Froome ovládl Romandii, v časovce pobil i mistra světa

4. 5. 2014, 22:09

Britský cyklista Chris Froome ze stáje Sky ukázal, že směrem k Tour de France jeho forma graduje. Vyhrál 68. ročník závodu Kolem Romandie, když v závěrečné časovce na 18,5 kilometru pobil všechny soupeře včetně trojnásobného mistra světa v této disciplíně Němce Tonyho Martina. Ten za Froomem skončil o pouhou vteřinu.

Chris Frrome neskrýval po dojetí časovky nadšení.

Obhájce vítězství Froome nastupoval do závěrečného dne se ztrátou jediné sekundy na Špilaka z Kaťuši, ale při svých časovkářských kvalitách mohl být relativně v klidu, přestože Slovinec taky v posledních letech jezdí časovky slušně. Brit mu nadělil 28 vteřin a bylo rozhodnuto. Špilak skončil stejně jako vloni na Romandii druhý, třetí byl úřadující mistr světa, Portugalec Rui Costa z Lampre.

„Byl to dobrý test,“ prohlásil Froome, jenž v úvodu sezóny vyhrál závod Kolem Ománu, ale pak se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Byl šestý na Katalánsku, kvůli zánětu horních cest dýchacích nenastoupil na start Lutychu.

romandie 2

Po roce stejný vítěz Romandie: Chris Froome.

„Jsem opravdu šťastný, že se mi podařilo zvítězit. Špilak není časovkářský specialista jako Tony Martin, ale nemohl jsem si být ničím jistý. Těší mě, že jsem v časovce porazil takového borce, jakým je Martin,“ prozradil lídr formace Sky. „Bylo to hodně těsné. Nevěřil jsem si tolik, protože časovka se jela po rovině a nebyla jednoduchá,“ dodal.

Letošní ročník závodu ovlivnilo počasí, druhá etapa byla kvůli sněžení na vrcholu Simplon Pass v nadmořské výšce 2005 metrů zkrácena na polovinu. „Letos to byl trochu jiný závod, protože ani jeden den nebyl cíl na kopci. K tomu těžké časovky. Jsem opravdu rád, že to takhle vyšlo, protože Špilak byl v horách velmi silný,“ hodnotil Froome.

romandie 3

Závěrečnou časovku zajel excelentně, porazil i Martina.

Měl hlavně radost, že celý závod absolvoval bez zdravotních problémů. „Uplynulé týdny pro mě nebyly lehké. Měl jsem potíže s dýcháním, před tím mě bolela záda. Ale tvrdě jsem pracoval, abych se dostal na současnou úroveň. Věřím, že na tomhle už můžu stavět směrem k Tour,“ uvedl Froome, který si teď dá pauzu a pak začne finální přípravu k obhajobě prvenství na Tour de France.

bedna romandie

Špilak, Froome, Costa.

Na Romandii se potkal v závodě s jedním ze svých rivalů Nibalim. Ital z Astany, jenž má letos Tour jako hlavní cíl sezóny, skončil pátý. „Myslím, že to pro něj byl dobrý test. Přijel sem, aby si odpověděl na nějaké otázky, stejně jako já,“ řekl o Nibalim Froome.

Romandii absolvoval i elitní švýcarský biker Nuno Schurter, který mohl startovat díky výjimce od UCI v barvách stáje Orica GreenEDGE, protože jeho i australský tým podporuje značka Scott. A premiéra to nebyla vůbec špatná.

nino

Nino Schurter si velkou silniční premiéru užil.

V závěrečné časovce obsadil 61. místo se ztrátou 2:10 min. na Froomeho, celkově skončil na 42. příčce s mankem 17:50 min. „Se svým prvním WordTour závodem jsem spokojený. Bylo to hodně těžké, ale taky skvělá zkušenost. Díky za podporu,“ napsal na Twitteru úřadující mistr světa v cross country, který v červnu pojede ještě etapový závod Kolem Švýcarska.