Contador útočil, ale Henao těsně udržel vedení

12. 3. 2017, 19:03

Alberto Contador ukázal znovu srdce velkého bojovníka. V závěrečné etapě závodu Paříž-Nice s pěti vrchařskými prémiemi zaútočil už 52 km před cílem. A byl to atak úspěšný. Etapu vyhrál další Španěl David de la Cruz, Contador byl ve stejném čase druhý.

jaubertonaeze

Celkové vedení však udržel Kolumbijec Sergio Henao (Sky), ale bylo to těsné. Vyhrál o pouhé dvě vteřiny! Přitom před poslední etapou měl solidní náskok 31 sekund.

Jenže Contador se nevzdal a bojoval jako lev. Lídr stáje Trek-Segafredo atakoval ve stoupání na předposlední vrchol etapy Cote de Peille. Ve sjezdu dostihl skupinu lidí z úniku a z ní s ním vydrželi jen dva krajané: De la Cruz (Quick-Step Floors) a Marc Soler (Movistar). Španělská spolupráce fungovala na jedničku.

tenbertii

Ještě na posledním kopci, známém Col d’Eze v Nice, měla vedoucí trojice k dobru 40 vteřin, ale Henao a spol. dokázali na posledních 15 kilometrech ztrátu eliminovat na konečných 21 sekund.

Contador prohrál sprint s De la Cruzem o etapové vítězství, což ho připravilo o 4 bonifikační sekundy, které by mu stačily k celkovému triumfu. A historie se téměř opakovala, protože vloni skončil druhý rovněž s minimálním odstupem. O čtyři vteřiny ho porazil další ze závodníků Sky Geraint Thomas.

Španělský vítěz závodu z let 2007 a 2010 byl přesto maximálně spokojen a stejně jako mnohokrát i dnes ukázal srdce válečníka, kvůli kterým se vyplatí sledovat cyklistiku.

delacruzpedalb

„Byla to parádní podívaná. Jsem pyšný na to, co jsem ukázal. Jsem rád, že lidé si to užili. Samozřejmě je snazší držet se za zadním kolem někoho jiného, ale já radši riskuju a snažím se vyhrát,“ řekl Contador.

tinejznoce

Tři nejlepší: zleva druhý Alberto Contador, vítěz Sergio Henao a třetí Dan Martin.

„Chyběla jen troška, což mě mrzí. Ale celkově můžu být spokojený. Atakoval jsem brzy, ale já jsem člověk, který se rizika nebojí. Kdybych dnes nic nezkusil, vyčítal bych si to,“ dodal lídr stáje Trek-Segafredo, jenž si dá nyní krátkou pauzu, ale už od 20. března jede Katalánsko a hned po něm Baskicko.

Pro 29letého Henaa jde o největší vítězství kariéry. Přiznal však, že závěrečná etapa pro něj byla pořádným očistcem. „Strašně jsem trpěl. Musím poděkovat celému týmu za podporu,“ prohlásil Henao.

tenhenaovycerpanej

„Vyhrát tak velký závod, to je neskutečné. Navíc v konkurenci, jaká tu byla, v čele se skvělým Contadorem. Bylo to moc těžké, ale věděl jsem, že pokud chci vítězství udržet, musím do toho dát všechno a trpět do posledního metru. Je to velký den pro mě i pro celou kolumbijskou cyklistiku,“ dodal vítěz 75. ročníku závodu.

Jediný Čech ve startovní listině Jan Bárta (Bora-Hansgrohe) byl klasifikován na 35. místě se ztrátou 48:48 min.