SuperCycling.cz

Ewan vede v Austrálii, Richeze po týmové časovce v Argentině

19. 1. 2016, 10:11

Cyklista stáje Orica-GreenEDGE Caleb Ewan vyhrál úvodní etapu zahajovacího závodu WorldTour sezóny 2016 Tour Down Under, když se prosadil v závěrečném spurtu. Úvodní dějství kvalitně obsazeného závodu Tour de San Luis v Argentině, týmovou časovku na 21 km, ovládla stáj Etixx-Quick Step a dres lídra oblékl její argentinský závodník Max Richeze.

Caleb Ewan slaví ve spurtu vítězství v 1. etapě Tour Down Under.

Caleb Ewan slaví ve spurtu vítězství v 1. etapě Tour Down Under.

Jediný Čech Petr Vakoč, lídr stáje Etixx-Quick Step na Tour Down Under, přijel do cíle bezpečně v hlavním poli v čase vítěze a byl klasifikován na 100. místě. „Krátká a rovinatá etapa skončila podle očekávání hromadným dojezdem. Po fyzické stránce to byl klidný den, ale kvůli silnému větru byl peloton dost nervózní. Také teplota byla velmi nepříjemná, celý den bylo okolo 35 stupňů a poměrně dusno,“hodnotil Vakoč.

kloikani tda16

Zatímco dnešek chtěl v klidu přežít, zítřejší druhou etapu si vytipoval jako jednu z těch, která by mu měla hodně sedět. „Hodlám se porvat o co nejlepší výsledek. Profilově to bude mnohem náročnější a myslím, že by tahle etapa už měla trochu napovědět o celkovém pořadí,“ dodal český cyklista.

Ewan z Oriky má hned na začátku sezóny výbornou formu, protože před Tour Down Under už vyhrál i kritérium People’s Choice Classic, které je jakýmsi nepsaným prologem závodu. Dnes přesprintoval krajana Marka Renshawa, novou posilu stáje Dimension Data, třetí byl Nizozemec Wouter Wippert (Cannondale).

ewan lidre TDA16

Jednadvacetiletý Ewan tak oblékl dres lídra a užíval si to. „Je to pro mě krásná chvíle. Nikdy jsem nevedl WorldTour závod a že se mi to podařilo poprvé zrovna v mé rodné zemi, na to jsem strašně pyšný,“ přiznal dojatý vítěz etapy. „Tým mi hodně věřil, celý den jel vpředu a mám radost, že jsem jejich práci takhle zužitkoval,“ dodal Ewan.

Richeze děkoval týmu za dárek

V Argentině byla do programu Tour de San Luis poprvé v historii zařazena týmová časovka a ovládla ji stáj Etixx-Quick Step. Slavila tak první vítězství hned v úvodním větším závodě sezóny.

Druhý skončil o 8 vteřin Movistar s Nairem Quintanou, třetí Astana s Vincenzem Nibalim. Úřadující mistr světa Peter Sagan byl s týmem Tinkoff čtvrtý. Francouzská stáj Delko Marseille Provence KTM s obhájce celkového vítězství Danielem Díazem obsadila sedmé místo se ztrátou 58 sekund.

etixx TTT san luis

Lídrem závodu se stal Argentinec Maximiliano Richeze, který projel ze sestavy Etixxu cílem jako první. „Max je tady doma a dohodli jsme se, že projede cílem jako první. Měli jsme velkou motivaci. Přijeli jsme sem vyhrát etapu a hned na úvod jsme to splnili,“ uvedl sportovní ředitel Etixx-Quick Step Davide Bramati.

„Jsem moc šťastný a můžu jen poděkovat kolegům z týmu za tenhle krásný dárek. Poslední vítězství jsem vybojoval před více než třemi lety a je skvělé, že jsem se znovu dočkal,“ jásal 32letý borec přezdívaný El Atomico, který do Etixxu přišel před touto sezónou z Lampre. „Navíc tady za tým San Luis jede i můj brácha Mauro, takže mám dvojnásobnou radost,“ dodal lídr závodu.

 

Výsledky týmové časovky na Tour de San Luis najdete ZDE.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.