SuperCycling.cz

Contador a Froome jdou do další bitvy v Katalánsku

23. 3. 2015, 08:06

Z jejich očekávaného souboje na Tirrenu sešlo kvůli Britovu onemocnění, teď se dva giganti světové cyklistiky utkají podruhé v sezóně na dnes startujícím 95. ročníku etapáku Kolem Katalánska. Španěl Alberto Contador první bitvu s Chrisem Froomem v roce 2015 na závodě Kolem Andalusie o pouhé dvě vteřiny prohrál, teď má šanci na odplatu.

Alberto Contador.

Alberto Contador.

V závodě bude i poměrně početná česká stopa. V sestavě Sky nebude chybět Leopold König, v barvách Etixx-Quick Step startuje Petr Vakoč. A za polskou druhodivizní formaci CCC Sprandi Polkowice jedou Jan Hirt i Josef Černý.

Sky vyslal na sedmidenní závod do Španělska nesmírně silnou sestavu. Hlavním lídrem bude Froome, dalšími v řadě jsou Porte, König, Poels nebo Roche. Tým doplní ještě Kiryjenka, Lopez a a Zandio.

Froome musel Tirreno vynechat kvůli doznívající nemoci, ale nyní se vrací do akce. Otázkou je, s jakými ambicemi a v jaké formě. „Myslím, že řada týmů má v tomto závodě vysoké ambice. My rozhodně nechceme závod kontrolovat od prvního dne. Uvidíme, co se stane v etapě do La Moliny. Podle ní určíme další strategii,“ prohlásil sportovní ředitel Sky Steven de Jongh.

dva lidi cata

Alberto Contador a Chris Froome.

Tým Etixx-Quick Step povede do bitvy Kolumbijec Urán, který ukázal formu třetím místem na Tirrenu, dále startují Vakoč, Alaphilippe, Bouet, Brambilla, De la Cruz, Serry a Verona.

„Jasným lídrem je Rigo Urán a toho se bude odvíjet celková strategie,“ řekl Supercycling.cz Petr Vakoč. „Nejdůležitější bude královská 4. etapa s dojezdem na kopci. Letos je jen jeden dojezd na vrchol, ale i tak je to hodně těžký závod s řadou kopců. Naším úkolem bude v těch ostatních etapách co nejvíc chránit Urána a pokusit se něco i v závěrečných spurtech,“ prozradil Vakoč.

V hromadných dojezdech bude Etixx-Quick Step sázet nejvíc na Francouze Alaphilippa, jenž před rokem vybojoval v Katalánsku dvě pódiová umístění. A při rozjíždění spurtů bude mít významnou roli právě český cyklista. „Budu posledním, kdo s ním bude ve spurtech zůstávat. Bude to pro mě nová zkušenost, ale těším se na to. Doufám, že se nám něco povede,“ uvedl Vakoč.

vakoc catalunya

Petr Vakoč bude hrát významnou roli při rozjíždění spurtů.

Konkurence bude doslova nabitá. Kromě Contadora s Froomem a Urána si na celkové pořadí brousí zuby především van Garderen, Valverde, D. Martin či Aru. Obhájce vítězství Rodríguez ze sestavy stáje Kaťuša na poslední chvíli vypadl kvůli nemoci. „Dobrých lidí je tady spousta. Podle mě rozhodne ta 4. etapa s cílem v horském středisku La Molina. Ale musíme být ve střehu každý den, protože vloni tady hodně foukalo a kopce jsou skoro v každé etapě,“ říkal Vakoč.

Vloni si v Katalánsku odbyl premiéru ve WorldTour. „Dvakrát se dojíždělo na kopec, letos jen jednou. Já si ten závod trochu protrpěl, hlavně na začátku jsem se necítil úplně dobře. Navíc jsem v dešti v poslední etapě spadl a nedokončil jsem,“ vzpomínal český cyklista.

„Letos jsem připravený daleko líp, než vloni. A budu mít víc šancí ukázat se. Cítím se velmi dobře, poslední dva týdny jsem trénoval doma. Jsem Pražák a nejčastěji vyrážím směr Slapy, Jílové, Benešov,“ prozradil Petr, kde ho můžete při tréninku potkat.

rigo cata

Rigoberto Urán bude lídrem Etixx-Quick Step.

Úplně největšími favority na celkové vítězství by měli být Contador a Froome. Španěl jel Tirreno, kde mu k ideální formě něco chybělo a skončil celkově pátý. „Byl jsem trochu nachlazen z těch dvou etap ve sněhu a dešti. Ale doufám, že to v závodě nebude nijak znát. Samozřejmě chci zajet co nejlepší výsledek a dál budovat formu směrem k prvnímu vrcholu sezóny, kterým je Giro,“ řekl Alberto Contador.

Stejně jako Vakoč očekává, že bude rozhodující etapa do La Moliny. „Ale podle mě to bude strašně vyrovnané a klíčovou roli mohou sehrát i bonusové vteřiny. Mám k ruce silný tým a věřím, že budeme úspěšní,“ dodal lídr stáje Tinkoff-Saxo, v jejímž dresu pojedou i Basso, Rogers, Majka, Kiserlovski, Hernandez, Valgren a Paulinho.

Další informace o závodě najdete ZDE, startovní listina ZDE. Oficiální web závodu ZDE.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

 • Radek Pokorný
  23. 3. 2015, 18:12 (před 6 roky)

  To jo, Sky má sestavu jak kdyby jeli TdF. Contador, Majka, Rogers a veterán Basso taky silná sestava. Škoda že je na tomto etapáku jen jedna horská etapa, byla by to skvělá podívaná. A proč nejezdí T Martin? Nevíš Honzo? Nějak ho v posledních závodech neregistruji.

 • Honza
  23. 3. 2015, 13:54 (před 6 roky)

  Ale i tak tam má Urán k sobě dobré lidi. Na Tirrenu ukázal formu, mohl by být znovu do 3. Asi nejvíc nabitý ze všech je Sky. Sám jsem zvědav, jak to bude vypadat v té královské etapě.

 • Radek Pokorný
  23. 3. 2015, 11:58 (před 6 roky)

  Tým Cannondale také velmi silný- D Martin, Talansky, Hesjedal, Acevedo. Etixx hodně sázel na klasiku SanRemo, jejich sestava pro tento etapák není až tak silná.