil ve spurtu 2. etapy Kolem Baskicka nečekaný triumf. Musel se před ním sklonit i vítěz úvodního dějství, Australan Michael Matthews (Orica-GreenEDGE), jenž skončil druhý, ale drží dres lídra. 

trek-spurter-fotka

Jediný Čech na startu Petr Vakoč znovu potvrdil dobrou formu, když v závěru pomáhal stájovým kolegům z Etixx-Quick Step Kwiatkowskému a Meersmanovi a sám skončil třináctý. Průběžně mu patří desáté místo.

Jsem spokojený. Byl jsem tam dobře zabudovaný, na vrcholu posledního kopce jsem byl s Kwiatkem úplně vpředu. Jen mě mrzí, že nám podle představ nevyšel ten závěr. Chtěli jsme ho jet na Gianniho (Meersmana), ale finále bylo dost hektické, se spoustou zatáček. Navíc jsme v tom vláčku udělali chybu. Pro Gianniho to úplně nevyšlo a Kwiatek skončil čtvrtý. Chyběla nám i trocha štěstí, ale během celé etapy předváděl tým perfektní výkon,“ řekl Vakoč.

Protest před startem

Cyklisté zahájili etapu pětiminutovým protestem před startem kvůli bezpečí závodníků. V první etapě totiž došlo v samém závěru k pádu kvůli tomu, že organizátoři neupozornili cyklisty ani jejich týmy na zelené kovové tyče vymezující zákaz parkování, na které dali pouze kužely.

 „Byl to úplně zbytečný pád a bezohlednost ze strany organizátorů. Přitom stačilo v průběhu etapy dát tuhle informaci do rádia a sportovní ředitelé by nám řekli, ať si na to dáváme pozor. Přece nemůže být 400 metrů před cílem metr v silnici patník. Buď to měli odstranit, nebo tam dát nějakou bariéru. Několik kluků kvůli tomu skončilo zbytečně v nemocnici. Já tam najížděl snad pátý a vyhnul jsem se tomu tak tak,“ prozradil Vakoč.

Nejhůře dopadl Španěl Pardilla z týmu Caja Rural, který utrpěl poranění hlavy, zlomeninu ramene a zápěstí. Američan Stetina z BMC si zlomil holeň, čéšku a čtyři žebra. V nemocnici skončili také Francouz Edet z Cofidisu (zlomená klíční kost a žebro) a Brit A. Yates z Orica-GreenEdge (zlomenina pravé ruky). Spolu s nimi spadlo díky chybě organizátorů v závěru ještě sedm dalších závodníků, kteří naštěstí vyvázli bez vážnějšího zranění.

Stejně jako v pondělí rozhodl i druhou etapu spurt a na jeho konci slavil první vítězství ve WorldTour Fabio Felline. „Nečekal jsem na Matthewse a začal jsem spurtovat jako první. Byl jsem na dobré pozici a vyrazil jsem ve správnou chvíli. Přitom jsem se celý den cítil hrozně, ale kluci mě neustále podporovali a opakovali, že ten závěr bude na mě, že jsem jejich lídr. Hodně mi to pomohlo a moc všem děkuju,“ říkal dojatý vítěz.

fotka basko 2

Už zítra se ale pořadí určitě přeskupí, protože na programu je těžká etapa s kopcem v samém závěru. „Má asi dva a půl kilometru a závěr toho stoupání má sklon 15 procent. Tam se to určitě nadělí a pak už je to jen tři kilometry sjezd do cíle,“ prozradil Vakoč.

Jeho úkolem bude vydržet co nejdéle s lídrem týmu Kwiatkowskim. „Měli bychom tam zůstat spolu s Golasem a Kwiatkovi co nejvíc pomoci. Ten kopec není dlouhý a věřím, že bych tam mohl vydržet,“ dodal český cyklista.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    8. 4. 2015, 06:58 (před 6 roky)

    Když už to tam takhle nechali, měli na to všechny týmy upozornit alespoň během etapy. Tohle je šílenost.

  • Radek Pokorný
    8. 4. 2015, 00:04 (před 6 roky)

    To jsou pitomci, oni nechají v trase závodu trčet tyče na které jen nasadili nějaké plastové kužely. Se nedivím že v tom spurtujícím chumlu to někteří závodníci přehlédli. Tohle si můžou dovolit v nějaké poklidnější části závodu a ne při dojezdu do cíle.