Belgický outsider šokoval favority na Paříž-Tours

12. 10. 2014, 20:25

Bookmakeři by na něj před závodem dost možná ani nevypsali kurz a i kdyby to udělali, asi by na něj nikdo nevsadil. Pětadvacetiletý belgický cyklista Jelle Wallays z druhodivizního týmu Topsport Vlaanderen se stal nečekaným vítězem 108. ročníku klasiky Paříž-Tours, posledního velkého závodu letošního kalendáře v Evropě.

Belgičan Jelle Wallays slaví vítězství na Paříž-Tours, vedle dojíždí druhý Thomas Voeckler.

Jediný Čech na startu Roman Kreuziger z týmu Tinkoff-Saxo obsadil 81. místo se ztrátou 4:17 min.

Wallays zůstal vpředu 237,5 km dlouhého závodu spolu s domácím ostříleným kozákem Thomasem Voecklerem (Europcar) z úniku sedmičlenné skupiny, který se zrodil nedlouho po startu. Peloton taktizoval, takže ještě 2 km před páskou měli dva uprchlíci k dobru více než půl minuty. Jejich stíhačka už byla marná.

Vockler jel závěr z první figury a i když svého mladšího soupeře posílal vehementně dopředu, Belgičan zachoval chladnou hlavu, vyvezl se za Francouzem a ve spurtu měl více sil.

Wallays vybojoval největší vítězství svojí kariéry, ale není bez zajímavosti, že před čtyřmi lety vyhrál stejný závod v kategorii do 23 let. Když už to vypadalo, že únik sedmičlenné skupiny bere za své, následoval v posledním kopci zhruba 10 km před cílem Voecklera a tato dvojice dojela před pelotonem až do cíle. O 12 vteřin rychleji.

voeckler smutnej tours

Zklamaný Thomas Voeckler.

„Když jsem tady vyhrál před čtyřmi lety závod U23, bylo to taky po dlouhém úniku. Tak jsem si říkal, proč by to nemohlo vyjít znovu. V závěru foukal vítr do zad, a jakmile jsem uviděl Voecklera atakovat, věděl jsem, že musím za ním. Když jsem si byl jistý, že už nás nedojedou, snažil jsem se být pořád za jeho zadním kolem a ve spurtu jsem měl o trochu více sil,“ řekl šťastný vítěz.