Cancellara porazil v časovce Martina, Štybar Bártu

19. 2. 2016, 23:06

Časovku na 18 km na závodě Kolem Algarve ovládl Švýcar Fabian Cancellara (Trek-Segafredo), když v souboji časovkářských velikánů porazil o pět vteřin Němce Tonyho Martina (Etixx-Quick Step). Tomu však druhé místo stačilo k tomu, aby oblékl žlutý dres lídra.

fabijan-jede-algarve

I díky tomu, že dosavadní majitel žlutého dresu a vítěz čtvrteční horské etapy Luis Leon Sánchez (Astana) musel ze závodu odstoupit po pádu v časovce, kdy se vinou prudkého závanu větru od moře poroučel na zem na jednom z kruhových objezdů a s tržnými ranami na bradě byl odvezen do nemocnice.

Podle posledních zpráv šlo jen o preventivní vyšetření a nejde o nic vážného. „Byl to pro nás prostě smolný den,“ posteskl si sportovní ředitel Astany Alexandr Shefer.

Na své možnosti zajel rovinatou časovku velmi slušně Martinův stájový kolega Zdeněk Štybar, jenž překvapivě porazil o vteřinu českého šampióna v časovce Jana Bártu (Bora-Argon 18). U něj je vidět, že má zatím rozjezd do sezóny pozvolnější. Časovku jel hodně volně Karel Hník (Verva ActiveJet), který skončil až třetí od konce.

Vítězný Cancellara proletěl trať v rychlostním průměru 51,5 km/hod. „Cítil jsem se dobře a dal jsem do toho všechny síly,“ prozradil švýcarský vítěz. „První část byla hodně technická, zbytek hlavně na sílu. Všechno to ztížil silný vítr,“ přiznal.

fabjen bedne

„Startoval jsem hodně brzy, tak jsem se soustředil jen sám na sebe a příliš jsem neřešil ostatní. Martin s Thomasem jeli až hodně za mnou. Při rozjíždění jsem se cítil docela dobře a to mi mentálně pomohlo. Dojel jsem do cíle a pořád jsem čekal a čekal na křesle pro nejlepšího závodníka. Byl jsem celkem překvapený, že to vyšlo na vítězství. Ale jsem hrozně šťastný,“ uvedl Cancellara.

Novým lídrem se stal Tony Martin, který vede o 3 vteřiny před Geraintem Thomasem (Sky), jenž skončil v časovce třetí. „Jsem spokojený s výkonem, ale s umístěním už tolik ne. Bylo to strašně těžké kvůli silnému protivětru, ale na to se nechci vymlouvat. Fabian byl prostě lepší,“ řekl Tony Martin.

tony jede alg

Lídr stáje Tinkoff Alberto Contador skončil v časovce třináctý (+1:03), průběžně je zatím na 10. místě o tři příčky před Zdeňkem Štybarem. „Když pominu ten vítr, tak to pocitově nebylo špatné, ale k dokonalosti to má ještě daleko. Postupně se zlepšuji,“ řekl Contador.

V Andalusii slavil Gatto

Tým Tinkoff, v jehož dresu startuje i Roman Kreuziger, slavil v závodě Kolem Andalusie už druhý etapový triumf. Po vítězství Daniele Bennatiho v úvodní etapě se dnes prosadil ve spurtu 3. etapy další Ital Oscar Gatto.

Celkově vede Brit Ben Swift ze Sky. Kreuziger přijel do cíle 3. etapy v první 50 členné skupině ve stejném čase jako vítěz a průběžně figuruje na 23. místě. Jan Hirt (CCC Sprandi) je 65. (+3:20).

V Ománu vede Nibali

Královskou etapu závodu Kolem Ománu s cílem na kopci Green Mountain vyhrál Vincenzo Nibali z Astany, když v samém závěru udolal Romaina Bardeta (AG2R). Ten s ním jako jediný vydržel až do finále. Úspěch Astany podtrhl třetím místem Jakob Fuglsang. Nibali se oblékl do dresu lídra a je velmi pravděpodobné, že ho v závěrečných dvou etapách udrží.