SuperCycling.cz

Česko má nového vrchaře. Jmenuje se Ondřej Cink

17. 2. 2017, 12:40

Už ne jenom Roman Kreuziger, Leopold König nebo Jan Hirt. Do společnosti excelentních vrchařů se dostává i jedno hodně nečekané jméno. Je to Ondřej Cink!

ondrahornikanda

Ještě vloni brázdil tratě s kořeny a kameny v rámci závodů cross country horských kol. Ovšem jeho tým Multivan Merida po sezóně skončil a s ním i Cink. Čekalo se, že o nabídky ve světě MTB nebude mít nouzi: vždyť jde o bronzového medailistu z MS 2015, který byl vloni druhý na finále SP v Andoře.

Jenže došlo k nečekanému posunu. Pětadvacetiletý biker dostal laso od nově vzniklé silniční WorldTour stáje Bahrain-Merida. „Je mi jasné, že to bude velký skok a prvním rokem se budu hlavně učit,“ řekl Ondra krátce po podpisu smlouvy.

Jel jen Bíteš a Lopatárnu

Vždyť do té doby jel na silnici jednou Bíteš a párkrát Lopatárnu, aby roztočil nohy. Na silničce poslední dva roky coby biker vůbec netrénoval! Proto od něj nikdo nic velkého nečekal.

Doufal, že by mu mohly na silnici sedět kopce. „Tělesné předpoklady mám k tomu, abych byl vrchař, který dobře zvládne kopcovitější etapáky. Mým osobním cílem je být jednou dobrý na Grand Tours,“ prozradil v prosincovém rozhovoru pro Supercycling.cz.

cimbALLLLLLLDALSI

Jenže hned na prvních závodech v Austrálii, Tour Down Under, český cyklista světu ukázal: jsem tady a v kopcích mi to jde dobře. Skončil celkově 22., jako druhý nejlepší z týmu Bahrain-Merida. V obou horských etapách přijel do cíle spolu s lídrem stáje Viscontim. „Překvapil jsem i sám sebe,“ přiznal.

Vrátil se do Evropy a začal se chystat na další etapák Kolem Andalusie. Měl tam jet spíš jako domestik pro lídry Izagirra s Morenem. Hned v první těžké etapě skončil 14. jako nejlepší z Čechů (startují i velmi dobří vrchaři jako Hirt či Schlegel).

11. místo v královské etapě!

Další příjemný šok přišel ve čtvrteční královské etapě s dojezdem na těžký kopec Peňa Del Águila (1299 m). Vyhrál Pinot těsně před Contadorem, o sedm vteřin za nimi přijel španělský dvojblok Valverde, Izagirre.

Ale se ztrátou 46 vteřin dorazil Ondřej Cink a bylo z toho 11. místo!!! S ním přijeli ve stejném čase stájový kolega Moreno, Urán a Nieve. Honza Hirt ztratil na 21. místě 1:39 min., jeho kolega z týmu CCC Sprandi Polkowice Michal Schlegel byl 31. Oba zaslouží pochvalu, byli nejlepšími muži v oranžovém dresu.

kcimbalkkk

Ale absolutorium směřuje k Cinkovi. To, co předvedl, byla naprostá senzace. „Jsem opravdu šťastný z výkonu v královské etapě,“ řekl Ondra a sklidil pochvalu i od týmových šéfů. „Jeho výkon v obou dnech byl výborný,“ chválil ho sportovní ředitel Harald Morscher.

Do dnešní zvlněné časovky na 12 km nastupuje Cink jako 12. muž celkového pořadí se ztrátou 1:15 min. na lídra závodu Contadora. „Bude to moje první časovka v životě, tak jsem fakt zvědav,“ přiznal Cink.

Ať už dopadne jakkoliv, na Ruta del Sol již všem ukázal, že se s ním v kopcích musí počítat. A Česko může jásat, že má dalšího výborného vrchaře. Nečekaného!

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.