SuperCycling.cz

Degenkolb urval životní vítězství, Štybar v závěru spadl

22. 3. 2015, 17:39

Němec John Degenkolb ze stáje Giant-Alpecin vyhrál ve spurtu 106. ročníky Milán-San Remo a radoval se z životního klasikářského vítězství. Druhý skončil loňský král Primavery, Nor Alexander Kristoff (Kaťuša), třetí Australan Michael Matthews (Orica-GreenEDGE).

John Degenkolb vyhrává spurt 106. ročníku Milán-San Remo.

John Degenkolb vyhrává spurt 106. ročníku Milán-San Remo.

Velkou smůlu měl Zdeněk Štybar, který necelé 4 km před cílem spadl ve sjezdu. Český cyklista týmu Etixx-Quick Step byl přitom v závěru, kdy se lámal chleba, hodně aktivní. Atakoval už 26 km před cílem ve stoupání na Cipressu, pak to zkusil i na konci Poggia, kdy vyrazil za Gilbertem, ale ani jeden z pokusů úspěšný nebyl.

Při sjezdu z Poggia zhruba 3,6 km před cílem však došlo k pádu, v němž skončily Štybarovy naděje. Spadli i další lídr stáje Etixx-Quick Step, úřadující mistr světa Polák Kwiatkowski, německý spurtér týmu MTN-Qhubeka Ciolek, vítěz San Rema z roku 2013, Belgičan Gilbert (BMC) a někteří další. Třeba Ciolek byl tak naštvaný, že vzteky sekl s helmou na asfalt.

Pro tým Etixx-Quick Step jakoby tahle chvíle byla předzvěstí nezdaru, protože Cavendish v závěru neměl síly na spurt a nebyl ani v desítce.

Závodníkům opět příliš nepřálo počasí, více než dvě třetiny Primavery propršelo. Přestalo až na posledních 60 kilometrech, v závěru dokonce na cyklisty vykouklo slunce. Na mokré silnici docházelo s přibývajícími kilometry a nervozitou k pádům. Ten nejhorší přišel zhruba 35 km před cílem při sjezdu z Capo Berta.

dege san remo 45

Zadní kolo ustřelilo Němci Vossovi ze stáje Bora-Argon 18, přes něj šlo několik dalších závodníků. Asi nejhůře dopadl Dán Juul Jensen z Tinkoff-Saxo, který po karambolu seděl u silnice s rozbitou hlavou. Na začátku stoupání na Cipressu (171. km) pro změnu spadl spurtér týmu FDJ Démare, na něhož francouzská stáj v závěru hodně spoléhala.

Bárta v úniku

V závodě podle očekávání došlo na únik, krátce po startu odjela z pelotonu za hustého deště skupina 11 lidí. Byl tam i Jan Bárta (Bora-Argon 18), který si v dlouhých únicích doslova lebedí.

Spolu s ním jeli vpředu Molano (Colombia), Tjallingii (LottoNL-Jumbo) Peron (Novo Nordisk), Pirazzi (CSF Bardiani), Kurek (CCC Sprandi Polkowice), Bono (Lampre-Merida), Pauwels (MTN-Qhubeka), Berard (Ag2r), Dall'Antonia a Frapporti (oba Androni Giocattoli).

Náskok uprchlíků se vyšplhal až na 11 minut, ale peloton to měl pod kontrolou. Na vrcholu Turchino (143. km) už to bylo pět minut a necelých 30 kilometrů před cílem vzal únik skupiny, které se pak ještě rozdělila, za své.

bartic unik san remo

Jan Bárta v úniku.

Ataků byla k vidění v závěru spousta. Hodně aktivní byli závodníci Sky, hlavně Thomas, který 15 km před cílem nastoupil spolu s Ossem (BMC). Pak pokračoval i sám, ale byl dojet. Závěrečné stoupání Poggio rozjela skvěle Kaťuša. Paolini najel dopředu, aby udával přijatelné tempo pro Kristoffa a Nor měl co nejvíc sil na spurt.

Ale ani Poggio rozhodnutí nepřineslo, a tak bylo jasné, že rozhodne sprint. Kristoff začal hodně dlouhý spurt z první figury, měl velkou sílu, ale dokázal se přes něj dostat Degenkolb, který slavil životní vítězství. Vloni vyhrál klasiku Gent-Wevelgem a byl druhý na Paříž-Roubaix, ale velký triumf na jednom z monumentů přišel až dnes. Peter Sagan z týmu Tinkoff-Saxo skončil čtvrtý za Matthewsem.

Očima Johna Degenkolba

Pořád tomu nemohu uvěřit. Vloni jsem na San Remu zažil jedno z největších zklamání kariéry a měl jsem slzy v očích. Dnes jsem měl zase slzy v očích, protože jsem zažil jeden z nejlepších dní. Byl to neuvěřitelný závod. Na Poggio se jelo strašně rychle a dost jsem trpěl, ale moje forma byla dobrá, takže jsem vydržel. Tvrdá práce v minulých týdnech a měsících se vyplatila. Snažil jsem se být už nahoře na Poggiu na dobré pozici a vyhnout se pádům. Na posledních dvou kilometrech už to byl jen boj o pozice. Člověk musel použít svůj instinkt. Závěrečné dva kilometry si skoro nepamatuju. Kristoff byl strašně silný a ještě padesát metrů před cílem jsem moc nevěřil, že ho porazím. Ale byl tam rozdíl v naší síle i rychlosti. On před páskou skoro umřel a já ho byl schopen přeskočit.

 

ad cesi san reme

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    23. 3. 2015, 13:52 (před 6 roky)

    Kristoff předvedl heroický výkon, ale začal příliš brzy. Co se týče Sagana, nikoho tam k sobě neměl. Bohužel. Jak říkal Roman Kreuziger, kdyby tam s ním jeden člověk byl, tak vyhrál.

  • Radek Pokorný
    22. 3. 2015, 23:36 (před 6 roky)

    Byl to krásný férový spurt, Kristoffa jeho vodič opustil příliš brzy a tak mu došly síly, Degenkolb měl ideální pozici v háku. Sagan opět špatné načasování, příliš dlouho se schovává, jakoby si nevěřil na delší spurty. Cancellara mě překvapil, v hromadném dojezdu se pustil do spurtování s dobrým výsledkem.