Dan Martin ujel všem a vede v Katalánsku

23. 3. 2016, 21:37

Ani Alberto Contador, ani Chris Froome nebo Nairo Quintana, ale Ir Dan Martin ovládl první těžkou etapu závodu Kolem Katalánska, která končila na kopci La Molina. Cyklista stáje Etixx-Quick Step, jenž Katalánsko vyhrál před třemi lety, oblékl dres lídra.

martin-kat-1

Jak si vedli Češi? Mezi nejlepší nepronikl nikdo. Karel Hník (Verva ActiveJet) byl klasifikován na 84. místě, Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice), který figuroval v úniku dne, skončil 91. Oba ztratili bezmála 13 minut. Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) nabral na 144. příčce skoro 20 minut a stájový kolega Hníka Jiří Polnický ztratil přes 21 minut.

Na peloton čekaly čtyři kategorizované kopce, přičemž cílové stoupání La Molina (11,1 km) se jelo dvakrát. Chleba se lámal až na posledních kilometrech. Jako první nastoupil Poels ze Sky, na jeho útok odpověděl Contador a po něm i Quintana. Na závěrečný kilometr si však Dan Martin nachystal atak, který se nakonec ukázal jako klíčový.

Vyrazil po něm Contador, ale o pár metrů nestačil. Skončil druhý se ztrátou dvou vteřin, hned za ním dorazili Bardet a van Garderen. Quintana ztratil 9 vteřin, Froome 12. „Mám tenhle závod moc rád a dnes to dopadlo výborně,“ radoval se Martin.

„Kluci z týmu byli skvělí. Od rána říkali, že pojedou jen pro mě a odvedli fantastickou práci. Je pěkné vidět, jak moc mi věřili. Dodávalo mi to sílu,“ prozradil vítěz. „Závěr jsem dobře znal a útok jsem měl ideálně načasovaný. Věděl jsem, že musím nastoupit v nejprudší části,“ přiznal.

martin cat 2

Dnešní etapa byla předehrou k té čtvrteční, která je ještě těžší. Královská etapa končí na vrcholu Port Ainé v nadmořské výšce 1975 m. Jedná se o 18kilometrové stoupání s průměrným sklonem 6,8%, poslední 4 km mají sklon přes 8%.

„Bude těžké dres lídra uhájit, ale máme tu nesmírně silný tým a budeme bojovat. Časové odstupy jsou malé, a kdo zítra vyhraje, pravděpodobně se stane i celkovým vítězem závodu,“ odhadoval Martin.

Dosavadní lídr závodu, vítěz úvodních dvou etap Nacer Bouhanni, odstoupil. Z kola slezl po 90 kilometrech etapy, když ztrácel přes 8 minut. Důvodem jeho odstoupení byly žaludeční problémy.