SuperCycling.cz

Famózní Kristoff králem Flander, Štybar devátý

5. 4. 2015, 17:12

Norský cyklista Alexander Kristoff ze stáje Kaťuša vyhrál po fantastickém výkonu 99. ročník klasiky Kolem Flander. Sedmadvacetiletý Nor udolal ve spurtu vedoucí dvojice Nizozemce Nikoho Terpstru (Etixx-Quick Step) a slavil už své desáté vítězství v sezóně. Zdeněk Štybar obsadil 9. místo, což je jeho nejlepší výsledek v tomto závodě. Další Čech František Paďour (Androni Giocattoli) nedokončil.

novy-kristoff-flandry-hore

„Je to sen, který se stal skutečností,“ jásal Kristoff pár minut po projetí cílem, když v náručí držel malého synka. „Celý tým odvedl skvělou práci a jsem opravdu šťastný, že se mi povedlo Flandry konečně vyhrát,“ přiznal norský vítěz po svém čtvrtém startu na slavné klasice.

S Terpstrou nastoupili už 26 km před cílem, což bylo poměrně překvapivé. „Věděl jsem, že je Niki hodně nebezpečný, tak jsem na nic nečekal a vyrazil jsem za ním. V závěru mi sice moc nestřídal, ale bylo to celkem logické,“ narážel na to, že ve spurtu byly role jasně dané. „Jel jsem to sice z první figury, ale vydal jsem ze sebe poslední zbytky sil,“ popsal Kristioff.

Peloton táhl Sky

Brzy po startu došlo na očekávaný únik, v němž figurovali Jesse Sergent (Trek Factory Racing), Lars Bak (Lotto Soudal), Damien Gaudin (AG2R La Mondiale), Matthew Brammeier (MTN-Qhubeka), Ralf Matzka (Bora-Argon 18), Clément Venturini (Cofidis), Dylan Groenewegen (Team Roompot) a Marco Frapporti (Androni Giocattoli).

Uprchlíci si vytvořili náskok kolem 6 minut, ale peloton dirigovaný zejména formací Sky to kontroloval. K vidění byla opět řada pádů i dalších karambolů. Už zhruba po 100 kilometrech se ocitl na zemi Bradley Wiggins, který musel měnit kolo a protřepával si levé zápěstí.

thomas jede RDV15

Očividně ho to však nepoznamenalo, protože 90 kilometrů před cílem už by na špici pelotonu, aby co nejvíc pomáhal lídrovi Sky Geraintu Thomasovi. Ten však nakonec vyšel coby největší favorit naprázdno, skončil až čtrnáctý, Wiggins po splnění práce podle odpadl.

„Jsem zklamaný. Byl jsem v dobré formě a doufal jsem v lepší výsledek, ale bylo to jen o nohách. A mně v závěru chybělo pět procent kondice, jakou jsem měl před týdnem,“ řekl Thomas, jenž vyhrál E3 Harelbeke a byl třetí na Gent-Wevelgem.

Řidič neutrálu sestřelil Sergenta

Kdyby se dnes uděloval titul Největší pitomec závodu, zasloužili by si ho bezesporu řidiči neutrálních mechanických vozů Shimano za svou bezohlednost a neumění. Vypadalo to, jako kdyby Shimano angažovalo za volant borce, kteří celou noc před závodem proseděli v baru, protože jinak si šlo jejich zkraty těžko vysvětlit.

Jeden z řidičů nepochopitelně srazil ze skupinky uprchlíků Novozélanďana Sergenta z Treku, který se v úniku jevil jako jeden z nejsilnějších. Sestřelil ho v poměrně velké rychlosti, novozélandský cyklista letěl přes řídítka a padl na silnici na rameno. Následky? Okamžitý konec v závodě a zlomená klíční kost.

A další nepochopitelný zkrat přišel asi 80 kilometrů před cílem. Doprovodný vůz stáje FDJ zastavoval ve městě u kraje, aby vyřešil defekt Sébastiena Chavanela. Jenže za ním jedoucí řidič neutrálu Shimano to zřejmě nezaregistroval, napálil zezadu do auta FDJ a to odhodilo Chavanela vedle silnice. Tady se to naštěstí obešlo bez zranění a odnesly to jen plechy. Přesto otřesený Francouz ze závodu odstoupil.

Další karambol přišel 60 km před cílem, kdy spadla nafukovací reklamní brána. Závodníci ještě projeli, ale už ne všechny mechanické vozy. A zrovna to bylo krátce před druhým Kwaremontem.

Vpředu jela dvojice z úniku Lars Bak (Lotto Soudal), Damien Gaudin (AG2R), ale peloton s favority strašně zrychlil a hodně rychle se jim přibližoval. V balíku začal boj o pozice.

Aktivně si počínali cyklisté stáje Lotto Soudal a na posledních 50 kilometrech najeli dopředu borci Etixx-Quick Step. I díky jejich úsilí vzal definitivně za své únik. Hodně vidět byl Němec Andre Greipel (Lotto Soudal), který během závodu hned čtyřikrát nastoupil. Při čtvrtém ataku asi 40 km před cílem to zkusil spolu se Sylvainem Chavanelem (IAM), ale stejně jako Alexej Lučenko z Astany byli pohlceni.

Štybar bez zubu

Zdeněk Štybar jel půlku závody schovaný, že skoro nebyl vidět, ale v závěru už nechyběl vpředu. Když to 36 km před páskou zkusil Greg van Avermaet, vyrazil po něm. Štybar během závodu přišel o jeden z umělých předních zubů, jejichž definitivní podoby by se měl dočkat až po Paříž-Roubaix.

styby bez pedniho zubu

Na čele jela skupina 25 favoritů. Překvapivě tam chyběl Sep Vanmarcke (LottoNL-Jumbo), který si to s vypětím všech sil dojížděl, ale nepodařilo se mu to.

