SuperCycling.cz

Cavendish vyhrál počtvrté etapák a zvažuje MS na dráze

14. 2. 2016, 09:14

Mark Cavendish etapové závody příliš nevyhrává, ale Kolem Kataru je jedním z mála, kde o celkové prvenství může vzhledem k absenci kopců usilovat. Podařilo se mu ho vyhrát i letos a navázal na své vítězství z roku 2013.

cav-quat-horni

Svůj celkový triumf pečetil druhým místem v poslední etapě, kdy ve spurtu těsně podlehl Kristoffovi. Stejně jako ve 2. etapě musel prvenství Nora z Kaťuši potvrdit až fotofiniš, ale Cavendish nemusel smutnit.

V celkovém pořadí skončil o pět vteřin před Kristoffem a radoval se z triumfu ve čtvrtém etapovém závodě v kariéře, kterou ke dnešnímu dni zdobí celkem 134 profesionálních vítězství.

Vyhrané etapové závody Marka Cavendishe

Kolem Kataru 2016, 2013

Kolem Dubaje 2015

Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk 2012

„Je hezké mít na sobě zlatý dres lídra, ale vím, že ho mám jen díky tomu, co se stalo Edvaldovi,“ narážel na defekt stájového kolegy z Dimension Data Boassona Hagena, jenž vedl, ale v předposlední etapě kvůli defektu 8 km před cílem o vedení přišel. „Jinak by vyhrál on. Mrzí mě to, ale můžeme být alespoň rádi, že dres zůstal v týmu,“ přiznal Cavendish.

„Jsme prvním rokem ve WorldTour a je skvělé, že jsme už takhle brzy vyhráli etapový závod. Je to výborná reklama pro tým i naše sponzory,“ dodal britský vítěz.

spurt cav+kris

Závod Kolem Kataru se nesl ve znamení sprinterských bitev Cavendishe s Kristoffem.

U spurtéra kalibru Cavendishe je vítězství v etapovém závodě svátkem a výčet těch, kde o to může usilovat, je hodně omezený. Pokud jsou tam kopce nebo delší časovka, je bez šance. „Ale když už se to povede, o to větší radost člověk má,“ přiznal. „Ovšem tady bych nejradši ten dres dal Edvaldovi, který by si ho zasloužil ze všech nejvíc,“ dodal.

ti nej katar 16

Tři nejlepší v Kataru: zleva třetí van Avermaet, vítězný Cavendish a druhý Kristoff.

Co se týče dalšího programu, Cavendish stále nezavrhl myšlenku, že by startoval na dráhovém mistrovství světa, které se koná začátkem března v Londýně. Vidina startu na olympiádě v Riu v omniu je hodně lákavá a i kvůli tomu v zimě strávil v rámci tréninku spoustu času na dráze v Manchesteru. Na Světovém poháru v Hong Kongu skončil čtvrtý.

Nominace britského týmu ještě nebyla uzavřena a Cavendish prý stále neučinil finální rozhodnutí. „Teď jsem se soustředil na závody v Dubaji a Kataru. Když tady jezdíte denně v silném větru, musíte dát do každé etapy sto procent a nebylo moc času přemýšlet nad mistrovstvím světa. Uvidím podle pocitů,“ řekl po vítězství v Kataru.

cav draha ms g

Vzhledem k aktuální formě však britská média považují jeho start na dráhovém MS jako hotovou věc. I z marketingového a mediálního hlediska je to pro britskou dráhovou cyklistiku v olympijském roce skvělý tah.

Navíc na silnici má jako další start v plánu až Milán-San Remo 19. března.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.