SuperCycling.cz

Double Movistaru: první Valverde, druhý Rojas

24. 3. 2015, 21:09

Tým Movistar slavil dvojnásobný triumf ve 2. etapě závodu Kolem Katalánska. Ve spurtu vybojoval prvenství Alejandro Valverde, druhý skončil jeho stájový kolega José Joaquín Rojas. Celkové vedení udržel Polák Maciej Paterski ze stáje CCC Poslat Polkowice i díky práci českých kolegů Jana HirtaJosefem Černým.

alvous-se-raduje-2-kaa

Ti se od začátku hodně podíleli na sjíždění úniku čtyřčlenné skupiny, v níž byli Bewley (Orica), Stamsnijder (Giant-Alpecin), Mas (Caja Rural) a také zástupce cyklisticky exotické Etiopie Grmay v dresu Lampre-Merida.

Peloton tentokrát nepřipustil, aby únik vydržel až do cíle a zejména díky úsilí polské formace ho včas sjeli. Hirt s Černým tahali hlavně v prvních dvou třetinách etapy a pak už převzali iniciativu další členové. Proto oba Češi měli v cíli ztrátu přes 15 minut. Bylo vidět, že se v dešti vydali závodníci CCC Sprandi Polkowice ze všech sil, protože kromě Paterského nabrali všichni nějakou ztrátu.

Etapa očima Petra Vakoče

Dnes nám moc nepřálo počasí. Nepršelo sice celou dobu, ale silnice byly mokré. Únik sjíždělo hlavně CCC, bylo to kontrolované. Nenechali jsme uprchlíkům víc než čtyři minuty, my jsme začali tahat na posledních 30 kilometrech. Konec byl docela technický, na posledních třech kilometrech se to hodně natáhlo a závěrečných 500 metrů bylo mírně do kopce. I proto vpředu chyběli někteří sprinteři. My se to snažili rozjíždět Julianovi Alaphilippovi, ale dnes neměl úplně dobré nohy a nevyšlo nám to podle představ. Co se týče dalšího vývoje, Rolland to má po úspěšném úniku z první etapy hodně dobře rozjeté. Bude hodně těžké to zlikvidovat, ale ne nemožné. Každopádně se asi bude závodit i na místech, kde by se normálně nezávodilo. Ty nejlepší týmy včetně nás se něco pokusí nahnat už zítra, kdy je kopec těsně před cílem.

V závěru etapy čekal na peloton čtyřkilometrový kopec, a i když nebyl extra prudký, peloton v něm se pořádně natáhl. Pak už to do cíle bylo jen 5 kilometrů a došlo na sprint, který ovládl Valverde a slavil druhé vítězství v sezóně. Nezapojili se do něj však všichni sprinteři, někteří na čele nevydrželi.

„Nebylo v plánu vyšachovat sprintery. Chtěli jsme jet vpředu, abychom za deště eliminovali riziko pádu. Všichni kluci odvedli fantastickou práci. Poslední kilometr jsem jel na čele spolu se závodníky Etixxu. Jakmile přestali jet, zůstal jsem vpředu a ohlížel jsem se za sebe. Když jsem uviděl Elmigera, zavěsil jsem se za něj. Ukázalo se to jako správné rozhodnutí. Neviděl jsem, že je za mnou Rojas, ale dopadlo to skvěle, když jsme brali první dvě místa,“ řekl Alejandro Valverde.

valverde na podiu 2 kata

„Zítra nás čeká v závěru kopec a pak už je jen těžký sjezd do cíle. Uvidíme, co se stane, musíme být ve střehu. Doufám, že budu v pohodě se silami, protože jsem sem přijel hned po San Remu, které bylo jako dvě etapy,“ přiznal lídr Movistaru a dodal, že je v myšlenkách s rodinami obětí dnešního leteckého neštěstí, při němž ve Francii zahynulo i několik desítek španělských občanů.

Z dalších českých cyklistů přijeli Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) i Leopold König (Sky) v hlavním poli v čase vítěze.

cesi 2 kata

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    25. 3. 2015, 06:36 (před 6 roky)

    To určitě. Nebyl to klasický spurt se všemi nejlepšími sprintery, podle mě ho ostatní trochu podcenili. Klobouk dolů před ním i Movistarem.

  • Radek Pokorný
    24. 3. 2015, 23:32 (před 6 roky)

    Valverde je borec kterého obdivuji, to že dokáže velmi dobře zaspurtovat se už dávno ví. Je to všestraný závodník, vítěz world tour závodů v poslední sezóně, dal dva po sobě jdoucí grand tour podniky s umístěním v první pětce celkově. Je obdivuhodné jak si dokáže udržet svou maximální výkonost takřka po celou sezónu.