SuperCycling.cz

Merckx věří Contadorovi: Giro i Tour může vyhrát

5. 3. 2015, 11:29

Řada lidí tvrdí, že vyhrát v dnešní době během jednoho roku Giro d´Italia a Tour de France je prakticky nemožné. Ne tak legendární belgický cyklista Eddy Merckx. Muž, jemuž se to podařilo v letech 1970 a 1972, chválí Alberta Contadora, že se jako jediný z velikánů pro tento dvojboj rozhodl. A věří mu.

Eddy Merckx s Tomem Boonenem ne nedávném závodě Kolem Ománu.

Eddy Merckx s Tomem Boonenem ne nedávném závodě Kolem Ománu.

„Pro mě bylo Giro vždy tou nejlepší přípravou na Tour. Není tak rychlé jako Tour, je tam víc hor. Na Tour se mi dařilo vždycky víc, když jsem před ní jel Giro,“ uvedl Merckx, který letos slaví sedmdesátku. „Contador je určitě schopen obě Grand Tours vyhrát a stejně tak by to měli zkusit i Froome, Nibali nebo Quintana,“ dodal.

Mezi Girem a Tour je spousta času. Klidně by se v té pauze ještě dalo jet Kolem Švýcarska. Je tam hodně prostoru na odpočinek i trénink. Tohle není fotbal, ale cyklistika. Eddy Merckx

Zároveň se směje názorům, že po Giru je cyklista tak unaven, že pak není schopen jet na výsledek i Tour. „Blbost. Mezi těmi závody je spousta času. Klidně by se v té pauze ještě dalo jet Kolem Švýcarska. Je tam hodně prostoru na odpočinek i trénink. Tohle není fotbal, ale cyklistika,“ opřel se do pochybovačů Merckx.

jalberto dvojak

Posledním, kdo vyhrál Giro a Tour v jednom roce, byl Ital Marco Pantani (1998). Letos se této výzvy chopil Contador.

Ruský boss stáje Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov své hvězdě hodně věří a zároveň rýpe do ostatních, že mají málo odvahy. „Pokud ho nevyřadí nějaký pád, jako vloni na Tour, nebo neudělá nějakou taktickou chybu, jsem přesvědčen, že obě Grand Tours vyhraje,“ řekl Tinkov.

„Všichni to vědí a Alberta se bojí. To je jediný důvod, proč taky nejedou na Giro. Když Alberto oznámil, že pojede na Giro i Tour, někteří jeho soupeři od Gira upustili, ač tam původně chtěli,“ narážel mj. na Chrise Frooma, jenž o Giru vážně uvažoval.

„Šedesátikilometrová časovka a hodně těžkých horských dojezdů, to by mi mělo sedět. Ta trať je pro mě jako stvořená a nevím, kolik takových šancí bojovat na Giru o vítězství ještě budu mít,“ nechal se vloni na konci října slyšet Froome. Jenže později své rozhodnutí přehodnotil a opět se bude soustředit jen na Tour. Stejně jako Nibali a Quintana.

Tinkov si myslí, že je na tom Contador lépe, než v roce 2014. „Po Giru sice bude unaven, ale bude mít čas na odpočinek. I když ne mnoho. Je to svým způsobem risk, ale my do toho společně jdeme, protože si myslíme, že je Alberto dostatečně silný. Nejsilnější cyklista současné generace,“ prozradil ruský miliardář.

Contadora pro tuto výzvu obdivuje i jeho bývalý stájový kolega Nicolas Roche, který před letošní sezónou posílil Sky. „Alberto je závodník, který rád zkouší to, co je pro mnohé nemožné. Vyhrál řadu Grand Tours, nemusí nikomu nic dokazovat. Ale stále hledá nové výzvy a myslím, že v pokusu vyhrát Giro i Tour v jednom roce našel motivaci,“ prohlásil Roche.

contik jedde jede

Jeho otec Stephen to dokázal v roce 1987. „Ale doba se strašně změnila. Dneska je všeobecně úroveň o mnoho vyšší a způsob závodění je úplně jiný. Tehdy bylo 10 nebo 15 lidí, kteří vyhrávali celou sezónu. Dnes je jich 40, ale většina z nich nemůže pomýšlet na vítězství na Tour. Reálně na to mají tři až čtyři závodníci,“ přiznal Roche.

Zatímco předchozí dva roky jel sám Tour po boku Contadora, letos na jeho schopnosti bude sázet ve Sky Froome. Roche jel s Froomem Kolem Andalusie, teď se chystá pomáhat Portemu na Paříž-Nice a na ardenské klasiky už bude znovu k ruce Froomovi. Potom spolu zahájí přípravu k Tour.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    6. 3. 2015, 11:16 (před 6 roky)

    Jsem zvědav, jak moc se to Giro na Contadorovi podepíše.

  • Radek Pokorný
    6. 3. 2015, 10:28 (před 6 roky)

    Zatímco Giro má jasného favorita tak na TdF se schyluje k úžasnému souboji čtyř největších hvězd současného pelotonu.