Talansky nečekaným vítězem Dauphiné, König jedenáctý

15. 6. 2014, 19:15

Ani Alberto Contador, ani Chris Froome, ale Andrew Talansky se stal nečekaným vítězem závodu Critérium du Dauphiné, který dost překopala poslední etapa. Nejlepší z kvarteta Čechů Leopold König se dnes blýskl jízdou po boku Contadora. V etapě byl patnáctý, celkově jedenáctý. Před blížící se Tour ukázal, že forma jde nahoru.

Nečekaný šampión Andrew Talansky.

„Pro tyhle chvíle se dělá cyklistika. Ve dnech, jako je ten dnešní, člověk zapomene na všechno utrpení v tréninku, pády, nemoci. Za tyhle nádherné chvíle bojujeme,“ řekl nečekaný vítěz závodu Talansky (Garmin-Sharp).

Poslední etapa byla hodně bláznivá. Podle aktuální formy se čekalo, že si Contador udrží náskok na Frooma a doveze žlutý dres až do cíle v Courchevelu. Jenže to dopadlo trošku jinak, přestože poslední dějství měřilo pouze 130 km.

Brzy po startu totiž z pelotonu vyrazilo dopředu 23 lidí a byli tam i čtyři borci z první desítky průběžného pořadí: třetí Talansky, pátý van den Broeck, sedmý Bardet a desátý Yates. Přitom Talansky zaostával jen o 39 vteřin za Contadorem. Právě proto Španěl z Tinkoff-Saxo a další favorité brzy vyrazili za uprchlíky. Jenže to v etapě se třemi kopci 1. kategorie nebylo snadné. Zvlášť, když vedoucí skupina měla náskok kolem tří minut.

talansky dvojke dauf

Talansky si jede pro největší úspěch kariéry.

Skupina uprchlíků i pronásledovatelů se trhala. Nejdřív atakovali Nibali s Keldermanem, za nimi vyrazil i König. Oba největší favorité chvíli vyčkávali, ale třiadvacet kilometrů před cílem nastoupil Contador, který k ruce neměl nikoho z týmových kolegů. Byla to z jeho strany famózní stíhačka. Dojížděl jednoho závodníka za druhým, krok s ním dokázal držet jen König. Bylo vidět, že toho má plné zuby, ze začátku mu ani nestřídal, ale jak si párkrát protřepal nohy, už vjel i před Contadora. Držel se ho asi 15 kilometrů. Pak už byl El Pistolero nad jeho síly.

Talansky se vpředu udržel, cílem projel čtvrtý o 9 vteřin za vítězem etapy Španělem Nievem, který zachraňoval čest týmu Sky po výpadku Frooma. Ten očividně neměl svůj den. Na Contadorův náskok ani nereagoval, se zavázaným loktem po pátečním pádu dojel dvacátý se ztrátou 5:05 min., v celkovém pořadí spadl na 12. místo.

nieve radost da

Mikel Nieve, španělský etapový vítěz.

Contadorova stíhačka nakonec stačila na desátou příčku v etapě, na Talanskyho ztratil 1:06 min. a když projel s tímhle odstupem cílem, mohl Američan z Garminu jásat. Brečel radostí, s tímhle nepočítal ani v nejdivočejším snu. „Je to nádherné, neskutečné, ale pořád zůstávám na zemi. Nejsem teď najednou favoritem Tour, tohle je Dauphiné. Ale rád bych se na Tour ukázal v dobrém světle,“ uvedl 25letý Talansky.

alberto atack dau

Nástup Alberta Contadora.

A jak viděli poslední den dva největší favorité? „Sice jsme dnes nevyhráli, ale stejně jsem si dnešek strašně užil,“ napsal na Twitter Contador. „Já bych byl strašně rád lepším soupeřem v posledních dnech, ale pád mě o to připravil. Nic se neděje, do Tour ještě zbývá dvacet dní,“ uvedl Froome.