SuperCycling.cz

Cyklokrosař van Aert třetí na Strade Bianche, vyhrál Benoot

4. 3. 2018, 12:16

Bylo to pětihodinové peklo. Letošní Strade Bianche se jelo za deště, chladného počasí a všechny hodně bolelo. Na jeho konci zvedal ruce nad hlavu belgický klasikářský talent Tiesj Benoot, který po heroickém výkonu přijel do cíle sám.

benotvyhravaaastrade

Tenhle 23letý mladík už ukázal, že se s ním na klasikách musí počítat. Už v roce 2015 skončil nečekaně pátý na Flandrech, v roce 2016 byl třetí na Omloop Het Niuewsblad. Solidní výsledky už zaznamenal i na etapových závodech, byl např. druhý Kolem Belgie, ale na profesionální vítězství pořád čekal. Dočkal se až v sobotu.

I další dvě místa v pořadí byla překvapivá. Druhý skončil specialista na etapáky, druhý muž Tour de France 2016 Romain Bardet (AG2R). A třetí, to už byla velká bomba. Wout van Aert, trojnásobný mistr světa v cyklokrosu!

vanertnabd

Belgičanovi z týmu Vérandas Willems-Crelan očividně sedlo počasí a musel si připadat jako na cyklokrosovém závodě. Jen s tím rozdílem, že to peklo netrvalo hodinu, ale hned pět! Předvedl obdivuhodný a nečekaně skvělý výkon.

Klobouk ale zaslouží všichni, kteří dojeli do cíle. Z 207 startujících dokončilo jen 53 statečných!

Štybar chtěl víc

Zdeněk Štybar obsadil na své oblíbené klasice sedmé místo se ztrátou 1:42 min., za ním přijel Peter Sagan. „Byl to mokrý a strašně blátivý závod. Chtěl jsem víc, ale bylo to moc těžké,“ přiznal Štybar.

Závod měl své hrdiny. Prvním byl Bardet, který si sám docvakl vedoucí skupinu, aby z ní zanedlouho vypálil dopředu s van Aertem. „Když atakovali, byl jsem trochu vzadu,“ litoval Štybar.

stybyzablacenstrade

„Zkoušel jsem se tam dotáhnout, ale v té naší skupině nechtěl nikdo moc spolupracovat. Několikrát jsem se to snažil sjet, ale když jsem přijel na poslední kopec, byl jsem úplně prázdný. Sedmé místo není to, co jsem čekal, ale po Samynu jsem měl žaludeční problémy a nemohl jsem pořádně trénovat. V jednu chvíli jsem dokonce přemýšlel, že nebudu startovat. Takže z toho pohledu to zase špatné není a dodá mi to sebevědomí do dalších závodů,“ uvedl Štybar.

saganavelde

Za vedoucí dvojicí se pak vydal pozdější vítěz Benoot s krajanem Pieterem Serrym z Quick-Stepu. Toho později setřásl a 15 km před cílem dojel vedoucí dvojici. A zanedlouho je ve stoupání utrhl a mířil za životním vítězstvím.

Na Piazza del Campo v Sieně přijel totálně vyčerpaný, zablácený, ale sám. A první. „Měl jsem super den. Tohle počasí mi vůbec nevadí,“ přiznal Benoot, jenž už byl na Strade Bianche dvakrát osmý.

bardetsvanertem

„Je to můj oblíbený závod, který mi hodně sedí. Vždycky tu vyhrávají jen silní závodníci a je pro mě ctí, že je teď moje jméno mezi nimi,“ dodal.

„Skvělou přípravou na tenhle závod bylo vysokohorské soustředění v Sierra Nevadě a mám radost, že jsem se konečně dočkal vítězství. Očekávání byla velká už od doby, kdy jsem v roce 2015 byl jako neoprofesionál pátý na Flandrech. Nepřestával jsem věřit ve své schopnosti a věděl jsem, že to vítězství jednou přijde,“ prozradil cyklista stáje Lotto Soudal.

Van Aert: V závěru jsem byl mrtvý

Největším šokem však byla třetí příčka čistokrevného cyklokrosaře Wouta van Aerta. Přesně před měsícem slavil ve Valkenburgu třetí zlato z MS v krosu, v sobotu si připsal největší úspěch na silnici.

„Po krosové sezóně jsem chtěl jet pár silničních závodů, abych se učil. To je nejlepší škola,“ řekl belgický závodník. „Bylo to daleko těžší, než jsem čekal. Hodně bláta, ale já na těch nejtěžších úsecích mohl využít svých zkušeností z cyklokrosu,“ přiznal van Aert.

vanert

Když odjel s Bardetem, věřil, že by to mohlo slavit úspěch. „V té skupině se skoro nespolupracovalo a Bardet je hodně silný závodník,“ vracel se k momentu 45 km před cílem. „V závěru byl silnější a já měl štěstí, že jsem s ním uvisel i na těch posledních těžkých úsecích,“ popisoval van Aert, jenž dojížděl do cíle totálně vyčerpaný.

V posledním stoupání městskými uličkami na Piazza del Campo šlapal z posledního, v té nejprudší pasáži dokonce spadl kvůli křečím z kola. Ale rychle nasedl a řítil se pro životní výsledek na silnici.

„Na konci jsem byl úplně mrtvý. Je to velký úspěch, o pódiu jsem v posledních 50 kilometrech snil,“ připustil. „Překvapil jsem sám sebe a určitě se sem v budoucnu vrátím. Letos ještě nějaké klasiky pojedu a jakýkoliv dobrý výsledek bude bonus,“ prozradil.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.