SuperCycling.cz

Valverde slavil hattrick, Katalánsko vyhrál Porte

29. 3. 2015, 19:03

Španěl Alejandro Valverde z Movistaru ukazuje hned na začátku sezóny vynikající formu. Potvrdil ji vítězstvím v závěrečné etapě závodu Kolem Katalánska, když v Barceloně ovládl spurt skupinky favoritů. Díky bonifikacím navíc skočil na konečné druhé místo a na kontě má celkem tři etapová vítězství. 

Tři nejlepší: Alejandro Valverde, Richie Porte a Domenico Pozzovivo (zleva).

Tři nejlepší: Alejandro Valverde, Richie Porte a Domenico Pozzovivo (zleva).

Celkové prvenství udržel Australan Richie Porte (Sky), který rovněž prokázal fantastickou formu, protože po triumfu na Paříž-Nice vyhrál už druhý WorldTour závod v sezóně.

Z českých cyklistů byl v celkovém pořadí nejvýše Leopold König (Sky) na 72. místě, hned za ním byl Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) a Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice) skončil 110. Jeho týmový kolega Josef Černý poslední etapu nedokončil, stejně jako dalších 27 závodníků, které rozhodčí stáhli na cílových okruzích.

Těch se jelo celkem osm a v každém z nich musel peloton zdolat dvoukilometrové stoupání na Montjuic. Dvakrát atakoval Ir Dan Martin (Cannondale-Garmin), ale díky famózní stíhačce Petra Vakoče na čele pelotonu byl sjet.

spurt kata 7

Ve stoupání 5 km před cílem nastoupil Valverde, ale ani jemu atak nevyšel, protože se favorité hlídali. Vše si však vynahradil v samém závěru. Rojas sjel druhý nástup Martina a ještě byl schopen Valverdemu rozjet spurt.

„Celý tým byl excelentní. Chtěli jsme se pokusit o celkové vítězství a celý den jsme o to bojovali.  I když to nakonec na celkové prvenství nestačilo, udělali jsme vše, co se dalo,“ řekl Valverde.

„Zkusil jsem v závěru nastoupit v té nejprudší části kopce, ale když jsem přijel na rovinu, viděl jsem, že je prakticky nemožné tady přijet do cíle sám. Foukal silný vítr proti a oni za mnou nebyli daleko. Pozzovivo šel po mně a rozhodl jsem se vyčkat na spurt. Rojas odvedl skvělou práci, jemu speciálně patří velký dík,“ uvedl lídr Movistaru.

 „Odjíždět odsud s třemi vítězstvími a druhým místem celkově, to je skvělé. Těžko jsem mohl žádat ještě něco víc,“ dodal Valverde, který nyní zvažuje poprvé v kariéře svou účast na Kolem Flander. „Byl by to pro mě zase úplně jiný závod na cestách, které moc neznám. Je tam i dost velké riziko nějakého pádu. Ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý. Pokud tam startovat nebudu, jel bych před ardenskými klasikami Estellu, Rioju a Amorebietu,“ prozradil.

porte kata vyh

S pocitem dobře odvedené práce odjíždí z Katalánska i Richie Porte. „Je to neuvěřitelné,“ rozplýval se cyklista z Tasmánie, který za sebou nechal esa typu Valverdeho, Contadora, Urána a další. „Zažívám opravdu skvělý start do sezóny. Od Tour Down Under až doteď,“ přiznal Porte.

A chválil kolegy ze Sky včetně Leopolda Königa, který poté, co ztratil hned v úvodu, pracoval pro Porteho. „Xabi Zandio s Leem jeli včera celý den, po celý závod skvěle pracovali i ostatní kluci včetně Froomeyho, který je třída, ale nemá problém s pomocí,“ řekl vítěz.

Teď se vrací do svého evropského domova v Monaku, kde bude týden odpočívat po boku snoubenky. „Dám si volnější režim, na kolo moc nepůjdu. Pak mě čeká tréninkový kemp a Trentino. Věřím, že udržím současnou formu a na Giru budu schopen bojovat o pódium v celkovém pořadí.“

Etapa očima Petra Vakoče

Dnes se mi jelo opravdu dobře, etapa mi hodně seděla. Začátek byl docela rychlý, než došlo na únik. Pak se trochu zvolnilo a naplno se jelo až na těch okruzích. Chtěli jsme bojovat o vítězství v etapě a bonifikaci pro Riga Urána. Proto jsme to s Movistarem sjížděli. Já jel až v předposledním kole. Docela mě překvapilo, jak jsem sjel Martina, který je hodně silný. V posledním kole už jsem po odvedení práce zvolnil a dojížděl jsem do cíle v klidu, s Rigem zůstal jen Brambilla. V závěru nikdo z těch favoritů už neměl nohy, aby odjel sám. Rigo chtěl aspoň něco zkusit ve spurtu. Říkal, že měl dobrou pozici, ale trochu ho tam zavřeli. Sice to nevyšlo na etapové vítězství, ale myslím, že celkově jsme odvedli během toho týdne dobrou práci.

cesi finito

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.