SuperCycling.cz

Amstel slaví padesátiny, Gilbert sní o dalším vítězství

18. 4. 2015, 16:40

Už popadesáté odstartuje zítra v Nizozemsku Amstel Gold Race, první z ardenských klasik. Na startu v Maastrichtu budou i dva Češi: Roman Kreuziger, vítěz závodu z roku 2013, je jedním z lídrů sestavy Tinkoff-Saxo, Petr Vakoč z Etixx-Quick Step si odbude velkou premiéru a měl by hlavně pomáhat lídrovi svého týmu Michalu Kwiatkowskému.

Philippe Gilbert v cíli Amstelu 2014.

Philippe Gilbert v cíli Amstelu 2014.

Loňské vítězství obhajuje Belgičan Philippe Gilbert z BMC, pro něhož jsou ardenské klasiky jedním z vrcholů sezóny. Amstel jel už devětkrát a tři z těchto startů proměnil v prvenství. I letos má ty nejvyšší ambice, sestava BMC bude pracovat výhradně pro něj. A budou to jména jako Hermans, van Avermaet, Burghardt či S. Sánchez.

Dvaatřicetiletý Belgičan ukázal formu už na Brabantském šípu, kde skončil třetí, z vítězství se navíc radoval kolega z týmu Hermans. „V BMC máme řadu specialistů na jednodenní závody. Ukázali jsme to v minulých týdnech a můžeme jít i nyní na start hodně sebevědomí. Když máte za sebou takový tým, vždycky je to pro lídra jednodušší,“ řekl Gilbert.

Závod dlouhý 258 kilometrů zahrnuje 34 krátkých kopců a má celkové převýšení přes 4000 metrů. Potřetí letos není cíl na vrcholu Cauberg, ale zhruba dva kilometry za ním. Cauberg absolvují závodníci celkem čtyřikrát. Jedná se o kopec dlouhý 800 metrů s průměrným sklonem 12%.

gilbert tiskovka

Gilbert na tiskové konferenci před 50. ročníkem Amstel Gold Race.

„Tyhle krátké, ale intenzivní kopce mám rád. Když vezmete všechny moje vítězství, spousta jich byla právě v takovém terénu, s cílem na kopci typu Caubergu,“ přiznal Gilbert, který je jediným v současném pelotonu, kdo dokázal vyhrát Amstel s cílem na Caubergu i na pozměněné trase.

„Když se končilo přímo na kopci, bylo to intenzivnější a asi i hezčí. Všude spousta lidí, člověk si připadal jako na stadiónu,“ uvedl velký favorit závodu, který od svého debutu v roce 2004 absentoval na Amstelu jen dvakrát. Od roku 2009 nikdy nechyběl v top 10. Se třemi vítězstvími je v historické tabulce druhý za Nizozemcem Janem Raasem, který Amstel vyhrál pětkrát.

„Rád bych se znovu porval o vítězství. Je to specifický závod. Hodně nervózní, člověk musí být pořád ve střehu. Často fouká dost silný vítr, a když ve sjezdu letíte sedmdesátkou do zatáčky, je to velmi nebezpečné,“ řekl lídr BMC.

K dalším velkým favoritům patří Michal Kwiatkowski (Etixx-Quick Step), Alejandro Valverde (Movistar), Michael Matthews (Orica-GreenEdge), Joaquim Rodríguez (Kaťuša) a věřme, že i Roman Kreuziger. Ten však v rozhovoru pro Supercycling před ardenskými klasikami přiznal, že hlavním cílem je pro něj Lutych.

Kromě Gilberta a Romana budou letos na startu i někteří další vítězové: Davide Rebellin (2004), Fränk Schleck (2006), Stefan Schumacher (2007), Damiano Cunego (2008) a Enrico Gasparotto (2012).

Zpravodajství z loňského ročníku si můžete přečíst ZDE.

Startovní listina 50. ročníku ZDE.

Přímý přenos vysílá od 14 hod. Eurosport.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.