SuperCycling.cz

Valverde obhájil, Kreuziger na Valonském šípu jedenáctý

22. 4. 2015, 20:08

Španěl Alejandro Valverde z Movistaru obhájil vítězství na 79. ročníku klasiky Valonský šíp, když měl v cílovém stoupání na stěnu Mur de Huy nejvíc sil ze skupiny favoritů. Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) předvedl výborný výkon a skončil jedenáctý, Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) obsadil 122. místo.

Alejandro Valverde obhájil vítězství.

Alejandro Valverde obhájil vítězství.

Valverde startoval na Valonském šípu už podesáté a slavil třetí triumf. Poprvé vyhrál už v roce 2006, nyní dokázal obhájit loňské vítězství. Nadělil si tak parádní dárek ke svým sobotním 35. narozeninám.

„Ten závěrečný kopec je brutální, ale mně perfektně vyhovuje. Cítil jsem se hodně dobře a v závěru jsem věřil, že vyhraju. Měl jsem pořád dost síly, i když to byl strašně těžký závod. Takhle náročný Valonský šíp dlouho nepamatuju. I kvůli těm pádům,“ narážel Valverde na řadu karambolů.

Na zemi skončilo mnoho lidí včetně některých favoritů. Sestava BMC ztratila v pádu svého lídra Gilberta, necelých 12 kilometrů před cílem spadl Froome (Sky). Ten sice do cíle dojel hned za Vakočem, ale přišel o šanci na daleko lepší výsledek. Byl obětí hromadného pádu a chvíli trvalo, než nasedl na kolo. Měl sedřený levý bok, do cíle však nakonec dojel. „Dnes je Den Země. Ani jsem netušil, že ho takhle stylově oslavím. To je život,“ snažil se svůj pád trochu zlehčit Chris Froome.

Valverde si závěrečné stoupání na stěnu Mur de Huy kontroloval a vyrazil v pravý čas. „Jsem strašně šťastný, že se mi zase povedlo vyhrát. Tým byl znovu famózní a jediný způsob, jak jsem to mohl stylově zakončit, bylo vítězství. Se zařazením kopce Cherave v závěru přijeli všichni na poslední Mur de Huy unavenější. Já tam najel v ideální pozici a rozhodl jsem se jít do čela, aby mě nezavřeli a mohl jsem kontrolovat nástupy. Přesto jsem měl pořád dost sil a dokázal jsem si to pohlídat,“ prozradil španělský vítěz.

„Vyhrát tady potřetí, z toho jsem opravdu šťastný. Forma je dobrá. Byl jsem druhý na Amstelu, dnes jsem vyhrál a uvidíme, co se stane v neděli na Lutychu. Je to závod, který patří mezi mé nejoblíbenější a vyhovuje mi možná nejvíc. Rád bych i tam něco ukázal,“ dodal Valverde.

Druhým místem všechny překvapil 22letý Francouz Julian Alaphilippe ze stáje Etixx-Quick Step, jehož vychoval pro velkou cyklistiku český tým Etixx-Ihned, kde působil v roce 2013. „Jel jsem tu poprvé, na Mur de Huy jsem nikdy nezávodil. Proto jsem hodně překvapen,“ řekl Alaphilippe.

alafilip v cili

Julian Alaphilippe šokoval druhým místem.

Jeho hlavním úkolem byla pomoc lídrovi týmu Kwiatkowskému, který v neděli vyhrál Amstel. Dokonale ho však zastínil. „Na Mur de Huy jsem byl dobře zabudovaný vpředu. Cítil jsem dobré nohy a sportovní ředitel mi před závodem říkal, že pokud tam vydržím, ať to zkusím. Dal jsem do toho všechno, ale Valverde byl kousek přede mnou a v tak prudkém kopci je nemožné to sjet. Byl nejsilnější a já jsem šťastný z druhého místa. Jsem pořád mladý a mám se co učit,“ prozradil Alaphilippe.

Roman Kreuziger skončil vloni na Valonském šípu osmý, letos jedenáctý. Ale bojoval jako lev, i když prudká stěna Mur de Huy není úplně jeho šálek kávy. „Mrzí mě, že jsem skončil těsně mimo body. V závěru jsem jel to, na co jsem měl. Nebylo to špatné, ale já na tomhle závodě vždycky spíš bojoval sám se sebou. Dnes chyběl kousek, ale lepší nebýt v bodech teď a udělat něco v neděli na Lutychu, který mi sedí daleko víc. Věřím, že tam to bude dobré a nějaký výsledek se povede,“ řekl Kreuziger na svém webu.

roman fles valon

„Závod byl hrozně nervózní, často to padalo. V jednom pádu od nás zůstal Rafa Majka. Sice nelehl, ale měl technický problém. Od nás spadl jen Valgren a ještě naštěstí ne nijak vážně, takže jsme to přestáli v podstatě bez újmy, což je směrem k neděli důležité,“ přiznal český cyklista.

Pro Valverdeho měl jen slova chvály. „Klobouk dolů před ním. Nechal svoje kluky od začátku tahat, ale v závěru jel s neskutečnou lehkostí a zaslouženě vyhrál,“ dodal Kreuziger.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    23. 4. 2015, 10:21 (před 6 roky)

    Zasloužil si to nejvíc. A největší překvapení podle mě Alaphilippe. Takhle dobře ho asi nečekal nikdo. A Roman taky super na to, že to není kopec úplně na něj.

  • Radek Pokorný
    23. 4. 2015, 00:10 (před 6 roky)

    Valverde, to je borec, téměř celý kilometr toho stoupání k cíli kontroloval z první pozice.