Dočká se Štybar velkého vítězství? Flandry slibují drama

6. 4. 2019, 15:50

Letos má možná životní formu. Už vyhrál kostkové klasiky WorldTour Omloop Het Nieuwsblad a E3 Harelbeke, ale teď přicházejí jeho životní závody. A Zdeněk Štybar sní o tom, že vyhraje oblíbenou klasiku Kolem Flander nebo o týden později Paříž-Roubaix.

jtepfl

Jsou to jeho závody, na kostkách je jako doma. A upíná k nim veškeré snažení v první části sezóny, stejně jako jeho tým Deceuninck-Quick Step. Sice je fajn, že v roce 2019 vyhráli už šest klasik včetně monumentu Milán-San Remo, ale pro belgický tým má největší váhu triumf na Flandrech nebo Roubaix.

Flandry jsou pro ně nejvíc a k úspěchu upínají veškeré snažení. Do bojů pošlou nejsilnější tým a Štybar bude jedním z jeho lídrů. Spolu s Gilbertem, Jungelsem a Lampaertem by měli být ve hře až do finále závodu dlouhého 267 km.

„Udělal jsem vše proto, abych byl na Flandry stoprocentně připraven. Pro náš tým je to, stejně jako pro mě osobně, nejoblíbenější závod a jsme na něj hodně motivovaní,“ řekl Štybar na tiskové konferenci. Rozhovor se Zdeňkem před Flandry si můžete přečíst ZDE.

Ze současného týmu Deceuninck-Quick Step vyhrál Flandry jen Philippe Gilbert před dvěma lety. Otázkou je, jak na tom bude nyní, protože středeční závod Dwars door Vlaanderen nedokončil kvůli žaludečním problémům.

ndeatmoska

„Není to zrovna nejlepší scénář před klíčovým závodem, ale věřím, že budu schopen něco ukázat. Máme silný tým a naší výhodou je, že to můžeme rozehrát na několik variant,“ přiznal 36letý Belgičan.

Celkem 17 kopců

Jede se tradičně z Antverp do Oudenaarde a na trase čeká na závodníky celkem 17 krátkých a prudkých kopců. První přijde ke slovu po 119 km a pak už to bude nářez. Poslední z nich je 14 km před cílem. Nejznámější z nich jsou následující: Muur-Kapelmuur – 1,1 km s průměrným sklonem 8 %, letos přijde na 171. kilometru.

Koppenberg – 500 m, průměrný sklon 12 %, na cyklisty čeká 46 km před cílem. Oude Kwaremont - 2,2 km s maximálním sklonem 11 %, jede se třikrát. Paterberg - 400 m s průměrným sklonem 12,5 %, jede se dvakrát. Právě Kwaremont a Paterberg budou poslední dva kopce před cílem (17 a 14 km).

Kolem Flander je závod, který nekončí sprintem. Z posledních deseti ročníku přijel hned šestkrát do cíle osamocený vítěz. Jeden vítěz vzešel ze spurtu vedoucí dvojice, dva z trojice a jeden ze čtveřice. Posledním ročníkem, kdy o prvenství spurtovalo více lidí než 4, byl rok 2001. Tehdy vyhrál Ital Gianluca Bortolami z vedoucí osmičky.

erloni

Loňské vítězství obhajuje Niki Terpstra. Letos už obléká dres Direct Energie.

Největší favorité

Píšeme to rádi, ale letos určitě Zdeněk Štybar. Vzhledem k výsledkům v sezóně by měl být lídrem týmu Deceuninck-Quick Step. Kdo dál? Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) čeká na letošní velké vítězství, stejně jako Greg van Avermaet (CCC). Loňské prvenství obhajuje Niki Terpstra (Direct Energie). Mezi favority patří i oba cyklokrosaři: Wout van Aert (Jumbo-Visma) a Mathieu van der Poel (Corendon-Circus). Skvělou formu má i Oliver Naesen (AG2R).

Závod můžete v neděli sledovat na Eurosportu, který ho vysílá celý živě už od 10.15.