SuperCycling.cz

Andy Schleck ve 29 letech končí. Koleno ho dál nepustí

9. 10. 2014, 16:28

To, o čem se týdny spekulovalo, už je realitou. Lucemburský cyklista Andy Schleck ze stáje Trek, vítěz Tour z roku 2010, oznámil dnes konec kariéry. Ve 29 letech. Důvodem jsou přetrvávající problémy s kolenem, které si poranil při pádu na letošní Tour de France.

Smutný Andy Schleck na čtvrteční tiskové konferenci neměl daleko k slzám.

Smutný Andy Schleck na čtvrteční tiskové konferenci neměl daleko k slzám.

„Jsem velmi zklamán, že musím končit kariéru takhle. Rád bych bojoval dál, ale moje koleno mi to nedovolí. Od pádu na Tour ve Velké Británii nenastal skoro žádný progres. Vazy se nějak daly dohromady, ale poškozená chrupavka, to je úplně jiný příběh,“ řekl smutný Andy Schleck na tiskové konferenci v Lucembursku.

„Dával jsem maximum nejrůznějším rehabilitacím, ale pořád tam při velké zátěži hrozilo trvalé poškození. A to, co jsem udělal, je nejlepší řešení, i když bolestivé,“ přiznal Andy Schleck.

Na příští rok byl mladší z bratrské cyklistické dvojice bez smlouvy, jeho sourozenec Frank již dříve prodloužil v Treku o další dva roky. „Já už dál nemohu být profesionálním cyklistou. Byl jsem schopen jet od tří do čtyř hodin, ale jakmile jsem začal šlapat tvrdě do kopce, koleno oteklo. Šel jsem zpátky za doktory a oni řekli, že s tím nic moc udělat nedokážou,“ pokrčil rameny A. Schleck.

andy pusa od baby

Pusa od přítelkyně Jil, která v náručí drží jejich syna Tea.

Svého času to byl jeden z největších talentů cyklistiky. Už v 19 podepsal smlouvu s dánskou stájí CSC. Byl to v první řadě závodník na velké etapáky. Dokázal to už v roce 2007 na Giru, v necelých 22 letech skončil druhý. Na konci sezóny byl čtvrtý na Lombardii a to ještě v závěru pomáhal bráchovi, který 6 km před cílem spadl.

Byla to šílená krize. Šel jsem od pádu k pádu, od zranění ke zranění. Ale pořád jsem věřil, že to zlomím. Trénoval jsem jako blázen a když jsem přijel na závody, utrhli mě. Andy Schleck

V roce 2009 vyhrál slavnou klasiku Lutych-Bastogne-Lutych a v červenci byl na Tour druhý za Contadorem. To se opakovalo i příští rok, kdy Lucemburčan skončil druhý o pouhých 39 vteřin.

Jenže Contador byl zpětně suspendován za požití zakázané látky clenbuterol a v únoru 2012 byl oficiálně uznán jako vítěz A. Schleck. „Je hezké dostat ten dres, ale pro mě se nic nemění. Prostě to není jako vyhrát normálně. Nemám ty samé pocity, jako kdybych vystoupal na nejvyšší stupeň,“ řekl tehdy.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

ANDYHO SCHLECKA

Tour de France

vítěz 2010

2. v letech 2009 a 2011

nejlepší mladý závodník 2008, 2009, 2010

vítěz 3 etap (8. a 17. 2010, 18. 2011)

Další výsledky

2. na Giro d’Italia 2007

1. Lutych-Bastogne-Lutych 2009

2. Valonský šíp 2009

3. Lutych-Bastogne-Lutych 2011

Poslední tři roky Andy Schleck zaznamenal velký ústup ze slávy. Nezajel pořádný výsledek a vedla se řada spekulací, proč. Jisté je, že jeho angažování do týmu spojeného se značkou Trek přineslo ovoce jen první rok (2011), kdy vyhrál třeba etapu Tour na Galibier a celkově obsadil druhou příčku. Pak už to bylo spíš trápení. Určitě tomu nepomohla ani zlomenina kyčle z roku 2012 při pádu na Dauphiné.

Sám v letech 2012 a 2013 trpěl depresemi, ze špatných výsledků byl na dně. „V noci jsem seděl v pokoji a říkal jsem si, co zase přijde. Že se ten špatný scénář bude opakovat znovu a znovu. Pořád jsem se ptal sám sebe: Co dělám špatně?“, přiznal Schleck v rozhovoru pro cyclingnews.com letos v létě.

„Byla to šílená krize. Šel jsem od pádu k pádu, od zranění ke zranění. Ale pořád jsem věřil, že to zlomím. Trénoval jsem jako blázen a když jsem přijel na závody, utrhli mě,“ popisoval.

V té době se také objevily zprávy, že začal pít. Některá média napsala, že měl problémy s biologickým pasem, což však tým rychle vyvrátil.

andy v sedle lucembursko

Když spadl letos na Tour, po operaci odjel na Mallorku, kde začal s rehabilitací. V Treku čekali na nějaké příznivé zprávy, ale nedočkali se. Koleno vystavilo A. Schleckovi stopku. Koncem srpna jel etapák USA Pro Challenge (31.). V září a říjnu zkoušel jednorázovky GP Plouay, GP de Québec, GP de Montreal a naposledy Kolem Lombardie. Ani jednu však nedokončil.

Dnes přišlo oznámení o konci kariéry. „Cyklistika byla po mnoho let můj život a teď potřebuji chvilku času, aby si rozmyslel, co budu dělat dál. Jsem strašně šťastný, že jsem mohl trénovat i závodit s bráchou a během kariéry poznal spoustu skvělých lidí,“ řekl A. Schleck.

To, že musí odejít ze scény, nebere jako osobní tragédii. „Vždycky jsem říkal, že s cyklistikou můj život nezačíná ani nekončí. Mám skvělou přítelkyni, bezvadného syna. A jsem natěšený na to, co je v životě přede mnou,“ dodal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.