SuperCycling.cz

Valverde ovládl podruhé Valonský šíp, Kreuziger osmý

23. 4. 2014, 16:26

Španěl Alejandro Valverde z Movistaru vyhrál podruhé v kariéře ardenskou klasiku Valonský šíp s cílem na obávané stěně Mur de Huy. Jediný Čech na startu Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) skončil na 8. místě a při své šesté účasti vybojoval svůj nejlepší výsledek v tomto závodě. Dosavadním maximem byla loňská 17. příčka.

Alejandro Valverde vítězí na Valonském šípu. Po osmi letech.

Alejandro Valverde vítězí na Valonském šípu. Po osmi letech.

78. ročník Valonského šípu se podle očekávání rozhodoval až v cílovém stoupání dlouhém 1,2 kilometru. Skupina s favority tam přijela pohromadě. Byla ochuzena o Cunega či předloňského šampióna Rodrígueze, jejichž naděje skončily asi 2.5 kilometru před cílem v pádu.

Rodríguez si tak vybírá černé dny poté, co kvůli pádu v neděli nedokončil Amstel Gold Race. Dnes se mu nestalo nic vážného, na kolo znovu nasedl, ale v cíli byl až sedmdesátý s více než čtyřminutovou ztrátou.

O první vážnější nástup na Mur de Huy se postaral Polák Kwiatkowski z formace Omega Pharma-Quick Step, jenže atakoval brzy a doplatil na to. Za ním se držel Martin z Garminu, ale starý lišák Valverde se za nimi vyvezl, nepanikařil a udeřil až 250 metrů před cílem. Na vrcholku už mohl zvedat ruce nad hlavu a po vítězství z roku 2006 si připsal další triumf v tomto závodě.

Osmé místo pro mě osobně špatné není, ale na druhou stranu to není výsledek, kvůli kterému by někdo skákal radostí. Roman Kreuziger

Kreuziger si počínal v závěrečném stoupání velmi dobře. Věděl, že pokud tam nenajde z čelních pozic, nemá šanci. Nakonec z toho bylo výborné osmé místo se ztrátou 8 vteřin na Valverdeho. O příčku za ním skončil loňský vítěz Moreno z Kaťuši, letošní král Amstelu Gilbert z BMC byl desátý.

„Bylo to lepší než na Amstelu. Jak týmově, tak můj výkon. Kluci mě drželi celý závod dobře schovaného a já chtěl v závěru dokonat tu práci týmu nějakým slušným výsledkem. Sice se říká, že mi dojezdy typu Mur de Huy nesedí, ale oproti jiným rokům se jel ten cílový kopec zespoda rovnoměrně. Mně to vyhovovalo a dost lidí to eliminovalo,“ prohlásil český lídr stáje Tinkoff-Saxo.

V posledních stovkách metrů už prý na žádnou taktiku nebyl prostor. „Člověk jede, na co má. Osmé místo pro mě osobně špatné není, ale na druhou stranu to není výsledek, kvůli kterému by někdo skákal radostí. Na klasikách se počítají hlavně vítězství a umístění na pódiu. Přesto jsem se cítil líp, pomohly mi dva volnější dny a už se těším na Lutych, od něhož čekám ještě víc,“ dodal Kreuziger.

Výsledky (199 km):

1. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) 4:36:45 hod.

2. Daniel Martin (Ir./Garmin-Sharp) +3 s

3. Michal Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick Step)

4. Bauke Mollema (Niz./Belkin) oba +4

5. Tom-Jelte Slagter (Niz./Garmin-Sharp)

6. Jelle Vanendert (Belg./Lotto) oba +6

7. Michael Albasini (Švýc./Orica GreenEDGE)

8. Roman Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) oba +8

Kompletní výsledky ZDE

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.