SuperCycling.cz

Cancellarova zlatá tečka, König v časovce jedenáctý

10. 8. 2016, 21:47

Fabian Cancellara si lepší rozlučku s olympijskými hrami snad ani nemohl přát. Ve své poslední jízdě pod pěti kruhy udělal pětatřicetiletý Švýcar zlatou tečku. Vyhrál časovku na 54,6 km před Nizozemcem Tomem Dumoulinem a britským vítězem Tour Chrisem Froomem. Nejlepším Čechem byl jedenáctý Leopold König, Jan Bárta skončil patnáctý.

fabian-na-draze-rio

„Znamená to pro mě strašně moc,“ přiznal excelentní časovkář Cancellara, který na OH slavil už své druhé zlato při čtvrtém startu. Před osmi lety dominoval časovce v Pekingu, navíc tam získal stříbro i v silničním závodě. „Co víc jsem si mohl přát, než získat zlato v roce, kdy se loučím s kariérou,“ řekl dojatý vítěz, který soupeře porazil rozdílem třídy.

Dumoulinovi nadělil 47 vteřin, Froome ztratil přes minutu. „Fabian byl jednoznačně nejsilnější,“ pochválil vítěze Froome. „A já jsem opravdu šťastný, že jsem získal medaili. Cílem sezóny pro mě byla Tour a přijet po ní na olympiádu a znovu získat medaili, to je skvělé,“ uvedl Froome, jenž byl v časovce třetí i před čtyřmi lety v Londýně.

Smíšené pocity zažíval Dumoulin. Jeho příprava byla hodně poznamenána zlomeninou zápěstní kůstky na závěr Tour, přesto v Riu startoval. A časovce obětoval i silniční závod, který po chvíli snažení zabalil. „Víceméně jsem zklamaný,“ přiznal Dumoulin.

ti ti chlapci z ria

„Každý mi říká, že bych měl být pyšný po všech těch peripetiích, které mě potkaly v uplynulých týdnech. Vím, že bych měl být spokojený a zítra taky budu, ale hned po závodě nemůžu kontrolovat svoje pocity a hlava říká, že to mohlo být i lepší,“ dodal nizozemský cyklista.

Zklamaný König

Nejlepší český výsledek v historii vybojoval v časovce na olympijských hrách Leopold König v podobě 11. místa, přesto měl ke spokojenosti daleko. „První půlka katastrofa, druhá standard. Celkově špatné. Jsem obrovsky zklamaný,“ říkal úřadující mistr republiky v časovce novinářům v Riu.

Druhou půlku měl daleko lepší a nějakou dobu dokonce vedl. „Profil byl těžký. Nešlo ani tak o kopce, ale o technickou náročnost, kterou ještě umocnil déšť. Sjezdy jsem jel na jistotu, nechtěl jsem riskovat a rozbít se. Opravdu jsem se docela bál,“ prozradil.

„Já bych asi před tou časovkou potřeboval jet deset etap, abych se pořádně zahřál. Jsem opravdu jako třílitrový dieselový motor. Než se zahřeju, tak to strašně trvá. Nic s tím neudělám, změnit to nejde. Teď se objeví spousta expertů, co mi budou radit, jak mám trénovat, ale ono to tak jednoduché není. Je to jako kdyby někdo z Bolta dělal maratonce,“ dodal König.

Armstrongová přepisovala historii

Američanka Kristin Armstrongová se stala první cyklistkou olympijské historie, která získala třetí zlato v řadě za sebou ve stejné disciplíně. Nadělila si ten nejhezčí možný dárek ke 43. narozeninám, které slaví ve čtvrtek. Stříbro brala v ženské časovce Ruska Olga Zabelinská, bronz Anna van der Breggenová z Nizozemska.

ta kristynke co vygraua

„Nemám slov,“ říkala dojatá Američanka. „Když už jsem dvakrát stanula na vrcholu, člověk si říká, zda v tomto věku trochu nehazarduje se svým jménem, když se na olympiádu vrací pro zlato. Ale já dokázala, že to možné je,“ dodala Armstrongová.

„Věděla jsem, že to bude hodně těsné. Trenér mi řekl: Záleží jen na tobě, jakou barvu ta medaile bude mít. Dala jsem do toho v závěru úplně všechno,“ prozradila šťastná vítězka. Mezi třemi nejlepšími byl rozdíl pouhých 11 sekund.

cesi r vriu

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.