SuperCycling.cz

Dan Martin ovládl Lombardii, Contador spadl

5. 10. 2014, 20:12

Ani Gilbert, ani Valverde, ani potřetí v řadě Rodríguez, ale největším favoritům vypálil při 108. ročníku klasiky Kolem Lombardie rybník nečekaným nástupem v samém závěru Ir Dan Martin z Garminu a do cíle přijel po 254 kilometrech s náskokem několika metrů před spurtující skupinkou favoritů.

Dan Martin přijíždí do cíle o pár metrů před skupinou favoritů.

Dan Martin přijíždí do cíle o pár metrů před skupinou favoritů.

V závodě byli vidět i oba Češi: Leopold König, pro něhož šlo o poslední start v dresu NetAppu, 18 km před cílem atakoval, dotáhl se na vedoucí dvojici Weening (Orica GreenEdge), Hermans (BMC), ale nakonec tempo nevydržel kvůli křečím a skončil 67. se ztrátou přes 4 minuty.

Roman Kreuziger jel teprve druhý závod poté, co rozhodčí komisí Českého olympijského výboru zrušila jeho dočasnou suspendaci, a byl nejlepším z borcůTinkoff-Saxo. Byl klasifikován na 23. místě se ztrátou 31 vteřin.

Lídr jeho stáje Alberto Contador dojel 34., ale příčinou tohoto umístění bylo, že se stal obětí hromadného pádu těsně před cílem. „V poslední zatáčce spadl někdo těsně přede mnou a neměl jsem čas zareagovat. Šel jsem na zem a přeze mě padlo několik dalších lidí,“ popsal letošní vítěz Vuelty.

„Mám natlučené levé koleno a odřený loket. Bohužel je to stejné koleno, které jsem si zranil na Tour. Ale nemělo by to být nic vážného. Budu to ledovat a snad otok splaskne. Doufám, že to můj start v Číně nijak neohrozí,“ řekl Contador.

Druhé místo bral na Lombardii Španěl Alejandro Valverde (Movistar), třetí byl loňský mistr světa Portugalec Rui Costa (Lampre-Merida). Valverde se stal novým vedoucím mužem žebříčku WorldTour a protože jeho jediný rival v boji o první místo Contador nebodoval, má teď náskok 66 bodů. A v závěrečném závodě WorldTour Kolem Pekingu ho při současné formě asi sotva prohospodaří.

valverde lomb

Alejandro Valverde.

Vítězný Martin vybojoval jeden z největších úspěchů kariéry, mezi něž patří i loňský triumf na Lutychu. Na Lombardii už byl při svých předchozích pěti startech druhý (2011) a čtvrtý (2013), dnes se radoval z vysněného vítězství. „Miluju tenhle závod, je to jede z mých nejoblíbenější,“ přiznal osmadvacetiletý Ir.

„Po té smůle, která mě letos provázela, je to skvělá náplast. Plánoval jsem atak na posledním kopci, ale nemohl jsem se pořádně procpat dopředu, byla tam spousta lidí. Viděl jsem, že Valverde i Gilbert jsou hodně rychlí a věděl jsem, že je musím nějak překvapit. Zkusil jsem využít moment překvapení. Do cíle bylo nějakých 400 metrů. Šlapal jsem, co to šlo a hlavně jsem si dával pozor, abych nespadl v poslední zatáčce jako letos na Lutychu,“ popsal vítěz.

lombardy 2014 winners

Trio nejlepších: Valverde, Martin, Costa (zleva).

V závodě se poprvé v dresu mistra světa ukázal Polák Michal Kwiatkowski z Omegy, ale na týden starý životní úspěch z Ponferrady navázat nedokázal. Dvanáct kilometrů před cílem se skoro zastavil kvůli křečím v pravé noze.

„Najednou jsem nebyl schopen šlapat. Nedá se nic dělat, tohle se občas po šesti a půl hodinách na kole stává. Mrzí mě, že jsem se nemohl rvát o co nejlepší výsledek, ale chtěl jsem alespoň dojet se ctí do cíle a ne to zabalit,“ řekl polský mistr světa, který do cíle přijel se ztrátou téměř 10 minut.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.