Rozhodující atak přišel od Nikiho Terpstry (Etixx-Quick Step) spolu s Alexanderem Kristoffem (Kaťuša) 26 km před cílem. „Kristoff šel dopředu daleko dřív, než jsem čekal,“ napsal na Twitteru loňský vítěz Fabian Cancellara, který nemohl startovat kvůli zranění a posledních 60 km závodu komentoval na twitterovém účtu svého týmu Trek Factory Racing.

Van Avermaeta se udržel jen Sagan

Na posledním Kwaremontu 17 km před cílem atakovali Thomas se Štybarem, vedoucí dvojici se přiblížili na 15 sekund, ale zezadu byli dojeti. Štybar se snažil reagovat na každý nástup, ale když na závěrečném kopci závodu Paterbergu nastoupil Greg van Avermaet (BMC), jehož se udržel jen Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), český cyklista zůstal vzadu s dalšími favority.

Terpstra s Kristoffem však drželi náskok přes 20 vteřin, ovšem v závěru začali taktizovat. Terpstrovi se příliš nechtělo střídat, protože věděl, že ve spurtu nemá s norským expresem šanci.

terpstra a kristoff rvv

Na posledním kilometru měla vedoucí dvojice k dobru 15 vteřin na Sagana s van Avermaetem. Ti se sice blížili, ale o prvenství si to rozdali jen Kristoff s Terpstrou. Dopadlo to podle očekávání.

Nor sice jel z první figury, ale to mu vůbec nevadilo. Vyčkal na správnou chvíli, zvedl se 150 metrů před páskou a Terpstra byl odsouzen k druhému místu. Třetí příčku bral van Avermaet, jenž na posledních metrech utrhl Sagana.

Očima Zdeňka Štybara

Zdeněk přišel o jeden umělý zub 70 km před cílem. „Je těžké říci, do jaké míry to ovlivnilo můj výkon, ale není nic příjemného, když se vám něco podobného stane zrovna v takovém závodě. Přišlo to před druhým Kwaremontem. Uvolnil se mi můstek, proto jsem to sám vyndal. Samozřejmě není nejlepší pocit jet bez zubu, ale v závodě jsem se cítil docela dobře. Na Kwaremontu jsme zkusili atakovat s Thomasem, ale nevytvořili jsme si velký náskok. Nestřídal jsem mu, protože jsme měli vpředu Nikiho a bylo by nebezpečné dovézt k nim Thomase. Před Paterbergem jsem chytal všechny pokusy o únik a to mě stálo dost sil, které jsem měl spíš použít, abych dokázal odjet s van Avermaetem a Saganem, když nastoupili. Moje forma byla dobrá, ale celkově byly Flandry takové divné. Už kvůli tomu zubu i všem těm divným nehodám, které se staly. Ale i tak je to nejkrásnější závod na světě díky trase i fantastickému publiku. Teď se už soustředím na Paříž-Roubaix, další důležitý závod.“

„Šel jsem s ním do úniku, protože to byl dobrý parťák. Kristoff je samozřejmě rychlý, ale když jsme odjížděli, ještě před námi byly tři kopce. Tak jsem si říkal, že budu mít šanci něco udělat. Ale Alex byl v těch kopcích super silný. Na Paterbergu jel takové tempo, že jsem vůbec nebyl schopen jet přes něj,“ popisoval Niki Terpstra.

„Na posledních deseti kilometrech už toho moc udělat nešlo. Poslední tři kilometry jsem mu nestřídal. Doufal jsem, že by mohl být unavený, ale když jsem zkusil nastoupit ke sprintu, on zrychlil a ukázal, kdo byl dnes nejlepší ze všech. Kristoff si vítězství zasloužil, já musím být spokojen s druhým místem,“ řekl Nizozemec z týmu Etixx-Quick Step.

Pátým místem překvapil teprve 21letý neoprofesionál Tiesj Benoot ze stáje Lotto Soudal, který je belgickým klasikářským objevem a letos už má na kontě několik umístění v top 10. „Jsem opravdu šťastný, je to pro mě překvapení. Už na Dwars door Vlaanderen a E3 Harelbeke jsem překvapil sám sebe, ale tohle jsem nečekal,“ přiznal.

Ženské Flandry započítávané do Světového poháru vyhrála Italka Elisa Longová Borghiniová před svou týmovou kolegyní z Wiggle Honda Pro Cycling Belgičankou Jolien d'Hooreovou a Nizozemkou Annou van der Breggenovou (Rabobank-Liv). Více informací ZDE.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    6. 4. 2015, 09:36 (před 6 roky)

    Kristoff vyhrál po zásluze, byl jednoznačně ze všech nejlepší. Vždyť toho Terpstru málem v kopci urval... Terpstra sám přiznal, že neměl na to ho utrhnout a ve spurtu byl bez šance. Štyby si to určitě vynahradí na Roubaix ;)

  • Radek Pokorný
    5. 4. 2015, 23:09 (před 6 roky)

    Být v tom pravém úniku který se zrovna povede vyžaduje i štěstí. Terpstra v něm byl a tím zhasli Štybyho ambice pro tento závod. A zase je z toho druhé místo pro Etixx (potřetí?). Obdiv pro Kristoffa, takhle kdysi jezdil Sagan kterému ke konci závodu opět došlo. Ale snahu měl a to se cení.