SuperCycling.cz

Contador a spol. odskočili, Froome i Valverde ztratili

25. 3. 2015, 19:48

Část favoritů závodu Kolem Katalánska hned v první těžší etapě vystrčila růžky. Z vedoucí sedmičlenné skupiny slavil díky ataku na posledních 2 kilometrech vítězství Ital Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale). 

Domenico Pozzovivo na archivním snímku z letošního Tour Down Under.

Domenico Pozzovivo na archivním snímku z letošního Tour Down Under.

Za ním přijeli s třívteřinovou ztrátou Rigoberto Urán (Etixx-Quick Step), Dan Martin, Andrew Talansky (oba Cannondale-Garmin), Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), Fabio Aru (Astana) a Richie Porte (Sky).

Majitele měnil dres lídra. Oblékl ho Francouz Pierre Rolland z Europcaru, který byl v pondělí v cíli s dalšími dvěma závodníky díky úniku o 2:40 min. před ostatními. Dosavadní překvapivý lídr, Polák Maciej Paterski z CCC Sprandi Polkowice, dnes ztratil 1:24 min., Rolland přijel ve druhé skupině za favority s mankem 19 vteřin.

rolland new lider

Nový lídr Pierre Rolland.

Tam byli i vítěz úterní etapy Alejandro Valverde, jehož zbrzdil pád několika závodníků Movistaru asi 40 km před cílem, navíc musel měnit přední kolo. A tempo s nejlepšími neudržel lídr formace Sky Chris Froome.

Jak si vedli Češi? Nejlepší byl Petr Vakoč (Etixx-Quick Step), který ztratil 1:24 min. Leopold König (Sky) nabral téměř devítiminutové manko a ještě více ztratili borci z CCC Sprandi Polkowice Jan Hirt a Josef Černý. Ti však stejně jako včera pracovali pro lídra, ale spolu s kolegy se jim žlutý dres udržet nepodařilo. Černý navíc ve sjezdu spadl, má pořádně sedřený bok a loket.

Etapa očima Petra Vakoče

Závodit se začalo ve sjezdu z předposledního kopce. Bohužel to přede mnou spadlo. Od nás tam lehl Serry, který si zlomil klíční kost. Skupina se rozdělila. Z našeho týmu byl vpředu Urán s Brambillou a Alaphilippem a když se lámal chleba, Rigo odjel s těmi nejlepšími. Já jel v té druhé skupině s Valverdem a Froomem. Na poslední kopec se už jel totální šrot. Já ze skupiny, kterou táhl Valverde, odpadl asi dva kilometry pod vrcholem. Je to trochu škoda, ale jinak jsem se cítil dobře. Rigo Urán se posunul na průběžné páté místo a věřím, že mu v zítřejší královské etapě co nejvíc pomůžeme. Jako poslední s ním od nás zůstává Brambilla, ale já jsem přesvědčený, že mu taky můžu být dost platný. Myslím, že Rolland má velkou šanci vedení udržet, ale ti dva za ním to asi ztratí, takže to ještě může být zajímavé.

V etapě s pěti kopci se začalo závodit už nějakých 45 kilometrů před cílem. Závodníci Tinkoff-Saxo rozjeli takové tempo, že balík roztrhli. Navíc tam došlo k pádu. Když se borci na čele dozvěděli, že vzadu zůstali mj. Froome či Valverde, k ruské formaci se přidala Astana a náskok rostl.

V šestikilometrovém stoupání na Alt dels Angels se utrhla zmíněná skupinka favoritů. Contador to několikrát na soupeře zkusil, ale ti mu jen viseli za zadním kolem. Nic na to nezměnil ani desetikilometrový sjezd do cíle. Až v samém závěru, kdy po sobě všichni koukali, atakoval maličký Pozzovivo a favorité ho nechali. Mírný náskok udržel až do cíle a vybojoval první vítězství v sezóně.

uran v cili 2 tapa kata

Rigoberto Urán vybojoval druhé místo v etapě.

„Byla to krátká, ale hodně intenzivní etapa. Kopce nebyly prudké, ale foukal silný vítr a v pelotonu bylo dost nervozity. Když jsme v sedmi lidech odjeli, v posledním sjezdu nechtěl nikdo riskovat. Já věděl, že pokud chci vyhrát, musím nastoupit před cílem, protože všichni ti kluci jsou rychlejší než já. Mám velkou radost, že to vyšlo, dodá mi to sebevědomí před Girem,“ řekl Pozzovivo. „Cítím se hodně dobře a zítřejší dojezd mi bude vyhovovat. Chci být v neděli na pódiu v celkovém pořadí a věřím si,“ dodal Ital.

Druhý skončil Urán a byl trochu zklamán. „Myslel jsem na vítězství. Jenže když nastoupil Pozzovivo, nikdo další nechtěl jet. Dívali jsme se po sobě a Pozzovivo využil momentu překvapení. Museli jsme být ve střehu, protože tam byli týmoví kolegové Martin a Talansky, takže jsme se možná až moc soustředili na taktiku,“ prohlásil kolumbijský lídr Etixx-Quick Step.

Zítra je na programu královská etapa s cílem na vrcholu La Molina v nadmořské výšce 1725 m. Je to jediný dojezd na kopec letošního ročníku Kolem Katalánska.

cesi kata 3 tape

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

 • Honza
  26. 3. 2015, 10:26 (před 6 roky)

  Jsem zvědav, jak to dnes dopadne...

 • Radek Pokorný
  26. 3. 2015, 09:22 (před 6 roky)

  Leovi asi o nic nejde a podle toho asi jede. Porte letos exceluje a včera převzal iniciativu. Uvidíme dnes v královské etapě, už je ale na čase aby Leo konečně ukázal jak je dobrý.

 • Honza
  26. 3. 2015, 08:11 (před 6 roky)

  Těžko říct, nemluvil jsem s ním včera. Sky avizoval, že dá později nějaké hlasy k etapě na jejich web, ale nic tam dosud není,. Jen Froome dal na Twitter fotku holuba, jak sedí na hlavě nějaké sochy, možná na ní i kaká :-). A napsal tam: někdy se cítíš jako holub a jindy jako socha. Já byl dnes ta socha :-)

 • Adam
  26. 3. 2015, 06:03 (před 6 roky)

  Leo měl v etapě nějaké problémy nebo něco? Vím, že zatím o moc nejde a třeba Nibali taky vidět není, ale jsem z těch jeho výsledků trochu překvapenej...