SuperCycling.cz

Austrálie má nečekaného mistra: domestika Edmondsona

7. 1. 2018, 19:16

Ani Porte, ani Gerrans nebo Ewan, ale domestik týmu Mitchelton-Scott Alex Edmondson, se stal nečekaným mistrem Austrálie v silničním závodě jednotlivců. Překvapivý triumf slavil díky úspěšnému ataku 30 km před cílem.

nabednten-kluk

„Nemám vůbec slov,“ říkal dojatý Edmondson, který na silnici jako profesionál nikdy nic velkého nevyhrál. „Zvedat ruce nad hlavu v cíli, to je pro mě něco nového,“ přiznal s úsměvem.

Úspěchy dosud sbíral hlavně jako dráhař. Je několikanásobným medailistou z mistrovství světa ve stíhačce a má na kontě i stříbro, které vybojoval jako člen australského stíhacího kvarteta na OH 2016.

Na silnici působí v barvách Oriky resp. Mitchelton-Scott třetím rokem. Vloni byl třetí v jedné etapě Kolem Romandie, na Flandrech skončil 25. Jeho úkolem je v první řadě pomoc týmovým lídrům, vzhledem k jeho dráhařským kvalitám je skvělý na sjíždění úniků.

Domestikem byl i na dnešní závod australského mistrovství v okolí Buninyongu. Ale 30 kilometrů před cílem atakoval se svým velikým kamarádem Chrisem Harperem (Bennelong).

Oba se dobře znají, když jsou doma v Austrálii, společně trénují v okolí Adelaide. Perfektně spolupracovali, a i když je zezadu mohutně stahovali, drželi i v samém závěru mírný náskok. Pět kilometrů před cílem to bylo 20 vteřin.

Další skupina se k vedoucí dvojici blížila rychlostí blesku, a tak Edmondson na nic nečekal a nasadil k dlouhému sprintu z posledních sil. Harper byl těsně před páskou dostižen, přespurtoval ho Jay McCarthy z Bory, ale na Edmondsona už nestačil. Harper bral nakonec bronz.

„To se prostě nedá popsat. Strašně to pro mě znamená. Je to kouzelný den, na který dlouho nezapomenu,“ přiznal nečekaný šampión. „Šel jsem na start s tím, že udělám pro kluky vše, co bude v mých silách. Mistrovský dres jen sen. Každý cyklista si to přeje a jsem šťastný, že se mi to podařilo,“ prozradil Edmondson.

zvedaruceaustr

„Během závodu jsem se cítil dobře. Někdy uprostřed jsem se ptal Mata Haymana, co bych mohl udělat. Řekl mi: zkus, na co máš. Když se zvedl Chris Harper, věděl jsem, že musím jít taky. Je to jeden z mých nejlepších přátel, bydlíme 500 metrů od sebe a každý den spolu trénujeme. Ve finále to bylo těžké, když jedete s kamarádem, ale musíte myslet i na týmové kolegy. Na tuhle chvíli nikdy nezapomenu a je těžké zadržovat slzy,“ dodal nečekaný vítěz.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.