SuperCycling.cz

Chaves si podmanil Abú Zabí, König osmý

12. 10. 2015, 09:08

Mladý kolumbijský dravec z Oriky Esteban Chaves vyhrál premiérový ročník závodu Kolem Abú Zabí díky triumfu v sobotní královské etapě a slavil jedno z největších vítězství kariéry. Jediný Čech ve startovní listině Leopold König (Sky) obsadil ve svém posledním startu sezóny 8. místo.

cgaves-s-tim-dravcdem

„Nejdřív jsem vyhrál první horskou etapu v kariéře, teď první velký etapák v životě, co víc si můžu přát,“ řekl dojatý Chaves, který před pár týdny vyhrál dvě etapy na Vueltě a několik dní vezl červený dres lídra. Nakonec skončil pátý.

Chaves měl i trochu štěstí. V královské etapě ho na konci závěrečného stoupání dojel Nizozemec Wout Poels ze Sky. Vypadalo to, že má víc sil a do cíle najížděl z první figury. Jenže v poslední zatáčce podklouzl a poroučel se na zem. Chavesovi tak spadlo vítězství do klína.

chaves jede atak dhabi

„Zbývalo 65 metrů do cíle, aby Wout vyhrál. Stačilo nespadnout v poslední zatáčce... Nálada je i přesto dobrá,“ napsal na Facebook Poelsův týmový kolega Leopold König, jenž dojel osmý. Poelse, jemuž chvíli trvalo, než nasedl zpátky na kolo, předjel nakonec ještě Fabio Aru.

„Byl to strašně těžký kopec a jeho náročnost ještě zvyšovalo vedro,“ přiznal Chaves. V Abú Zabí teploty během závodu šplhaly na slunci i nad 50 stupňů, takže horko bylo jedním z největších nepřátel cyklistů.

„Jsme prostě uprostřed pouště a ty teploty byly šílené. Člověk u sebe musí mít pořád vodu. Během etapy jsem na sebe vylil asi 35 bidonů a chladil jsem se i ledem,“ prozradil kolumbijský lídr Oriky. „Ten závěrečný kopec v tom vedru byl jako pochod smrti,“ řekl v žertu sportovní ředitel jeho stáje Matt White.

chaves na remnou

Závěrečnou etapu na okruhu formule 1 Yay Marina Circuit, během níž absolvovali závodníci 20 pětikilometrových okruhů a třikrát spurtovali o sponzorskou prémii v hodnotě 6000 eur, ovládl nakonec Ital Elia Vivani ze Sky, když stejně jako ve druhém dějství porazil slovenského mistra světa Petera Sagana.

„Vyhrál jsem tu dvě etapy, bodovací soutěž a těžko jsem si mohl přát víc. Tenhle závod pro mě byl perfektní,“ uvedl Viviani.

vivianai vyhava dg

Premiérový ročník závodu pořádaného společností RCS Sport, která organizuje mj. Giro d´Italia, zakončil slavnostní galavečer UCI, na němž byli dekorováni šampióni sezóny. Z těch, kteří v Abú Zabí nestartovali, dorazili vítěz Gira Alberto Contador nebo král Tour Chris Froome. Vítěz Vuelty Fabio Aru nikam cestovat nemusel, protože v Abú Zabí s Astanou startoval a skončil druhý.

Nechyběl ani Nairo Quintana, jenž přiletěl z Kolumbie, aby s Movistarem oslavil další vítězství mezi týmy ve WorldTour a prvenství stájového kolegy Alejandra Valverdeho v individuálním žebříčku, v němž sám skončil třetí. Mezi dvojici Movistaru se vklínil Španěl Joaquim Rodríguez z Kaťuši.

ti wt kingsd

Celkem bylo oceněno 17 sportovců včetně aktuálních světových rekordmanů v hodinovce: Bradleyho Wigginse a Američanky Molly van Houwelingové. Wiggins však do Abú Zabí nemohl přiletět, protože tento týden startuje na dráhovém ME ve švýcarském Grenchenu.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.